search
REKLAMA
Zestawienie

Najlepsze filmowe KANAŁY NA YOUTUBE. W Internecie o kinie

Dawid Konieczka

30 grudnia 2019

REKLAMA

Media społecznościowe zajmują szczególne miejsce w życiu współczesnego człowieka, często stanowiąc nieocenione źródło informacji, także tych filmowych. Wszyscy jednak wiemy, że Internet poza skarbnicą nieskończonej wiedzy bywa również składowiskiem bezwartościowych materiałów. Zwłaszcza na YouTube można stracić sporo czasu na oglądaniu produkcji o niczym. Na szczęście istnieje kilka kanałów o tematyce filmowej pozwalających na znaczne poszerzenie wiedzy i dla odmiany spędzenie kilku lub kilkunastu produktywnych minut w sieci. Przed wami wybór najciekawszych filmowych kanałów na YouTube, zarówno polsko-, jak i anglojęzycznych.

Kanały polskojęzyczne:

Na Gałęzi

Na polskim YouTube nie ma wielu naprawdę solidnych kanałów o tematyce filmowej, dlatego te, które znalazły się w niniejszym zestawieniu, prezentują bardzo wysoki poziom. Zaczynamy zatem od Na Gałęzi, konta skupionego przede wszystkim na pogłębionych, wyczerpujących wideorecenzjach autorstwa Marcina Łukańskiego. Jego produkcje przyjmują w zdecydowanej większości formę krytycznofilmową, czasem publicystyczną i, co ważne, przykładają bardzo dużą wagę także do warstwy technicznej i inscenizacyjnej filmu bądź serialu, nie ograniczając się do samych opinii i odczuć. W kilkunastominutowych materiałach Łukański opowiada praktycznie o wszystkich elementach dzieła, mówiąc z pasją, a jednocześnie rzetelnością filmowego dziennikarza. Na Gałęzi od czasu do czasu pojawiają się też filmy niezwykle skrupulatnie podchodzące do środków wyrazu w kinie, takich jak światło, kolorystyka czy montaż. Widać, że Łukawski to nie tylko kinoman, lecz także człowiek dysponujący sporą wiedzą specjalistyczną.

Sfilmowani

Siłą Sfilmowanych jest inne, choć tak naprawdę niezbyt rewolucyjne podejście do recenzenckiej formuły przyjmowanej przez tak wielu internetowych twórców. Tutaj poetyka kanału opiera się bowiem na nieustannych dyskusjach między dwojgiem prowadzących. Niemal wszystkie materiały to recenzje, zarówno wielkich blockbusterów, jak i reprezentantów kina artystycznego, a siła Sfilmowanych leży właśnie w wymianie argumentów i opinii pary autorów; spojrzeniu na omawiane dzieło z dwóch stron. Forma taka doskonale się sprawdza i angażuje widza, i chociaż nie jest to filmoznawstwo akademickie, to nie można twórcom kanału odmówić spostrzegawczości, przygotowania oraz analitycznej dokładności. Najważniejsze wydaje się jednak poczucie uczestnictwa w swobodnej i kumpelskiej, a przy tym kompetentnej rozmowie o filmach.

Skazany na film

Ten punkt zasługuje na szczególne wyróżnienie, bo to zdecydowanie najlepszy kanał o tematyce filmowej na polskim YouTube i prawdopodobnie jeden z lepszych w ogóle. Skazany na film to kapitalne, dogłębne analizy filmoznawcze, biorące pod uwagę konteksty kulturowe, intertekstualne nawiązania, zakulisowe ciekawostki, życiorysy twórców i wiele, wiele więcej. Autor zazwyczaj nie tyle rozkłada dany film na czynniki pierwsze, co spogląda nań przez pryzmat jakiegoś wybranego, arcyciekawego, bardzo często nieoczywistego motywu. Całość zaś zawsze cechuje się niebywałym profesjonalizmem, porządnym przygotowaniem merytorycznym oraz atrakcyjną, doskonale zmontowaną warstwą audiowizualną. Każdy odcinek Skazanego na film to doświadczenie równie produktywne i rozwijające, co najciekawszy wykład prowadzony przez profesora-pasjonata na najlepszych studiach z filmoznawstwa.

Artur “Kinomaniak” Pietras

Na koniec części polskojęzycznej znów kanał o charakterze głównie recenzenckim. Artura Pietrasa zna zapewne bardzo wielu z was, niektórzy pewnie również z programu telewizyjnego, który drzewiej prowadził. Popularny Kinomaniak przeniósł się do Internetu, gdzie kontynuuje swoją działalność filmową. Jego produkcje charakteryzują się bardzo osobistym, indywidualnym podejściem, co na szczęście nie przeszkadza Pietrasowi w zachowaniu profesjonalizmu i możliwie chłodnego oka. Co ciekawe, Kinomaniak nie skupia się wyłącznie na nowościach – istotne miejsce na jego kanale zajmują także materiały dotyczące polskich produkcji z minionych lat oraz cykliczne podsumowania. Artur Pietras ma specyficzny sposób bycia i może nie każdemu przypaść do gustu, ale zdecydowanie pozostaje jednym z najbardziej rzetelnych i charakterystycznych recenzentów polskiego YouTube.

Dawid Konieczka

Dawid Konieczka

W kinie szuka przede wszystkim kreatywności, wieloznaczności i autentycznych emocji, oglądając praktycznie wszystko, co wpadnie mu w ręce. Darzy szczególną sympatią filmy irańskie, science fiction i te, które mówią coś więcej o człowieku. Poza filmami poświęca czas na inną, mniej docenioną sztukę gier wideo, szuka fascynujących książek, ogląda piłkę nożną, nie wyrasta z miłości do paleontologii i zastanawia się, dlaczego świat jest tak dziwny. Próbuje wprowadzać do swojego życia szczyptę ekologii, garść filozofii i jeszcze więcej psychologii.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA