search
REKLAMA
Zestawienie

Najlepsze DIALOGI i KWESTIE w STAR WARS

„Gwiezdne wojny” to kopalnia cytatów i znakomitych dialogów.

Odys Korczyński

15 sierpnia 2023

REKLAMA

Nie zdajemy sobie sprawy, że jest ich aż tyle. Większość to może nie dialogi, ale właśnie kwestie. Dzięki temu je pamiętamy, bo weszły do popkultury, a więc do języka potocznego i myślenia potocznego. Gwiezdne wojny dla rozumienia gatunku szeroko pojętej fantastyki naukowej są tym, czym Miś dla naszego rozumienia PRL-owskiej polskości, której sposób prezentacji przez Stanisława Bareję i dzisiaj służy młodszym pokoleniom, żeby lepiej zrozumiały naszą teraźniejszą rzeczywistość społeczną i polityczną. Poniżej 10 przykładów sentencji i dialogów, które pamiętamy i w przeróżnych sytuacjach, jako już przetworzone semantycznie i gramatycznie, używamy niemal na co dzień, jeśli tylko ważna jest dla nas popkultura i rozumiemy, jak wielką rolę w jej ukształtowaniu odegrał George Lucas, mistrz genialnego synkretyzmu i odtwarzania dawnych mitów.

Wyznanie ojca („Imperium kontratakuje”)

Emocje zawsze zdradzały Anakina, a potem Vadera. Także wtedy, gdy walczył ze swoim synem i odciął mu rękę. Związek Vadera z ciemną stroną mocy był wtedy jeszcze silny, ale związek z synem również. Vader więc wykoncypował sobie, że ocali syna, dzięki przeciągnięciu go na ciemną stronę mocy. Nie chciał go stracić. Chciał razem z nim rządzić. Fraza I am your father jest jednym z najbardziej znanych cytatów z sagi. Używają jej fani w żartach dotyczących wszelakich tematów. Pełni ona również funkcje o wiele poważniejsze. Jest częścią języka potocznego. Warto, używając jej, mieć zawsze świadomość szerszego kontekstu, a jest on dramatycznie i literacko świetnie rozpisany. Luke. You can destroy the Emperor. He has foreseen this. It is your destiny. Join me, and together we can rule the galaxy as father and son. Come with me. It is the only way.

Chirrut Îmwe i jedność w mocy („Rogue One”)

I’m one with the Force, and the Force is with me. „Jestem jednością w mocy, a moc jest ze mną”, względnie: „Moc jest we mnie silna, a Ja jestem silny Mocą”. Chirrut Îmwe powtarza je wielokrotnie, kiedy toczy nierówną walkę z wojskami Imperium na Scarif. Ginie w tej walce, ale jego ofiara nie idzie na marne. Chirrut był niewidomym byłym strażnikiem świątyni, gdzie przechowywano kryształy kyber. Posługiwał się sztuką walki nazywaną zama-shiwo, powstałą na księżycu Jedha. Niewątpliwie miał łączność z mocą, ale słabszą niż w przypadku Jedi.

Opowieść Bena o ojcu Luke’a („Nowa nadzieja”)

Zanim jednak ją przytoczę słowami Kenobiego, warto, żebyśmy zwrócili uwagę na słynne określenie miecza świetlnego – Obi-Wan nazywa go „elegancką bronią na bardziej cywilizowane czasy”, a potem zaczyna snuć swoją historię: An elegant weapon for a more civilized time. For over a thousand generations the Jedi Knights were the guardians of peace and justice in the Old Republic. Before the dark times, before the Empire.

Kiedy zaś Luke pyta o swojego ojca, Ben wyjawia mu, że nie był on tylko nawigatorem, jak powiedział mu wujek, ale walczył wraz z Kenobim w „wojnach klonów” jako rycerz Jedi. He was the best star-pilot in the galaxy, and a cunning warrior. I understand you’ve become quite a good pilot yourself. And he was a good friend. Which reminds me… A young Jedi named Darth Vader, who was a pupil of mine until he turned to evil, helped the Empire hunt down and destroy the Jedi Knights. He betrayed and murdered your father. Now the Jedi are all but extinct. Vader was seduced by the dark side of the Force. Niestety Obi-Wan nie chciał jeszcze wtedy powiedzieć prawdy o Vaderze. Zdecydował się najpierw sprawdzić, czy Luke faktycznie będzie Jedi. Na tak drastyczną prawdę trzeba być przygotowanym.

Pysznienie się terrorem technologicznym („Nowa nadzieja”)

Pyszniącym był admirał Conan Antonio Motti. Lekceważył Vadera publicznie, w obecności innych ważnych rangą oficerów na Gwieździe śmierci, a także samego Tarkina. Moc nazywał magicznymi sztuczkami. Był przekonany, że rebelianci nie są w stanie zagrozić Imperium, nawet jeśli posiadają wykradzione plany Gwiazdy. Vader jednak sprowadził go na ziemię, wykorzystując właśnie moc. Dosłownie zabrał Mottiemu oddech, aż Tarkin musiał go powstrzymać. W oryginale kwestia Vadera brzmi wspaniale – Don’t be too proud of this technological terror you’ve constructed. The ability to destroy a planet is insignificant next to the power of the Force.

Niech moc będzie z nami (wszystkie części sagi)

To, czym jest moc, najlapidarniej, a jednocześnie najlogiczniej i najprzystępniej wyjaśnił Obi-Wan w rozmowie z Lukiem, gdy uratował go przed Tuskenami. Well, the Force is what gives a Jedi his power. It’s an energy field created by all living things. It surrounds us and penetrates us. It binds the galaxy together. Greccy filozofowie znali tę „tajemniczą” siłę, a raczej mieli świadomość istnienia jakiejś nadrzędnej zasady, która spaja wszechświat w całość. Nazywali ją różnie – arche, logos, prana, pneuma, absolut, Bóg itp. Świat był pełen bogów, a dzisiaj jest pełen zasad fizycznych działających na poziomie makro, mikro, sub i kwantowym. Powiedzenie więc komuś, żeby moc była z nim, jest prośbą, żeby zawsze żył w harmonii ze sobą i ze światem. To taoistyczne w istocie podejście jest charakterystyczne dla dążenia George’a Lucasa, żeby odtworzyć mity w nowej, fantastyczno-naukowej formie, którą są Gwiezdne wojny.

Odys Korczyński

Odys Korczyński

Filozof, zwolennik teorii ćwiczeń Petera Sloterdijka, operator DTP, fotograf, retuszer i redaktor związany z małopolskim rynkiem wydawniczym oraz reklamowym. Od lat pasjonuje się grami komputerowymi, w szczególności produkcjami RPG, filmem, medycyną, religioznawstwem, psychoanalizą, sztuczną inteligencją, fizyką, bioetyką, kulturystyką, a także mediami audiowizualnymi. Opowiadanie o filmie uznaje za środek i pretekst do mówienia o kulturze człowieka w ogóle, której kinematografia jest jednym z wielu odprysków. Mieszka w Krakowie.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA