search
REKLAMA
Zestawienie

NAJCIEKAWSZE wizje PIEKŁA w kinie

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

25 lipca 2019

pieklo w kinie
REKLAMA

Jako w piekle, tak i na Ziemi (2014)

Film z gatunku found footage o poszukiwaniu kamienia filozoficznego to jazda bez trzymanki pokazująca drogę głównych bohaterów przez kolejne kręgi piekielne żywcem wyjęte z Boskiej komedii Dantego. Każda z głównych postaci mierzy się z przeszłością i zostanie ukarana adekwatnie do przewinienia. Oczywiście znawcy miejskich legend doskonale znają paryskie katakumby i opinie krążące na ich temat. Wiele osób twierdzi, iż znajduje się w nich przejście właśnie do piekła, co eksplorują twórcy filmu. Mamy więc wizje demonów, potępieńców w rzece krwi czy nawet wizerunek samego diabła siedzącego na tronie. Po raz kolejny piekło bardziej oznacza psychiczne tortury aniżeli fizyczne cierpienie. Oczywiście pojawia się kilka mrugnięć okiem, takich jak napis: „porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy tu wchodzicie”. Daje on bohaterom jasno do zrozumienia, że schodzą do piekła.

Strażnik (1977)

Na liście nie mogło też zabraknąć tego dziwacznego tworu lat 70., w którym wystąpili między innymi Jeff Goldblum i Christopher Walken. Już po samych tych nazwiskach można się domyślić, że całość będzie dość dziwaczna i tak też jest. Mamy bowiem do czynienia z historią o przejściu do piekła znajdującym się w jednym z brooklińskich budynków, którego właścicielem jest „upadły” ksiądz. Pilnuje on wrót, by żaden demon nie przedostał się do naszego świata, jednak jego dni dobiegają końca i szuka swojego następcy. Bez wątpienia obraz czerpie pełnymi garściami z twórczości Daria Argenta, a scena, gdy tytułowa bohaterka goniona jest przez diabelskie pomioty, jest równie dobra, co w przypadku Martwego zła. Warto podkreślić, iż do roli demonów zatrudnione zostały osoby posiadające prawdziwe deformacje ciała, co sprawia, że wizja piekła jest nie tylko ciekawa, ale również kontrowersyjna.

Legenda (1985)

Wyobraźcie sobie scenariusz, w którym sam Tom Cruise schodzi do piekła, by uratować ukochaną, a na swojej drodze spotyka diabła, w którego wciela się Tim Curry. Oczywiście tej pozycji nie mogło zabraknąć w moim zestawieniu. Nie można zapominać, iż produkcja przeznaczona była dla szerokiej gamy odbiorców, dlatego też sama wizja została nieco ugrzeczniona. Niemniej muszę przyznać, iż nigdy wcześniej ani nigdy potem nie widziałam tak zjawiskowej charakteryzacji. A skoro Tim Curry jest w domyśle diabłem, to można było się spodziewać, iż jego piekło będzie eleganckie i wciągające. Jednak widz cały czas ma styczność z elementami sprawiającymi, że jest to przerażające miejsce.

Errementari: kowal i diabeł (2017)

Film, którego producentem był Álex de la Iglesia, daje widzowi ciekawą wersję jednej z baskijskich legend. Mamy więc historię kowala, który sprzedał duszę diabłu, by wrócić do żony, a następnie więzi wysłannika piekła, by nigdy tam nie trafić. Jak mówi sam reżyser, w tym przypadku mamy do czynienia z demoniczną opowieścią o gotyckich elementach. I nie sposób się nie zgodzić. Jeżeli chodzi o wizję piekła, to widzimy jedynie niewielki wycinek, czyli olbrzymie drzwi prowadzące do niego, których strzeże horda diabelskich sług. Część dusz nie zdaje sobie sprawy z tego, dokąd zmierza, podczas gdy niektóre z nich wiedzą to aż za dobrze. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim niesamowita diabelska charakteryzacja oraz praktyczne efekty, które zostały zastosowane do przedstawienia wizji piekła.

 

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Chociaż docenia żelazny kanon kina, bardziej interesuje ją poszukiwanie takich filmów, które są już niepopularne i zapomniane. Wielka fanka kina klasy Z oraz Sherlocka Holmesa. Na co dzień uczestniczka seminarium doktoranckiego (Kulturoznawstwo), która marzy by zostać żoną Davida Lyncha.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA