search
REKLAMA
Szybka piątka

Najbardziej WZRUSZAJĄCE sceny w filmach Pixara

Które sceny z filmów Pixara są najbardziej wzruszające?

REDAKCJA

8 kwietnia 2022

pixar wzruszające
REKLAMA

W filmografii Pixara nie brakuje scen, które wzruszą nawet dorosłego widza – w tym nas! Poniżej dzielimy się z wami listami tych fragmentów, przy których szczególnie zakręciła nam się łezka w oku. Jak wyglądałyby wasze listy?

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

1. Mike odbudowujący drzwi (Potwory i spółka) – dla niektórych moment, w którym Boo i Sulley muszą się pożegnać, prawdopodobnie widząc się po raz ostatni, jest tym najbardziej wzruszającym. I zgadzam się z tym w 100 procentach! Jednak dla mnie najbardziej wzruszającym pixarowym momentem jest chwila, w której Mike pokazuje swojemu przyjacielowi odbudowane drzwi do świata ludzi, dzięki czemu ten znów będzie mógł zobaczyć Boo. Za każdym razem płaczę jak głupia.

2. Kiedy Merida myśli, że straciła matkę (Merida waleczna) – moment, który wzrusza mnie za każdym razem, gdy do niego wracam, to ujęcie, w którym widzimy, że Meridzie nie udało się odczarować matki, przez co nasza bohaterka wygląda jednocześnie na zszokowaną i niezwykle smutną; przytłoczona wizją bezpowrotnej utraty rodzicielki. To, co następuje potem, czyli jej przyznanie się do winy i wyznanie miłości, są nie tylko wzruszające, ale też pięknie dopełniają całą historię.

3. Flashback z dzieciństwa (Ratatuj)uwielbiam moment, w którym Anton Ego próbuje ratatuja przygotowanego przez szczurzego szefa – Remy’ego i cofa się myślami do czasów dzieciństwa. To właśnie tę potrawę przygotowywała jego matka w ramach pocieszenia, czyli to typowy comfort food. To nie ja płaczę, to ty płaczesz.

4. Chudy w szafie (Toy Story 4) – nie miałabym nic przeciwko, gdyby część trzecia z 2010 roku pozostała tą ostatnią, gdyż nie musiałabym wtedy mierzyć ze sceną odrzucenia Chudego przez jego nową małoletnią właścicielkę – Boonie. Patrzenie, jak zamiast stać się nową ulubioną zabawkę, praktycznie przez większość czasu schowany jest w szafie, chwyta za serce i wywołuje u mnie potoki łez.

5. Finałowa scena (Odlot) – wiele osób zachwyca się – nie bez powodu – perfekcyjnym wręcz prologiem, prezentującym scena po scenie historię związku Carla i Ellie. To bez wątpienia jeden z bardziej wzruszających momentów w całej historii Pixara. Ja jednak czuje feelsy w scenie finałowej, która wzrusza, bo daje zupełnie nowy początek bohaterom filmu.

Filip Pęziński

1. Scena na wysypisku (Toy Story 3) – zdecydowanie najbardziej poruszająca i wzruszająca scena w całej historii marki Toy Story, ale też Pixara jako takiego. Obserwowanie bohaterów godzących się z – wydawało się – pewną śmiercią łamie mi serce za każdym razem.

2. Pan Iniemamocny myśli, że stracił rodzinę (Iniemamocni– jest coś niezwykle prawdziwego i wychodzącego poza ramę konwencji w rozpaczy Pana Iniemamocnego, który ma prawo myśleć, że ze względu na jego kryzys wieku średniego jego rodzina właśnie została zamordowana.

3. Odejście Bing Bonga (W głowie się nie mieści) – właśnie ta scena z perfekcyjnego W głowie się nie mieści zapadła mi najmocniej w pamięć. Dosłowne zniknięcie cząstki dziecięcej podświadomości z życia głównej bohaterki to naprawdę poruszająca scena.

4. Mała Dory szuka rodziców (Gdzie jest Dory) – obserwowanie dziecka z problemami umysłowymi, które bezskutecznie szuka zgubionych rodziców, to moment, w którym łzy same cisną się do oczu.

5. Pomoc pand cioci (To nie wypanda– w najnowszej produkcji Pixara jest scena, która wzrusza mnie dogłębnie, ale na zupełnie innym poziomie niż te wymienione wcześniej. Tutaj czuję wzruszenie oparte na sile miłości i rodziny, która wie, że nieważne co się działo wcześniej, członkini tejże ich potrzebuje, więc trzeba ruszyć na ratunek.

Łukasz Budnik

1. Pożegnanie z Bo (Potwory i spółka) – relacja Sulleya i Bo jest jedną z najpiękniejszych w filmach Pixara i bardzo przyjemnie jest oglądać jej rozwój i rosnącą miłość dziewczynki i stwora. Moment, w którym muszą się pożegnać – teoretycznie na zawsze – za każdym razem rozdziera serce.

2. Prolog (Odlot) – prolog Odlotu ukazujący życie i miłość Carla i Ellie to małe arcydzieło. Niesamowite, ile emocji udało się przekazać twórcom filmu jedynie za pomocą obrazów i doskonałej muzyki Michaela Giacchino. Choć na zapoznanie się z bohaterami mamy tylko kilka minut, bez problemu udaje nam się zaangażować w ich relację i solidnie wzruszyć losami pary.

3. Joe uświadamia sobie, co w życiu jest ważne (Co w duszy gra– niepozorna scena, bo to „jedynie” przewijające się obrazy okraszone piękną muzyką, ale jaki to ma ładunek emocjonalny! Z całego Co w duszy gra to właśnie ta scena, ukazująca, jak piękne są w życiu drobne momenty, najbardziej zapadła mi w pamięć.

4. Remember Me (CocoRemember Me to wzruszająca piosenka sama w sobie, ale w filmie, gdy na jej dźwięk Coco rozpromienia się i przypomina o ojcu, a Miguel dodaje, że była przez niego bardzo kochana, łzy same cisną się do oczu.

5. Pożegnanie z Chudym (Toy Story 4) – choć to Toy Story 3 pozostaje moją ulubioną częścią serii, nie można odmówić czwórce wspaniałego zakończenia dla Chudego. Jako osobę wychowaną na pierwszej odsłonie bardzo mocno chwyta mnie za serce, gdy Chudy żegna się z zabawkami i odchodzi wraz z Bo przy muzyce, która ilustrowała też jego ekranowy debiut w 1995 roku.

 

Maciej Niedźwiedzki

1. Śmierć Chicharrona (Coco) – Chicharron po cichutku umiera. Tak naprawdę po raz drugi, ale teraz jest przygotowany. Odchodzi, mając przyjaciela u boku i dobry uczynek w ostatnim akordzie istnienia. Oddaje swoją gitarę i rozpływa się w powietrzu. Pixar nigdy nie był bardziej liryczny.

2. Radość + Smutek (finał W głowie się nie mieści) – oba te emocjonalne stany są konieczne do prawidłowego, zbilansowanego rozwoju. Finał arcydzieła Pixara daje temu wybrzmieć w niebanalny i wielowymiarowy sposób. Po nim można inaczej spojrzeć na swoje życie.

3. „Kiedy mnie kochała”. Piosenka Jessie (Toy Story 2) – to nieubłagane dorastanie. Ten ciężar rozstania, wzrost obojętności i odrzucenie. Jessie swoje wycierpiała. Melancholijna piosenka Jessie jest jednym z najważniejszych dramaturgicznie i centralnym fabularnie momentów dla całej serii Toy Story.

4. Na ratunek Gabby Gabby (Toy Story 4) – to, co nie udało się z Tulisiem, wychodzi przy nieco wrażliwszej Gabby Gabby. Pixar przede wszystkim przekonuje, że nigdy nie można nikogo skreślać i o każdego trzeba do końca walczyć. Przy pierwszej próbie może się nie udać. Przy piątej może już tak.

5. Akceptacja pandy (finał To nie wypanda) – podobne emocjonalne tony, co w finale W głowie się nie mieści. Akceptujmy swoje gorsze strony, taka jest kolej rzeczy. Panujmy nad lękiem, gniewem i wstydem. Nie uwolnimy się od nich nigdy. Musimy umieć z nimi żyć. Na dobre i na złe.

REDAKCJA

REDAKCJA

film.org.pl - strona dla pasjonatów kina tworzona z miłości do filmu. Recenzje, artykuły, zestawienia, rankingi, felietony, biografie, newsy. Kino klasy Z, lata osiemdziesiąte, VHS, efekty specjalne, klasyki i seriale.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA