search
REKLAMA
Zestawienie

Na letni relaks. Filmy, które pozwolą ci ZAPOMNIEĆ o STRESIE

Maja Budka

30 lipca 2020

relaksujace filmy
REKLAMA

The Florida Project

The Florida Project

The Florida Project Seana Bakera, podobnie jak Tamte dni, tamte noce, oferuje widzowi słodki, upalny wakacyjny klimat. Choć film jest dramatem z wyraźnymi przebłyskami ponurej rzeczywistości ludzi bez pieniędzy i bez perspektyw, narracja oraz sposób patrzenia na świat głównych bohaterów skutecznie ten fakt maskuje. Historia Seana Bakera opowiadana jest zaś z punktu widzenia kilkuletnich dzieci, które żyjąc w błogiej nieświadomości, cieszą się jak mogą upalnym latem, plując na maski samochodów czy oblizując roztopione lody z nadgarstków. Kilkuletnia Moonee spędza dnie na zabawach z przyjaciółmi, których fantazja zmienia obrzeża Disney World, przedsionek najszczęśliwszego miejsca na Ziemi, w krainę mającą w sobie wiele fascynujących rzeczy do odkrycia. Obrazy rozpływających się w upale ulic, pomalowanych na pastelowo budynków, kusząco wyglądających lodziarni czy uśmiechniętego kierownika motelu o twarzy Willema Dafoe rozbudzi w widzach tę pierwotną radość i nadzieję, którą mają w sobie tylko dzieci. The Florida Project jest jak najpiękniejsze, najbardziej radosne retrospekcje z dzieciństwa. 

Filmy Charliego Chaplina

BAD BOYS powracają Pierwszy zwiastun trzeciej części serii

Komedia to gatunek, po który najczęściej sięgamy, kiedy chcemy się odprężyć i zrelaksować przed ekranem. Nieśmiertelnym mistrzem komedii niezmiennie pozostaje Charlie Chaplin, bez którego filmów dzisiejsza kinematografia nie wyglądałaby tak samo. W jego produkcjach odnajdujemy zaś wszystko, co najlepsze, a przede wszystkim postać trampa w za dużych spodniach i w za małej marynarce, który mimo swojego statusu społecznego potrafi emanować szczerą radością oraz pomagać innym nawet z narażeniem własnego życia. To na jego zabawnej, niezdarnej, przerysowanej postaci opiera się cały potężny arsenał humorystyczny Brzdąca czy Świateł wielkiego miasta. Proste gagi i niewinne żarty sytuacyjne potrafią wywołać po dziś dzień salwy śmiechu, a to w prostocie oraz nienachalności tkwi ich siła rażenia. Humor oraz wzruszenie Chaplin wywoływał bez większego wysiłku, co istotne – bez użycia słów. Dzięki temu jego filmy opowiadają historie łatwe w odbiorze, niewymagające podążania za zawiłą fabułą, co czyni je bardzo przystępnymi oraz gwarantuje lekki i przyjemny sens, niepozbawiony jednak głęboko emocjonalnego wydźwięku. Komedie Chaplina są jak szybki chłodny prysznic w długi, upalny dzień. 

Filmy studia Ghibli

Animacje kultowego studia Ghibli to idealne lekarstwo na stres, zmartwienia czy przemęczenie. Ich seans zawsze pozostawia po sobie pogodną aurę pocieszenia i pokrzepienia. Jeden z najbardziej znanych, czyli Mój sąsiad Totoro – film o dwóch dziewczynkach, które buszując w ogrodzie, odnajdują dobre duchy lasu – potrafi wywołać uśmiech u każdego widza bez względu na wiek. Czarująca magia natury, siła dziecięcej fantazji, zabawne stworzenia, które dają dziewczynkom bezinteresowną opiekę oraz pocieszenie w momencie, kiedy ich matka leży w szpitalu – wszystko to sprawia, że Mój sąsiad Totoro jest filmem uniwersalnym, idealną propozycją na seans bez względu na nastrój. W filmach studia Ghibli w szczególny sposób inspiruje właśnie kojący czar przyrody, z którą człowiek powinien wytworzyć harmonijną więź. Czy jest coś bardziej relaksującego niż łono natury, zapach trawy, szum drzew, łaskotanie wiatru po twarzy, oddychanie pełną piersią? Substytutem weekendowego wyjazdu na wieś mogą być właśnie dzieła japońskiego studia. Na przykład ten, który o takim wyjeździe na wieś opowiada. 

powrót do marzeń kadr

Powrót do marzeń, film Isao Takahaty, opowiada kameralną, pozornie błahą historię tokijskiej urzędniczki, która wyjeżdża z miasta, by zaczerpnąć świeżego powietrza. Krótkim wakacjom towarzyszą wspomnienia kobiety z dzieciństwa i młodości, które w zaskakujący sposób zaczynają oddziaływać na rzeczywistość i podejmowane przez bohaterkę decyzje. Takahata podkreśla w filmie, jak istotną rolę w życiu dorosłego człowieka odgrywają wspomnienia, nostalgia, ale także jak harmonia natury oraz funkcjonowanie wśród przyrody odbijają się na sposobie postrzegania świata, który staje się wówczas bardziej szczery i intuicyjny. Piękno dziewiczej natury przekute w szczegółowe kadry filmów Ghibli jest dowodem jej szczerej afirmacji w wykonaniu Japończyków – narodu, który w bliskości z naturą odnalazł życiodajną energię oraz radość. Animacje studia Ghibli to dzieła, które potrafią szczerze oczarować swoim subtelnym urokiem w tworzeniu fantazyjnych, baśniowych światów, jak również w odzwierciedlaniu łudząco banalnego piękna codzienności.

Maja Budka

Maja Budka

Piszę o filmie i sztuce z kotem na klawiaturze. Lubię animacje i filmy podszyte delikatnym absurdem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA