Biografie ludzi filmu

CHRIS PRATT. Przez Hawaje do Hollywood

Autor: Dawid Myśliwiec
opublikowano

Hollywood zna setki przypadków karier, które rozpoczynały się błyskawicznie i niespodziewanie, a spora część z nich równie szybko się kończyła. Choć Christopher Michael Pratt pierwsze aktorskie szlify zbierał już siedemnaście lat temu, dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku na dobre zaistniał w branży. A gdy już to zrobił, na hollywoodzkie szczyty popędził z prędkością ponaddźwiękową. Dziś jego nazwisko figuruje na listach życzeń niemal wszystkich czołowych reżyserów, bo Chris Pratt to nie tylko profesjonalista na planie filmowym, ale też fascynująca osobowość poza nim.

W koledżu wytrzymał pół semestru, a potem wyniósł się na Hawaje, by wraz z kumplem upijać się, jarać i doświadczać bezdomności.

Minister zdrowia ostrzega: otwarcie YouTube i wyszukanie frazy „Chris Pratt” może skutkować wielogodzinnym przykuciem użytkownika do monitora/tabletu/smartfona, a w dalszej perspektywie przykurcz mięśni twarzy i przepuklinę spowodowaną nadmiernym śmiechem. Człowiek, który w ostatnich latach zbawiał nie tylko świat, ale i całą galaktykę, okazuje się być nie lada kawalarzem, skoro niejednokrotnie doprowadzał do łez kolegów z ekipy Parks and Recreation, serialu uznawanego za jedną z najśmieszniejszych produkcji telewizyjnych ostatniej dekady (gorąco zachęcamy do obejrzenia wpadek z planu!). To żadna nowość, że aktorzy podczas realizacji zdjęć potrafią dobrze się bawić, ale w przypadku Pratta naprawdę ma się wrażenie, że ten gość to prawdziwa beczka śmiechu. Trudno jednak spodziewać się czegoś innego po kimś, kto w koledżu wytrzymał pół semestru, a potem wyniósł się na Hawaje, by wraz z kumplem upijać się, jarać i doświadczać bezdomności. Tak, to brzmi całkiem jak Chris Pratt.

***

Urodził się 21 czerwca 1979 roku w maleńkiej Virginii w stanie Minnesota jako syn pracownicy supermarketu i górnika-budowlańca. Jak wspominał w bardzo szczerej rozmowie z magazynem „GQ”, jego ojciec należał do tego gatunku mężczyzn, który nie tolerował własnych słabości, więc gdy zachorował na stwardnienie rozsiane, zamknął się w sobie, odsuwając się całkowicie od rodziny. Być może dlatego Chris niewiele mówi o wczesnych latach swojego życia i woli skupiać się na tym, w jaki sposób trafił do show-biznesu. Wychował się w Lake Stevens w stanie Waszyngton, ale o jego dzieciństwie trudno napisać coś wyjątkowego – był jednym z wielu lokalnych dzieciaków, którym czasem coś się udawało (jak na przykład występy w turniejach zapaśniczych), ale którzy głównie starali się nie zanudzić w kilkudziesięciotysięcznej mieścinie. Miał w sobie mnóstwo energii i zero pomysłu na życie (jako czternastolatek dla zarobienia kilku groszy postanowił zająć się… striptizem), dlatego gdy szkolny trener zapasów zapytał Chrisa, co ten chciałby robić w przyszłości, młodzian odpowiedział: „Nie wiem, trenerze, ale na pewno będę cholernie bogaty i sławny”. Cóż, chłopak musiał mieć w sobie coś z jasnowidza, bo nie pomylił się ani trochę – trzydziestosiedmioletni dziś Pratt należy do najbardziej wziętych hollywoodzkich aktorów, ma sławę, pieniądze i ogromną sympatię branży i widowni. Czego chcieć więcej?

***

Gdy miał dziewiętnaście lat i razem z kumplem biwakował gdzieś na hawajskiej plaży, zaczepił się do pracy w Bubba Gump Shrimp Company (tak, to założona w 1996 roku sieć restauracji zainspirowanych Forrestem Gumpem). To właśnie tam, między obsługiwaniem stolików, częstowaniem klientów krewetkowymi ciekawostkami i śpiewaniem im „sto lat”, dał się zauważyć Rae Dawn Chong, obdarzonej intrygującą urodą aktorce, znanej choćby z kultowego Commando (1985) córce wiecznie ujaranego Tommy’ego Chonga. Kelnerskie popisy Pratta spodobały się Rae, która akurat przymierzała się do wyreżyserowania krótkometrażowego horroru i  zaproponowała Chrisowi angaż. Wyobrażacie to sobie? Bezdomny dziewiętnastolatek dorabia na Hawajach, serwując owoce morza, a kończy, występując w filmie dziewczyny z legendarnego ejtisowego akcyjniaka? Już sama ta historia sprawia, że Pratta lubi się jeszcze bardziej.

Ostatnio dodane