search
REKLAMA
Ranking

NIE TYLKO ROCKET RACOON. Najfajniejsze gadające filmowe zwierzęta

Dawid Myśliwiec

6 maja 2017

REKLAMA

W historii kina pojawiły się już setki zwierzęcych bohaterów, w których zakochiwały się lub – przeciwnie – których obawiały się kolejne pokolenia widzów. Jednak wśród futerkowych postaci filmowych znajdują się też niekiedy takie, które nabierają cech ludzkich – najczęściej w formie aparatu mowy, ale czasem także za sprawą umiejętności palenia marihuany czy obsługi karabinu maszynowego.

Galeria antropomorficznych zwierząt w kinie jest przebogata, ale na absolutne wyróżnienie zasługują tylko niektóre. Z okazji premiery marvelowskiego filmu z walecznym szopem w obsadzie zapraszam do zapoznania się z listą dziesięciu najfajniejszych gadających filmowych zwierząt.


Rocket Raccoon – nie mogło być inaczej: zestawienie zaczynamy od największego zakapiora wśród szopów, wyborowego strzelca i jednego ze Strażników galaktyki. Mówiący głosem Bradleya Coopera Rocket tworzy uroczą parę ze znacznie mniej wygadanym Grootem/Baby Grootem, ale niech nie zmyli was jego puszyste, szopie futerko – Rocket jest wysoce inteligentnym i wyjątkowo zabójczym zwierzęciem, które zawsze musi postawić na swoim. Ma złote serce, ale dotarcie do jego wrażliwej strony to umiejętność, którą posiadł jedynie jego drewniany przyjaciel.

Caesar – bohater rebootu Planety małp, w którego wcielił się weteran CGI Andy Serkis, chwyta za serce niezwykłą wrażliwością, ale też inteligencją i odwagą. To prawdziwy lider, który stara się odnaleźć właściwy sposób na zaprowadzenie równowagi pomiędzy ludźmi i małpami. No i kocha Jamesa Franco, jak my wszyscy.

Ted – tytułowa postać filmu Setha MacFarlane’a co prawda nie jest zwierzęciem per se, bo zamiast organów wewnętrznych ma zwitek pluszu, ale w niewyjaśniony sposób egzystuje zupełnie jak człowiek, klnąc na czym świat stoi, paląc trawę i uprawiając seks z urodziwymi pannami. Trudno doszukiwać się tu logiki, ale w niepokornej postawie Teda jest całe mnóstwo fajności, choć zdecydowanie lepiej widać to w pierwszej części filmu niż w jej kontynuacji.

Stuart Malutki – jeżeli swoją miłością otaczają cię tacy ludzie jak Geena Davis i Hugh Laurie, to musisz być kimś wyjątkowym. I rzeczywiście – biała myszka o imieniu Stuart jest wspaniałym, na wskroś pozytywnym bohaterem nakręconego pod koniec XX wieku filmu familijnego i jego dwóch kontynuacji. Dubbingowany przez Michaela J. Foksa Stuart to mądra i niezwykle sympatyczna postać, a także symbol kina rodzinnego, o które dziś już coraz trudniej.

Falkor – kudłaty smok z Niekończącej się opowieści (ręka w górę, kto jeszcze przez całe dzieciństwo myślał, że Falkor to latający pies?) stał się dla wielu dzieciaków takim samym przewodnikiem i przyjacielem, jak dla Atreju, głównego bohatera filmu Wolfganga Petersena. Perła kina przygodowego i familijnego lat osiemdziesiątych zawierała całe mnóstwo charakterystycznych postaci, ale to Falkor wydaje się być najwspanialszą z nich.

Dawid Myśliwiec

Dawid Myśliwiec

Zawsze w trybie "oglądam", "zaraz będę oglądał" lub "właśnie obejrzałem". Gdy już położę córkę spać, zasiadam przed ekranem i znikam - czasem zatracam się w jakimś amerykańskim czarnym kryminale, a czasem po prostu pochłaniam najnowszy film Netfliksa. Od 12 lat z różną intensywnością prowadzę bloga MyśliwiecOgląda.pl.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA