search
REKLAMA
Zestawienie

Łatwiej jest być lesbijką niż gejem? NAJBARDZIEJ ZNANE AKTORKI LES/BI

Odys Korczyński

6 sierpnia 2018

Antagonisci glowne
REKLAMA

Ciągle tylko słyszymy o tych gejach. Nieważne, czy w sensie pozytywnym czy homofobicznym. Podobnie jak i w zwykłym heteroświecie filmowym, kipiącym aferami o molestowanie, gwałty i nierówność płciową, tak i w homoświecie kobiety les poddały się gejowskiemu patriarchatowi. Według niektórych polityków z naszej scenki na Wiejskiej lesbijki są podobno grube, brzydkie i generalnie jakieś takie gorsze, jak przecież wszyscy grubi i brzydcy. Może to echo obecności pewnego kanonu piękna erotycznego w kulturze masowej (niestety łącznie z filmem), który nakazuje bezlitosne wyśmiewanie dwóch facetów w łóżku, a namiętne wyobrażanie sobie dwóch piersiastych kobiet w pozycji „na nożyczki”, i to jeszcze z możliwością zaproszenia na trzeciego do zabawy. Halo, stop, chwileczkę, przecież miały być takie brzydkie? Jakie to niekonsekwentne: gejów wyśmiać i potępić, a lesbijkami się podniecać, ale tylko tymi ładnymi, w tzw. porno stylu. Ciekawe, czy za oceanem jest inaczej? Obserwując plotkarskie portale w USA, można odnieść wrażenie, że jednak nie. Zobaczmy więc, które ze znanych komercyjnie aktorek są lesbijkami i jak radzą sobie ze społecznym przymusem do oficjalnych deklaracji, z kim wolą uprawiać seks.

1. Jodie Foster

Zawsze będzie mi się kojarzyć z rolą dzikiej i niedostosowanej do życia w społeczeństwie Nell w dramacie Michaela Apteda. Większość widzów zapewne połączy ją jednak z filmem Milczenie owiec, gdzie stworzyła oscarową kreację agentki FBI Clarice Starling. W 2014 roku wzięła ślub z Alexandrą Hedison, również aktorką. W porównaniu z innymi gwiazdami mało wokół niej medialnego szumu w sensie plotek o kochankach, narkotykach i za dużej ilości wypitego alkoholu. Jest wykształcona, mądra, utalentowana, o charakterystycznej urodzie, która wielu mężczyznom się podoba. Oni jej jednak absolutnie nie. Foster nie jest biseksualna, jakby pewnie chcieli. Odkąd zobaczyłem film Nell, wciąż zastanawiam się, ile w Jodie jest z tej zamkniętej w sobie dziewczyny z ekranu, której nasz „normalny” świat chętnie przypiąłby łatkę wariatki i z ulgą zamknął sprawę.

2. Portia de Rossi

Aktualnie jej pełne imię i nazwisko brzmią Portia Lee James DeGeneres. Od 2008 roku jest w związku małżeńskim z Ellen DeGeneres, aktorką, scenarzystką, gwiazdą własnego talk-show i celebrytką. Serial Ally McBeal przyniósł jej sławę dzięki roli prawniczki Nelle Porter. Jak na moją przyrodzoną niechęć do seriali, ten obejrzałem, i to w liczbie kilkunastu odcinków. Nie można odmówić Portii urody, jak również obycia w świecie celebrytów oraz wrażliwości emocjonalnej. Świat, w którym zechciała funkcjonować jako osoba prawdziwa i żyjąca w zgodzie ze sobą, a jednocześnie publiczna, okazał się brutalny. Wiele lat kosztowały ją zmagania z anoreksją. Na ostateczne pokonanie choroby niemały wpływ miało wyjście z szafy ze swoją homoseksualną orientacją. Jej kariera aktorska układa się różnie. W jej filmografii brak ambitnego kina. Głównie są to drugie i trzecie szeregi, niemniej warto zobaczyć chociażby produkcję Stygmaty z 1999 roku w reżyserii Ruperta Wainwrighta.

3. Kelly McGillis

Zmysłowa gwiazda kultowego filmu Tony’ego Scotta Top Gun skrywa w sobie mroczną i poruszającą historię kilkudziesięcioletniej batalii o akceptację własnej orientacji seksualnej w rzeczywistości, gdy homoseksualizm wciąż uznaje się w niektórych kręgach za chorobę. Dodatkowo przeżyła gwałt, brutalną przemoc, dwa nieudane małżeństwa, depresję i alkoholizm. Trudno więc się patrzy na zestawienie jej zdjęcia z fotografią świetnie zachowanego Toma Cruise’a. Konotacja takiego porównania wydaje się jednoznaczna – Patrzcie, jak się zestarzała, a on wciąż jest takim przystojnym facetem. To po prostu dla niej niesprawiedliwe i krzywdzące. Gdyby nakremowany Tom przeżył tyle co ona, kto wie, czy by w ogóle jeszcze żył, a nie palnął sobie w łeb z rozpaczy. Kelly nigdy nie pasowała do Hollywood, dlatego z niego odeszła. Prócz Top Gun każdy kinoman powinien zobaczyć jeszcze przynajmniej dwa filmy z jej udziałem – Świadka Petera Weira z 1985 roku oraz Maskę małpy Samanthy Lang z 2000.

Odys Korczyński

Odys Korczyński

Filozof, antyteista, zwolennik teorii ćwiczeń Petera Sloterdijka, neomarksizmu w wydaniu Slavoja Žižka, operator DTP, fotograf, retuszer i redaktor związany z małopolskim rynkiem wydawniczym oraz reklamowym. Od lat pasjonuje się grami komputerowymi, w szczególności produkcjami RPG, filmem, medycyną, religioznawstwem, psychoanalizą, sztuczną inteligencją, fizyką, bioetyką, a także mediami audiowizualnymi. Opowiadanie o filmie uznaje za środek i pretekst do mówienia o kulturze człowieka w ogóle, której kinematografia jest jednym z wielu odprysków. Mieszka w Krakowie.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA