search
REKLAMA
Zestawienie

Krew ma słodki smak. Filmy o WAMPIRACH, które MUSISZ znać

Michalina Peruga

26 kwietnia 2020

Wywiad z wampirem 1
REKLAMA

Zmierzch (2008)

Zamiast kryjących się za dnia w trumnach, a grasujących w nocy krwiopijców Zmierzch wykreował zupełnie nowy rodzaj wampira – kulturalnego, uduchowionego przystojniaka, którego skóra połyskuje w słońcu. Chociaż w momencie swojej premiery zbierał cięgi od krytyków, po 12 latach już inaczej patrzy się na Zmierzch, który stał się swego rodzaju fenomenem popkulturowym. Film oparty na powieści Stephanie Meyer, opowiadający o miłości między nieśmiałą nastolatką Bellą Swan i jej tajemniczym i trupiobladym kolegą z liceum, wampirem Edwardem Cullenem, stał się czymś więcej niż tylko romantyczną love story dla egzaltowanych nastolatek. Tytuł okazał się hitem box office’u, a Hollywood musiało zrewidować swoje przekonania o dotychczas niedocenianej grupie docelowej, jaką stanowiły nastolatki i młode kobiety. Dzisiaj Zmierzch to ogromna franczyza, która wylansowała praktycznie nieznanych wówczas odtwórców głównych ról – Kristen Stewart i Roberta Pattinsona. Dzisiaj obydwoje mają na swoim koncie aktorskie występy u uznanych reżyserów i w wysoko ocenianych przez krytyków produkcjach. Stewart zagrała u Woody’ego Allena i Oliviera Assayasa, a Pattinson u Davida Cronenberga i Roberta Eggersa w Lighthouse, gdzie zachwycił widzów i krytyków aktorskim duetem z Willemem Dafoe. Niedługo będzie go można zobaczyć w Tenet, najnowszym filmie Christophera Nolana. Sukces Zmierzchu przyczynił się do boomu na wampiry, czego efektem były takie powszechnie lubiane seriale jak Czysta krew czy Pamiętniki wampirów.

Tylko kochankowie przeżyją (2013)

Adam (Tom Hiddleston) i Eve (Tilda Swinton) od stuleci są wampirzym małżeństwem, ceniącym sobie własną wolność. Ona żyje w egzotycznym Tangerze w Maroku, on – w zrujnowanym, upadłym Detroit. Kiedy Adam przeżywa kryzys twórczy, Eve przybywa do Stanów, aby wesprzeć ukochanego. Ich spokój zakłóca pojawienie się Avy, młodszej siostry Eve (Mia Wasikowska). Jim Jarmusch stworzył niezwykle oryginalny film wampiryczny, czerpiąc jednocześnie z tradycji gatunku. Adam i Eve to znani z klasycznej literatury wampirzy arystokraci o dobrych manierach i wykształceniu. Ona otacza się książkami. On to muzyk i kompozytor, który przez stulecia wywierał wpływ na twórczość znanych muzyków i naukowców, w wolnych chwilach trenujący grę na lutni, dawnym instrumencie popularnym w epoce renesansu. Obydwoje stronią od zabijania, zaopatrując się w krew u zaprzyjaźnionego dostawcy, także wampira, Christophera Marlowe’a, który twierdzi, że jest autorem większości dzieł Szekspira. Tylko kochankowie przeżyją pełne jest sensualnych zdjęć, hipnotycznej muzyki i inteligentnego humoru.

Co robimy w ukryciu (2014)

Film to komiczny mockument (a więc film o fikcyjnych wydarzeniach udający dokument) o życiu czterech wampirów mieszkających na przedmieściach Wellington w Nowej Zelandii: Viago (379 lat), Deacona (183 lata), Vladislava (862 lata) oraz najstarszego z bandy Petyra (8000 lat). Film wyreżyserował Jemaine Clement wraz z Taiką Waititim, znanym ostatnio z brawurowej i poruszającej komedii o nazistowskich Niemczech i Hitlerze Jojo Rabbit (2019). W typowy dla siebie sposób Waititi wyśmiewa i parodiuje konwencje filmów o wampirach, przypisywane im zwyczaje i zachowania, a także pokazuje ich próby przystosowania się do życia we współczesnym świecie, na przykład naukę obsługi komputera i korzystania z Internetu.

A jakie filmy wy dodalibyście do tej listy?

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA