search
REKLAMA
Artykuły o filmach, publicystyka filmowa

KLAUN, który naprawdę ZABIJAŁ. Zbrodnie prawdziwego PENNYWISE’A

Katarzyna Kebernik

12 września 2019

john wayne gacy
REKLAMA

Filmy i seriale zainspirowane Gacym

Złapać mordercę (1992, reż. E. Till)

Ten trzygodzinny film telewizyjny, który na początku lat 90. zadebiutował na antenie stacji FOX jako miniseria, do dzisiaj pozostaje najbardziej rzetelną produkcją poświęconą Gacy’emu. Fabuła skupia się na śledztwie, które doprowadziło do ujęcia mordercy. Porządny scenariusz i umiejętnie budowanie napięcia zostały dopełnione świetną kreacją Briana Dennehy’ego, który wcielił się w Gacy’ego. Jeśli zastanawiacie się, który z filmów o tym mordercy obejrzeć przede wszystkim, to właśnie ten.

Gacy (2003, reż. C. Saunders)

Ten niskobudżetowy film trafił od razu na kasety. Reklamowano go jako horror, ale to określenie trochę na wyrost. Gacy został niemal jednogłośnie zjechany przez krytykę, choć byli i tacy, którzy film chwalili. Doceniono m.in. sugestywną grę aktorską Marka Holtona w tytułowej roli. Nie jest to w pełni udane dzieło, ale na pewno Gacy stanowi dobrą przebieżkę po życiu i zbrodniach „Pogo”. Biografia z dreszczykiem na samotny wieczór.

Gacy House (2010, reż. A. Fankhauser)

Ten niskobudżetowy horror stanowi nieoficjalny prequel do Paranormal Entity. Nakręcony w konwencji found footage ewidentnie próbował podpiąć się pod sukces serii Paranormal Activity. Powszechnie uznaje się go jednak za twór wyjątkowo nieudany, a szkoda, bo potencjał tej historii był spory. Film opowiada o grupie poszukiwaczy zjawisk paranormalnych, którzy badają opuszczony dom Gacy’ego, uznawszy, że budynek, który był świadkiem tak wielu okrutnych zbrodni, musi być nawiedzony. Co tam znajdują? No niestety niewiele, za to widz z całą pewnością znajdzie rozczarowanie.

Dahmer vs. Gacy (2010, reż. F. Austin)

Ten film to z kolei pozycja obowiązkowa dla fanów kiczu, przegięcia i złego gustu. Jeśli jesteście fanami naszego działu „Kino klasy Z”, to sięgnijcie po Dahmer vs. Gacy, który na najpopularniejszym polskim portalu ratingowym może się poszczycić (w chwili, gdy to piszę) oceną 2/10 na 19 oddanych głosów – co zawsze jest dobrym symptomem dla miłośników nietypowych, niedobrych smaków. Fabuła? Tajny plan USA, by stworzyć idealnego mordercę poprzez połączenie DNA Gacy’ego i Jeffreya Dahmera idzie w łeb, kiedy to dwaj maniacy uciekają spod kurateli rządu i wyruszają na killing spree. Film zdobył nagrodę publiczności na niezależnym festiwalu Bare Bones International i cieszy się uznaniem w pewnych kręgach.

Szanowny Panie Gacy (2010, reż. S. Ristovsky)

Rok 2010 przyniósł w sumie aż trzy filmy o morderczym klaunie z Chicago, z których najpopularniejszy jest Szanowny Panie Gacy. Bazę dla tej telewizyjnej produkcji stanowiła wspomnieniowa książka The Last Victim autorstwa Jasona Mossa – studenta kryminalistyki, który w ramach pracy badawczej korespondował z seryjnymi mordercami. Film skupia się na jego skomplikowanej relacji z Gacym. Moss kreował się w listach na typową ofiarę „Pogo”, czyli młodego, naiwnego chłopaka – po to, by zbliżyć się do mordercy i możliwie najlepiej poznać jego psychikę. Ten intrygujący pomysł wyjściowy nie został w pełni wykorzystany, ale film i tak jest wart obejrzenia.

American Horror Story

Popularna antologia nawiązywała do Gacy’ego w sumie dwa razy. Najpierw w sezonie Freak Show pojawił się klaun Twisty, wyraźnie inspirowany Gacym. Natomiast w Hotelu pojawił się sam John Wayne Gacy. Obie postaci zagrał John Carroll Lynch, dołączając tym samym do grona aktorów, którzy w różnych wcieleniach pojawiali się w poszczególnych odsłonach American Horror Story.

Być może też Gacy’ego zobaczymy w trzecim sezonie Mindhuntera. Jego występ został niejako zapowiedziany w odcinku pierwszym sezonu drugiego. Jak zauważyli spostrzegawczy fani, w scenie, kiedy Wendy opowiada o kolejnych mordercach, których mogliby przebadać, kamera zatrzymuje się na wypełnionej aktami kopercie z napisem „Gacy, J. W.”.

Katarzyna Kebernik

Katarzyna Kebernik

Publikuje w "KINIE", Filmwebie, serwisie Film w Szkole i (oczywiście) na film.org.pl. Edukatorka filmowa w Zespole Edukacji Ferment Kolektiv. Lauretka II nagrody w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych oraz zwyciężczyni konkursu Krytyk Pisze Festiwalu Kamera Akcja.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA