Jak wyglądają dziś gwiazdy HERKULESA oraz XENY: WOJOWNICZEJ KSIĘŻNICZKI, kultowych seriali z lat 90.?
Zaczęło się od filmów telewizyjnych swobodnie nawiązujących do historii Heraklesa z mitologii greckiej – te dały początek serialowi telewizyjnemu Herkules, emitowanemu oryginalnie w latach 1995–1999. Ta produkcja z kolei sprawiła, że na antenę trafiła także Xena: Wojownicza księżniczka.
Oba te seriale (oraz prequel Młody Herkules, w którym tytułową rolę zagrał Ryan Gosling) cieszyły się ogromną popularnością, także w Polsce, gdzie pierwotnie emitowane były na Polsacie. Co ciekawe, odcinki Xeny pokazywano w losowej kolejności, co wprowadzało w zakłopotanie dotyczące fabuły. Łącznie wyprodukowano ponad 100 odcinków każdego z dwóch seriali. Sprawdźmy, co dziś słychać u wybranych członków obsady Herkulesa i Xeny (niektórzy pojawili się w obu produkcjach).
Zaznaczmy, że poniżej brani pod uwagę są wyłącznie żyjący dziś aktorzy – Anthony Quinn (Zeus) oraz Kevin Tod Smith (Ares) zmarli niestety kolejno w 2001 i 2002 roku.
Lucy Lawless – Xena
Lawless po raz pierwszy wcieliła się w Xenę w Herkulesie, a jej postać zdobyła na tyle dużą popularność, że postanowiono stworzyć spin-off poświęcony właśnie wojowniczej księżniczce. Po występie w Xenie skupiła się głównie na karierze telewizyjnej, pojawiając się m.in. w Battlestar Galactica, Spartakusie, Parks and Recreation oraz Ash kontra martwe zło. Poza karierą aktorską Lawless realizuje się też jako piosenkarka oraz prowadzi działalność charytatywną.
Renée O’Connor – Gabriela
Rola w Xenie pozostaje najbardziej znaną w karierze O’Connor, która dziś pojawia się na ekranie raczej sporadycznie i często w rolach gościnnych, choć w 2010 roku zagrała główną rolę w internetowym serialu Ark. W 2001 roku założyła swoją firmę produkcyjną, występuje także na deskach teatrów.
Ted Raimi – Joxer
Niewykluczone, że Teda Raimiego kojarzycie ze Spider-Manów Sama Raimiego (jego brata, który był producentem obu omawianych seriali), gdzie zagrał Hoffmana – jednego z pracowników redakcji “Daily Bugle”. Raimi ma jednak na koncie więcej ról zagranych już po Xenie, w tym w The Grudge – Klątwa, Nocny pociąg z mięsem czy wspominane powyżej Ash kontra martwe zło. Swoją rolę z Xeny powtórzył także w Herkulesie.
Kevin Sorbo – Herkules
Odtwórca głównej roli w Herkulesie pozostaje aktywny zawodowo do dziś. Herkules nie był jedynym serialem, w którym występował dłużej – w latach 2000–2005 grał także w Andromedzie. Poza tym ma na koncie role w kilku znanych sitcomach (Dharma i Greg, Dwóch i pół) oraz serialu Życie na fali. Do roli Herkulesa “powrócił”, użyczając głosu w grze God of War III, należącej do popularnej serii o Kratosie.
Michael Hurst – Iolaus
Hurst kilkakrotnie dzielił aktorską ścieżkę z Lucy Lawless – pojawił się w Herkulesie, Xenie, Spartakusie oraz (to już kolejna osoba z listy!) w Ash kontra martwe zło. Co więcej, przy kilku odcinkach w każdej z wymienionych produkcji pełnił także funkcję reżysera.
Adrienne Wilkinson – Eve
Wilkinson zagrała w Xenie córkę głównej bohaterki. Dziś znana jest jako aktorka dubbingowa, która występowała w serialach i grach komputerowych – użyczyła swojego głosu w kilkudziesięciu produkcjach. W 2011 roku prowadziła serię wywiadów opublikowanych na YouTubie, między innymi z innymi aktorami występującymi w Xenie.
Alexandra Tydings – Afrodyta
Tydings wcieliła się w Afrodytę zarówno w Xenie, jak i w Herkulesie. Później pojawiała się na ekranie sporadycznie, a w 2008 roku zakończyła karierę aktorską występem w Prawie ulicy. Później próbowała swoich sił także jako reżyserka i scenarzystka.
Hudson Leick – Callisto
Rola Callisto to wciąż najbardziej znany występ Leick, która w latach po Xenie pojawiała się głównie w pojedynczych odcinkach seriali i filmach często kierowanych bezpośrednio do telewizji oraz na nośniki. Leick pracuje nie tylko jako aktorka – jest także certyfikowaną instruktorką jogi.
Bruce Campbell – Autolykos
Skoro już kilkakrotnie przytaczaliśmy tu serial Ash kontra martwe zło, wspomnijmy też o odtwórcy roli tytułowego Asha, który w Xenie i Herkulesie grał rolę Autolykosa (a później także Roba Taperta). Znany i lubiany Campbell regularnie pojawia się na ekranie, tak osobiście, jak i użyczając swojego głosu. Jego filmografia liczy sobie kilkadziesiąt pozycji.
Karl Urban – Juliusz Cezar
Bonusowo odnotujmy, że swoje pierwsze kroki stawiał w obu serialach Karl Urban, którego dziś znamy doskonale z Władcy Pierścieni, Dredda oraz The Boys.
Oglądaliście Herkulesa i Xenę?
Zdjęcia pochodzą z portalu Looper.