search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wyglądają dziś dzieci z KULTOWYCH HORRORÓW?

Filip Pęziński

20 lipca 2020

REKLAMA

Demoniczne, przerażające i wywołujące gęsią skórkę dzieci to jeden ze znaków rozpoznawczych wielu horrorów. Co robią dziś? I jak wyglądają po latach? Możecie przekonać się, zapoznając z poniższym zestawieniem.


Patty McCormack – The Bad Seed

Patty McCormack jako Rhoda Penmark – dziecko i seryjna morderczyni w jednym – w The Bad Seed z 1956 roku stała się inspiracją dla całego panteonu diabolicznych dzieci w horrorach. Aktorka na całe życie zawodowo związała się z kinem i telewizją. Wystąpiła m.in. we Frost/Nixon i Rodzinie Soprano.

Martin Stephens – Wioska przeklętych

Wioska przeklętych z 1960 roku to właśnie jeden z tytułów, który również stawiał na złowieszcze dzieci. W Davida Zellaby’ego, który w filmie poprowadził resztę swoich demonicznych towarzyszy przez spokojne miasteczko, siejąc przy tym morderczą zarazę, zagrał zaledwie 11-letni Martin Stephens. Dziś Stephens mieszka w Wielkiej Brytanii i pracuje jako architekt.

Linda Blair – Egzorcysta

Spośród 600 kandydatek to właśnie 13-letnia Linda Blair dostała rolę Regan w kultowym filmie Egzorcysta z 1973 roku. Za swoją kreację była nominowana do Oscara. Linda powtórzyła swoją rolę również w sequelu. Wciąż występuje przed kamerą – ostatnio m.in. w serialu Supernatural.

Harvey Stephens – Omen

Harvey Stephens miał zaledwie sześć lat, gdy zagrał ikoniczną tytułową rolę w Omenie Richarda Donnera. Za kreację został nagrodzony Złotym Globem. Po przełomowej produkcji pojawił się w kilku innych filmach, w tym w remake’u Omena. Kilka lat temu wpadł w kłopoty, atakując w trakcie sprzeczki na drodze dwóch rowerzystów. Spędził 14 miesięcy w więzieniu.

Brooke Shields – Słodka Alicja

Brooke Shields zadebiutowała w Słodkiej Alicji, kontrowersyjnym slasherze, który początkowo został zakazany w Wielkiej Brytanii, a dziś uważany jest za jeden z najlepszych przedstawicieli gatunku. Shields nie miała kłopotów z kontynuacją kariery – grała w licznych znanych produkcjach, a także spełniała się jako modelka.

Lisa i Louise Burns – Lśnienie

Kto tylko widział klasyczny horror Stanleya Kubricka, ten na pewno pamięta przerażające bliźniaczki – właśnie Lisa i Louise Burns. Dziewczęta nie związały się na dłużej ze światem kina. Lisa studiowała literaturę, a Louise pracuje jako mikrobiolożka.

Drew Barrymore – Podpalaczka

Drew Barrymore po uroczej roli w E.T. Stevena Spielberga radykalnie zmieniła repertuar. W Podpalaczce wcieliła się w dziecko obdarzone nadprzyrodzonymi mocami, które sprawiały, że siłą woli podpalała ludzi. Barrymore do dziś jest czynną aktorką, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać.

Miko Hughes – Smętarz dla zwierzaków

W klasycznej ekranizacji prozy Stephena Kinga Miko Hughes wcielił się w przerażające dziecięce zombie. Rola otworzyła mu drzwi do kariery i uczyniła jednym z najbardziej rozchwytywanych aktorów dziecięcych. Hughes gra do dziś.

Macaulay Culkin – Synalek

Macaulaya Culkina – gwiazdy Kevina samego w domu i jednego z najbardziej słynnych aktorów dziecięcych – przedstawiać nikomu nie trzeba. W 1993 roku Culkin wystąpił w demonicznym thrillerze pod tytułem Synalek. Karierę zakończył w połowie lat 90. po rozwodzie rodziców. W XXI wieku wystąpił w kilku filmach. Zaczęło być o nim jednak głośno ze względu na burzliwe życie prywatne. 17 września 2004 został aresztowany w Oklahomie za posiadanie narkotyków.

Haley Joel Osment – Szósty zmysł

Haley Joel Osment przez długi czas pracował już jako aktor dziecięcy, zanim zagrał kultową dziś rolę w Szóstym zmyśle u boku Bruce’a Willisa. Dziś wciąż pojawia się przed kamerą, ale raczej bez większych sukcesów.

Alakina Mann – Inni

Alakina Mann zagrała jedno z dzieci Nicole Kidman w cenionym horrorze Inni z 2003 roku. Później wystąpiła jeszcze w Dziewczynie z perłą, aby następnie ostatecznie porzucić Hollywood. Dziś jest artystką i ilustratorką.

Daveigh Chase – The Ring

Daveigh Chase w The Ring z 2002 roku wcieliła się w niezwykle charakterystyczną dziewczynkę z taśmy wideo. Po roli w kultowym horrorze kontynuowała karierę aktorską. Głośniej zrobiło się o niej jednak ponownie dopiero, gdy kilkukrotnie została aresztowana za posiadanie narkotyków.

Dakota Fanning – Siła strachu

Dakota Fanning to jedna ze zdecydowanie największych gwiazd dziecięcych XXI wieku. W horrorze Siła strachu wystąpiła w 2005 roku, mając za sobą już sporo istotnych ról. Aktorka, jak wiemy, do dziś pozostaje czynna zawodowo (ostatnio wystąpiła na przykład w Pewnego razu… w Hollywood Quentina Tarantino). Oszałamiającą karierę robi też jej młodsza siostra – Elle.

Isabelle Fuhrman – Sierota

Ponad dekadę temu Isabelle Fuhrman w Sierocie zagrała niemal ikoniczną rolę demonicznej adoptowanej dziewczynki. Aktorka do dziś kontynuuje karierę – wystąpiła m.in. w Igrzyskach śmierci.

Danny Lloyd – Lśnienie

Po występie w Lśnieniu Lloyd nie kontynuował kariery. Wystąpił jeszcze w jednym filmie telewizyjnym, a później porzucił aktorstwo. Dziś pracuje jako nauczyciel biologii. Pojawił się w formie cameo w Doktorze Sen, jako widz na meczu baseballa. Ma żonę i czwórkę dzieci.

Filip Pęziński

Filip Pęziński

Wychowany na "Batmanie" Burtona, "RoboCopie" Verhoevena i "Komando" Lestera. Miłośnik filmów superbohaterskich, Gwiezdnych wojen i twórczości sióstr Wachowskich. Najlepszy film, jaki widział w życiu, to "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj".

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA