Jak wyglądają dziś aktorzy z serialu OSTRY DYŻUR i jak potoczyły się ich losy?
Niepowtarzalny, z niesłabnącą popularnością cieszący oko widzów na całym świecie przez ponad piętnaście lat i piętnaście sezonów Ostry Dyżur stał się najbardziej rozpoznawalnym amerykańskim serialem medycznym. Wiele powstających po 2009 roku (czyli w momencie, gdy zakończono emisję opowieści o lekarzach z County General Hospital w Chicago) produkcji na wszelkie sposoby starało się, chociażby dorównać obsypanemu nominacjami do Emmy Emergency Room, jednak w tym, jak i w wielu innych aspektach prawdopodobnie na zawsze zostanie on zwyczajnie niezdolny do pobicia. O sentymentalnych wspomnieniach związanych ze śledzeniem losów głównych bohaterów moglibyśmy dyskutować tu długie godziny, lecz tym razem bardziej niż na rozwoju postaci skupimy się na wcielających się w nie aktorach, a konkretnie – jak zmienili się oni na przestrzeni lat i co na ponad dekadę po usłyszeniu ostatniego klapsa na planie udało im się zawodowo i prywatnie osiągnąć.
Anthony Edwards – Mark Greene
Talent, ale i łut szczęścia otworzyły mu drzwi do światowej rozpoznawalności – studia rzucił już po roku, kiedy zaproponowano mu pierwszy aktorski angaż. Urodzony w 1962 roku Anthony Edwards, znany przede wszystkim z pierwszoplanowej roli doktora Marka Greene’a w ośmiu z piętnastu sezonów Ostrego Dyżuru zaskarbił sobie ogromną sympatię zarówno widzów, jak i krytyków, którzy jego grę wycenili na Złotego Globa oraz cztery nominacje do nagrody Emmy. Od czasu pożegnania z serialem epizodycznie pojawił się w kilku amerykańskich produkcjach telewizyjnych, jednak to dopiero w ostatnich latach jego kariera nabrała ponownej dynamiki. Ci, którzy mają za sobą seans Kim jest Anna?, mogą kojarzyć go jako Alana Reeda, a fani Designated Survivor jako szefa sztabu prezydenta, Marsa Harpera. Międzynarodową sławę przyniosła aktorowi także rola u boku Toma Cruise’a w pierwszej części Top Gun. Prywatnie Edwards jest rodzicem czterech córek z trwającego ponad dwie dekady małżeństwa z Jeanine Lobell, a w 2021 zalegalizował swój związek z wieloletnią przyjaciółką, Mare Winningham.
Podobne:
Noah Wyle – John Carter
Noah Wyle miał zaledwie 23 lata, kiedy jako najmłodszy dołączył do pierwszej kultowej obsady Ostrego Dyżuru. Młody wiek, świeżość i dystans, z jakim podszedł do roli roztrzepanego, tryskającego pozytywną energią, wrażliwego bohatera, sprawiły, iż szybko stał się jednym z ulubieńców widowni, którą odwiedzał na ekranach telewizorów ponad jedenaście lat. Pierwsze pięć sezonów serialu rok w rok przynosiło mu nominacje do Emmy oraz trzech Złotych Globów dla najlepszego drugoplanowego aktora, jednak z powodów rodzinnych po jedenastym sezonie produkcji zdecydował się zrobić miejsce młodszemu pokoleniu lekarzy County General Hospital. Ku uciesze fanów, postać Johna Cartera powróciła w kilku odcinkach finałowej serii, a sam Wyle za występ w każdym z nich miał zostać wynagrodzony astronomiczną kwotą 400 tysięcy dolarów. W swoim dorobku filmowym Noah Wyle może pochwalić się rolą Steve’a Jobsa w Piratach z Krzemowej Doliny, którą docenił sam twórca Apple’a, oraz odgrywaniem Flynna Carsena w produkcjach z serii Bibliotekarze. Był dwukrotnie żonaty: w latach 2000–2010 z Tracy Warbin, z którą ma dwójkę dzieci, a następnie z Sarą Wells. Para w 2015 roku doczekała się córki.
George Clooney – Doug Ross
Z całej oryginalnej obsady serialu to jego nazwisko do dzisiaj wybrzmiewa w popkulturze z taką samą mocą jak kilka dekad wstecz. George Clooney na roli Douga Rossa zrobił interes życia, momentalnie stając się obiektem westchnień milionów. Dziś jest jednym z najbardziej cenionych i wciąż rozchwytywanych hollywoodzkich aktorów, którego charyzmę i umiejętności śledzić możemy na podstawie dziesiątek pierwszoligowych produkcji, w których występował, ze szczególnym uwzględnieniem kultowego Ocean’s Eleven, Grawitacji, Batmana i Robina czy Od zmierzchu do świtu. Co niezwykle rzadkie, jego wszechstronne artystyczne zdolności pozwoliły mu na rozwój nie tylko w sferze aktorskiej, ale i jako scenarzysty, producenta czy nawet reżysera. Jednym z jego ekstraordynaryjnych filmowych osiągnięć jest zdobycie nominacji do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w aż sześciu kategoriach (tym samym sukcesem pochwalić mogą się jedynie Walt Disney oraz reżyser Alfonso Cuarón), z których dwukrotnie udało mu się zdobyć statuetkę – dla aktora za rolę drugoplanową w filmie Syriana, i w 2014 roku jako jednego z producentów hojnie obsypanego nagrodami Argo. Oprócz aktywności na polu filmowym i telewizyjnym Clooney realizuje się jako czynny działacz praw człowieka, wspierając Czerwony Krzyż, mniejszości seksualne oraz będąc u boku aktorów: Brada Pitta, Matta Damona i Dona Cheadle’a założycielem organizacji Not on Our Watch zajmującej się przestrzeganiem praw ludności Sudanu. Clooney niedawno pojawił się w filmie pełnometrażowym Netflixa Niebo o północy, a od 30 września można oglądać go na ekranach kin u boku Julii Roberts w komedii Bilet do raju, gdzie wciela się w rolę ojca, który, towarzysząc córce w ostatnich dniach przed ślubem na wyspie Bali, musi dojść do porozumienia z byłą żoną. Aktor, znany ze swoich burzliwych i zawsze krótkotrwałych romansów, nazywany też wiecznym kawalerem, zaskoczył opinię publiczną, stając na ślubnym kobiercu z prawniczką Amal Clooney w 2014 roku. Od pięciu lat jest tatą bliźniaków, Elli i Alexandra.
Julianna Margulies – Carol Hathaway
Okres dorastania wspomina jako burzliwy i pełen emocjonalnych zawirowań, jednak to właśnie niestabilne dzieciństwo i nawet krótkotrwały pobyt w wielu światowych stolicach dały jej siłę na przyszłe życiowe wyzwania, wśród których aktorstwo wcale nie stało na pierwszym miejscu. Swój filmowy debiut Julianna Margulies zaliczyła u samego Stevena Seagala w Szukając sprawiedliwości, by niecałe trzy lata później obsadzono ją w pilotowym odcinku Ostrego Dyżuru. Jej rola pielęgniarki Carol Hathaway okazała się przełomowa, głównie z racji niezwykłych wymagań dla postaci pierwszego sezonu serialu, za który Margulies jako jednej z nielicznych członków obsady udało się zdobyć Emmy. W Carol wcielała się do 2000 roku, kiedy żegnając się z obsadą, wróciła do ukochanego Nowego Jorku po latach nagrywek w LA. W 2009, tuż po zakończeniu emisji Ostrego Dyżuru, aktorka rozpoczęła przygodę na planie serialu Żona idealna, opowieści o prawniczce powracającej do zawodu po publicznym skandalu, za którą udało jej się zdobyć Złoty Glob. Rok temu dołączyła również do obsady głośnego serialu AppleTV+ The Morning Show, gdzie występowała wraz z Jennifer Aniston i Reese Witherspoon. Prywatnie jest mężatką i matką chłopca.
Eriq La Salle – Peter Benton
Eriq La Salle, czyli serialowy Peter Benton, cieszył widzów swoją postacią w latach 1994–2002, tak jak wielu innych członków obsady powracając do roli w ostatnim sezonie serialu. Angaż w Ostrym Dyżurze przyczynił się do kilku jego późniejszych pomniejszych, lecz raczej gaszących dawną popularność ról, m.in. w produkcji A Gifted Man czy epizodycznego pojawienia się w Loganie. Jednak bardziej niż aktorstwo, to reżyseria stała się dla artysty priorytetem po odejściu z serialu NBC. Swój debiut w tej dziedzinie zaliczył jeszcze w trakcie zdjęć do ER, by kilka lat później powrócić do pasji na planie Prawa i porządku, Szatana czy CSI: Kryminalne Zagadki Nowego Jorku. Aktor konsekwentnie trzyma się zasady oddzielania spraw osobistych od zawodowych, dlatego o życiu prywatnym stara się nie przekazywać informacji mediom.