search
REKLAMA
Artykuł

Gwiazdy Hollywood, które ODWIEDZIŁY POLSKĘ

Łukasz Budnik

10 czerwca 2020

gwiazdy hollywood ktore odwiedzily polske
REKLAMA

W 2018 roku na łamach tego portalu pojawiły się trzy teksty mojego autorstwa opowiadające o związkach gwiazd Hollywood z Polską. Pisałem o słynnych aktorach z polskimi korzeniami, tych, którzy mówili po polsku na ekranie, i tych, którzy potrafią używać naszego języka na co dzień. Tym razem poświęcę trochę miejsca gwiazdom, które miały okazję zjawić się na terenie naszego kraju.

Jak można się domyślić, nazwisk jest tutaj całkiem sporo, jako że ludzie z Hollywood zjawiają się u nas także w ramach festiwali czy na potrzeby realizacji filmów i seriali. Przyjrzyjmy się, jakie gwiazdy (oczywiście między innymi) zawitały do Polski i z jakiego powodu.

FESTIWALE

Zaczniemy od wydarzeń festiwalowych. Warto zwrócić uwagę na odbywający się w Bydgoszczy lub Toruniu Camerimage, na który przez lata przyjechało mnóstwo gwiazd, aby odbierać nagrody specjalne przyznawane za rozmaite dokonania. Podczas zeszłorocznej edycji organizatorzy gościli u siebie Quentina Tarantino i jego operatora, Roberta Richardsona. Pojawili się też Edward Norton, Danny DeVito i Richard Gere (ten ostatni zwiedził również polski Sejm). Imponująco wygląda zestawienie gwiazd, które odbierały nagrodę specjalną w ciągu ostatnich kilkunastu lat: Bracia Coen, Roger Deakins, Bernardo Bertolucci, Kean Loach, Peter Weir, Oliver Stone, Terry Gilliam, Gary Oldman, John Malkovich, Willem Dafoe, Charlize Theron, Val Kilmer, Viggo Mortensen, Alan Rickman, Ang Lee, Keanu Reeves i inni. Imponujące!

Inne festiwale na których pojawiały się zagraniczne gwiazdy, to Nowe Horyzonty (gdzie niegdyś gościł na przykład sam Jean-Luc Godard) oraz American Film Festival – tam w ostatnim roku zjawił się Simon Pegg, a rok wcześniej Tye Sheridan, gwiazda Player 1 Stevena Spielberga i dwóch ostatnich filmów o grupie X-Men.

Na osobny akapit zasługuje David Lynch, który jest miłośnikiem naszego kraju i bywał tu wielokrotnie, odkąd pierwszy raz pojawił się na Camerimage. Twórca szczególnie upatrzył sobie Łódź, gdzie fotografował na przykład fabryki. Współpracował też z polskim kompozytorem Markiem Żebrowskim i obsadzał w swoich dziełach naszych rodzimych aktorów, a Inland Empire z Laurą Dern realizował również w Polsce. Na przełomie 2017 i 2018 roku w Toruniu można było oglądać wystawę prac reżysera, zatytułowaną Silence and Dynamism – także przy jej okazji Lynch pojawił się w Toruniu.

FILMY I SERIALE

Kolejna kategoria związana z samym zawodem aktorów to praca na planach filmów i seriali, które realizowane były w Polsce. Pod koniec zeszłego roku na Netflixa trafił Wiedźmin, w którym rolę tytułową zagrał Henry Cavill. Aktor przyjechał do Polski nie tylko w czasie kręcenia serialu, lecz także był jednym z gości podczas warszawskiej premiery, podobnie jak reszta głównej obsady. Również w tamtym roku Warszawę odwiedził Bill Pullman, mający na koncie występ w Ukrytej grze z Robertem Więckiewiczem. Produkcję ze swoim udziałem promowała także Jessica Chastain. Aktorka pojawiła się w 2017 roku w Warszawie, aby udzielić wywiadów na temat filmu Azyl, opowiadającego historię małżeństwa, które podczas okupacji ukrywało na terenie ZOO Żydów z warszawskiego getta. Co więcej, Chastain wzięła udział w proteście kobiet walczących o swoje prawa na warszawskich ulicach – to właśnie z tego wydarzenia pochodzi zdjęcie powyżej.

Rok przed wizytą Chastain w Warszawie do stolicy zawitał także Ewan McGregor. Szkot pojawił się, aby nakręcić z Patrykiem Vegą krótkometrażowy film Czerwony punkt, który miał promować otwieraną wówczas platformę Showmax. Aktor podzielił się na Instagramie kilkoma zdjęciami, na których między innymi pozował z rekwizytami z Gwiezdnych wojen. Z kolei w Krakowie gościł Jim Carrey, który realizował (zmiażdżony później przez krytyków) film Prawdziwe zbrodnie. Carrey w przerwie między zdjęciami odwiedził kopalnię soli w Wieliczce, którą był zresztą zachwycony.

W Polsce kręcił także wspomniany wcześniej Steven Spielberg. Słynny twórca realizował u nas oczywiście Listę Schindlera z Liamem Neesonem oraz Most szpiegów (ten ostatni we Wrocławiu, który w filmie „grał” Berlin – na planie był także Tom Hanks).

WIZYTY PRYWATNE

Nie wszystkie gwiazdy pojawiają się w Polsce w celach służbowych – część z nich odwiedza nasz kraj z powodów rodzinnych. Przykładowo Jesse Eisenberg ma rodzinę w kilku polskich miastach (np. w Szczecinie i Zamościu), a jego ciocia urodziła się w Krasnymstawie, który zresztą odwiedził kilka lat temu, by zlokalizować jej rodzinny dom. Jeśli mieszkacie w Kielcach, być może uda wam się natknąć kiedyś na Patricka Wilsona, który odwiedza to miasto wraz ze swoją żoną Dagmarą Domińczyk. Aktor pojawił się także w Jacku Strongu Władysława Pasikowskiego, gdzie miał okazję użyć naszego języka. Do Polski przyjeżdża także Yvonne Strahovski, a właściwie Iwona Strzechowska. Gwiazda Opowieści podręcznej to urodzona w Sydney córka Bożeny i Piotra Strzechowskich, którzy do Australii wyemigrowali z Tomaszowa Mazowieckiego. Aktorka regularnie uczęszczała do polskiej szkoły, co w połączeniu z nauką rodziców pozwoliło jej opanować nasz język. Po polsku mówi płynnie do dziś, nieraz podkreślając, że jest dumna ze swojego pochodzenia, i nawiązując do niego w wywiadach.

INNE OKAZJE

Niektóre z gwiazd pojawiły się w Polsce także przy innych okazjach. Jared Leto wpadł do nas z wizytą z okazji koncertu jego zespołu Thirty Seconds to Mars i – co dość głośno rozeszło się w mediach – zawitał do jednej z krakowskich knajp, aby zjeść pierogi, których jest fanem. Nie tylko Leto przyjechał do Polski z okazji koncertów, zrobili to także słynni kompozytorzy, tacy jak Hans Zimmer, James Newton Howard, Ennio Morricone. Pojawił się też Woody Allen, który grał u nas z zespołem New Orleans Jazz Band. Kilka lat temu do Warszawy zawitał Robert Pattinson. Aktor towarzyszył swojej ówczesnej partnerce działającej pod pseudonimem FKA Twigs, która występowała podczas Orange Warsaw Festival.

Nietypowy powód wizyty miał Nicolas Cage, który w 2006 roku przyjechał do graniczącego z Niemcami Zgorzelca, aby poznać miejsce urodzenia mistyka i filozofa Jakuba Böhme. Z kolei w 2015 roku do Polski przyjechała Natalie Portman. Aktorka odwiedziła Kraków, gdzie wzięła udział w jubileuszowej edycji warsztatów audiowizualnych słynnego polskiego operatora filmowego – Sławomira Idziaka. Portman, która jest jedną z gwiazd mających polskie korzenie, bardzo cieszyła się z wizyty w Polsce.

Spotkaliście w Polsce którąś z hollywoodzkich gwiazd?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA