search
REKLAMA
Zestawienie

FILMY, które ZMIENIŁY HOLLYWOOD

Tak jak Hollywood wpływa na świat kina, podobnie na Hollywood wpłynęły filmy, których idea lub efekty spowodowały zmiany w postrzeganiu Fabryki Snów.

Krzysztof Dylak

22 stycznia 2022

REKLAMA

Hollywood jest królestwem amerykańskiego przemysłu filmowego bez którego trudno sobie wyobrazić największe kinowe przeboje przyciągające przed ekrany miliony widzów. Przez wiele lat Fabryka Snów była odpowiedzialna nie tylko za kasowe hity mające na celu generować zyski, lecz z czasem stała się głównym centrum rewolucji kina, wprowadzając nowe mody i trendy oraz wyznaczając standardy w rozwoju filmowej, komercyjnej sztuki. Obecnie Hollywood karmi się polityczną poprawnością, stawiając na pierwszym miejscu kulturową i społeczną równość, co nie zawsze spotyka się z aprobatą widzów i krytyków. Jest to jednak znak czasów. Tak jak Hollywood wpływa na świat kina, podobnie na Hollywood wpłynęły filmy, których idea lub efekty spowodowały zmiany w postrzeganiu Fabryki Snów. O tym, jakie wybrane tytuły przyczyniły się do redukcji kierunku myślenia i nowego kursu filmowego mocarstwa, można przekonać się poniżej.

Kolejność chronologiczna.

Obywatel Kane

25-letni Orson Welles powołuje w 1941 roku film, który od strony finansowej nie odniósł sukcesu, natomiast artystycznie z czasem staje się ekranowym pomnikiem. Obywatel Kane przełamuje w tamtym okresie schematy amerykańskiego kina, przeciera szlaki i symbolizuje zmiany w podejściu do realizacji i ukazania tematu. Dzieło Wellesa to kronika życia prasowego magnata, który umiera w swojej posiadłości, a jego życiorys staje się przedmiotem reportażu. Przede wszystkim sposób filmowania tej historii okazuje się w tamtych latach nowatorski, przypominając mozaikową układankę. Dziennikarski montaż opierający się na stylistycznie dokumentalnych kadrach, rozmaite typy oświetlenia, szerokokątne kadry nakładają się na fabułę i spójnie się z nią komponują. W ten sposób dzięki subiektywnemu filmowaniu osobowości tytułowej postaci widz poznaje ją z różnych perspektyw, co pasuje do techniki montażowej opowieści. To była nowa jakość w kinie i odcisnęła znaczący wpływ na przyszłe pokolenia hollywoodzkich filmowców.

Deszczowa piosenka

W 1952 roku ma miejsce premiera jednego z pierwszych i nadal najbardziej klasycznych filmów muzycznych w historii. Deszczowa piosenka ze słynnym tańcem Gene’a Kelly’ego podczas ulewy na ulicach stanowi przełom w gatunku filmu dźwiękowego. Pierwszy, powojenny musical oznacza nową erę w amerykańskim kinie i właściwie także o tym mówi fabuła filmu, o ustąpieniu starszego modelu tworzenia przed nowym rozdziałem, o czym przekonuje się dwójka aktorów na planie, jak i poza kamerami.

2001: Odyseja kosmiczna

Prekursorki monolit filmowej fantastyki naukowej nie należy do produkcji amerykańskiej, nie sposób jednak go pominąć w kwestii dzieł przełomowych, nadających nowy wymiar X Muzy. Nie ma złudzeń, wiele hollywoodzkich obrazów powstało pod wpływem inspiracji filmem Stanleya Kubricka. Przede wszystkim na pierwszy plan wysuwa się nowoczesna wizualizacja zestawiona z egzystencjalną problematyką przynoszącą hipnotyzującą podróż człowieka w przestrzeń kosmiczną. Na większą niż wcześniej skalę wykorzystano różne modele lub malowidła mające na celu wywołać złudzenie optyczne, co przyniosło niezwykłe efekty specjalne. Wizjonerskie sekwencje, panoramiczna stylizacja długich ujęć zestawiona z kompozycjami muzyki klasycznej musiała zadziałać na wyobraźnię i zmysły.

REKLAMA