search
REKLAMA
Zestawienie

FILMY, które wywołały niespodziewane KONTROWERSJE

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

7 stycznia 2019

REKLAMA

Aladyn (1995)

Najbardziej znaną kontrowersją dotyczącą studia Disneya jest sprawa związana z animacją Aladyn. Zaraz po premierze amerykańsko-arabski komitet przeciw dyskryminacji zaczął protestować przeciwko zdaniu, które pojawiło się w piosence otwierającej film, a które mówiło o odcinaniu uszu tym, których twarz nie spodoba się napastnikowi. Disney ostatecznie zmienił tekst piosenki w wersji VHS, ale jednocześnie pojawiły się kolejne kontrowersje, związane tym razem ze sposobem przedstawiania poszczególnych postaci, na przykład antagoniści przejawiali cechy charakterystyczne dla społeczeństwa arabskiego. Można powiedzieć, że niektórzy bohaterowie zostali aż nadto wybieleni, by pasować do zachodniej wersji świata promowanej przez studio, co mimo protestów nie zostało zmienione.

Podziemny krąg (1999)

Kadr z filmu "Podziemny krąg"

Pierwsza zasada klubu walki to nie rozmawiać o klubie walki… Niestety po premierze filmu w roku 1999 wiele osób doszło do wniosku, że od tego momentu wikłać się będzie w podziemne kluby, gdzie co noc będą się bili na śmierć i życie. Ostatecznie nic takiego się nie stało, poza pojedynczymi przypadkami – w Kalifornii swoją formę Fight Clubu założyły osoby z branży IT, w Teksasie aresztowano nastolatków sprzedających nagrania DVD z nielegalnymi walkami, a pewien mężczyzna podkładał materiały wybuchowe do skrzynek pocztowych.

Melancholia (2011)

Lars von Trier przyzwyczaił już wszystkich do tego, że praktycznie od początku swojej kariery zanurzony jest po same uszy w skandalach i kontrowersjach. Niemniej  jego występ na festiwalu w Cannes, gdzie promował swój film Melancholia, startujący w konkursie głównym, przeszedł do historii. Duńczyk jak zwykle żartował w typowym dla siebie stylu, po czym otwarcie zaczął komentować swoje zrozumienie dla działań podejmowanych przez Hitlera. Reżyser tłumaczył się potem, że to były tylko „żarty”, ale przez swoje poczucie humoru został persona non grata festiwalu w Cannes.

Czarnobyl. Reaktor strachu (2012)

Nikt po tym dość słabym horrorze nie spodziewał się kontrowersji, a jednak. Zdaniem niektórych grup reżyser w swoim dziele wykazał się wielkim nietaktem oraz nieczułością w stosunku do ofiar katastrofy w Czarnobylu. Twórca jednak bronił się poparciem ze strony organizacji o nazwie – Chabad’s Children of Chernobyl. Przeciwnicy argumentowali, iż wydarzenie to jest jeszcze na tyle świeże w pamięci wielu osób, że niewskazane jest jego przedstawienie w filmie, w którym pojawiają się zombie. Oczywiście film okazał się komercyjną porażką, dlatego kontrowersje tak szybko, jak się pojawiły, tak też szybko zniknęły.

Życie Pi (2013)

W tym przypadku kontrowersje nie są związane z samym filmem, a koncentrują się na wydarzeniach zakulisowych. Firma, która pracowała nad efektami specjalnymi, zbankrutowała na kilka tygodni przed ceremonią rozdania Oscarów, na której cała ekipa została uhonorowana nagrodą Akademii za efekty specjalne. Dodatkowo kontrowersje pojawiły się w momencie odbioru statuetki. Najpierw przemówienie zdobywców statuetki było zagłuszane przez organizatorów za pomocą słynnego motywu z filmu Szczęki, a następnie całkowicie wyłączono mikrofon, gdy zwycięzcy zaczęli mówić o problemach w branży i fakcie, jak nisko opłacani są specjaliści od efektów specjalnych. Jest to o tyle smutna sytuacja, że sam film okazał się wielkim sukcesem kasowym (600 milionów dolarów) oraz artystycznym, zdobywając cztery Oscary.

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Chociaż docenia żelazny kanon kina, bardziej interesuje ją poszukiwanie takich filmów, które są już niepopularne i zapomniane. Wielka fanka kina klasy Z oraz Sherlocka Holmesa. Na co dzień uczestniczka seminarium doktoranckiego (Kulturoznawstwo), która marzy by zostać żoną Davida Lyncha.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA