search
REKLAMA
Zestawienie

Filmy i seriale do obejrzenia W LISTOPADZIE na HBO GO

Łukasz Budnik

31 października 2019

hbo go listopad 1
REKLAMA

Już jutro rozpoczynamy listopad, a wraz z nim na HBO GO pojawią się nowe tytuły – zarówno te na licencji, jak i oryginalne produkcje stacji. Sprawdźmy, co czeka subskrybentów w ciągu najbliższych tygodni. Poniżej znajdziecie wybrane przykłady, a na końcu listę filmów i seriali na cały miesiąc. 

Zakonnica

Zakonnica

Coś w horrorowym klimacie, czyli kolejna odsłona uniwersum zapoczątkowanego przez Jamesa Wana Obecnością. Tytułową zakonnicę zobaczyliśmy po raz pierwszy w drugiej części głównej serii, gdzie straszyła jako obraz na ścianie. Fabuła spin-offu przenosi nas do lat 50., gdzie w Rumunii wysłani przez Watykan ojciec Burke i siostra Irene próbują rozwikłać sprawę śmierci dwóch zakonnic. Film nie przyjął się szczególnie dobrze. Tak pisał o nim na naszych łamach Krzysztof Walecki: „Reklamowana jako wydarzenie Zakonnica jest w rzeczywistości B-klasowym horrorem, z jednej strony kolejną częścią cyklu Wana, z drugiej próbką talentu Hardy’ego, który nonsens scenariusza Gary’ego Daubermana wykorzystuje niemal w kontrze do przyjętego szablonu. Pomagają mu w tym również nawiązania do innych filmów grozy. Jest niemalże dosłowny cytat z Twierdzy Michaela Manna, która również rozgrywa się w Rumunii w murach starej budowli, jest zakopany żywcem bohater i próba jego ratunku, niczym w Mieście żywych trupów Fulciego, jest drastyczność, a zarazem pewna umowność rodem z gotyckich filmów studia Hammer, finał zaś niesie z sobą przewrotność Nieustraszonych pogromców wampirów Polańskiego”.

Kapitan Marvel

Captain Marvel

Kolejna odsłona kinowego uniwersum Marvela, osadzona w latach 90. i opowiadająca losy Carol Denvers, która po zetknięciu z obcą materią nabywa supermoce. Całkiem sympatyczne origin story, które może nie zostaje w głowie na długo, ale sprawia sporo przyjemności. Brie Larson kreuje sympatyczną protagonistkę i ma bardzo dobrą chemię z Samuelem L. Jacksonem, choć najbardziej warto docenić Bena Mendelsohna, który jest tu po prostu rozbrajający. Zupełnie z zaskoczenia stał się moją ulubioną postacią filmu. Szkoda, że aktorski talent Jude’a Lawa został tutaj zmarnowany. Jego postać mógł zagrać ktokolwiek. Znakomitą robotę wykonano przy odmłodzeniu Jacksona – wygląda zupełnie, jakby jego młodsza wersja przybyła do naszych czasów.

Dziewczyna

Główną bohaterką filmu  jest piętnastoletnia Lara, która marzy o zostaniu zawodową baletnicą. Wraz z ojcem i młodszym bratem przeprowadza się do nowego miasta, by uczęszczać do wymarzonej szkoły, gdzie zostaje przyjęta na próbę do sekcji żeńskiej. Wyzwanie związane z  treningiem i odnalezieniem się w nowym miejscu potęguje fakt, że Lara urodziła się jako chłopiec. O dostrzeżonym na festiwalach filmie tak pisał u nas Tomasz Raczkowski: „(…) przesycone empatią, ale równocześnie wnikliwe studium transseksualności i związanych z nią wyzwań na poziomie samoakceptacji i codziennego doznawania świata. Girl cechuje formalna łagodność i inteligentne podążanie za prozą życia Lary, przez co wydobyte zostaje spektrum psychologiczne tej postaci. Subtelna intymność narracji pozwala twórcom na uwypuklenie emocjonalnego znaczenia drobnych gestów i pozornie banalnych sytuacji, a także na wzmocnienie intensywności nielicznych momentów wyraźniejszego uzewnętrznienia nawarstwiającego się napięcia, znajdującego mocny wyraz w dosadnej, parabolicznej kulminacji opowieści”.

San Andreas

Na skutek przesunięcia uskoku San Andreas w Kalifornii dochodzi do tragedii – okolica zostaje dotknięta potężnym trzęsieniem ziemi. Bohaterem filmu jest pilot helikoptera ratunkowego (Dwayne Johnson), który razem ze swoją żoną (Carla Gugino) próbuje za wszelką cenę dostać się z Los Angeles do San Francisco i uratować przed śmiercią swoją jedyną córkę (Alexandra Daddario). Film Brada Peytona okazał się niemałym hitem kinowym – zarobił blisko 500 milionów dolarów. Recenzje były z kolei mieszane – krytycy doceniali znakomite efekty specjalne i stronę wizualną, niepochlebnie wypowiadając się jednak o samej fabule. Jeśli przymknąć na to oko i skupić się na tym, jak Dwayne Johnson widowiskowo mierzy się z żywiołem, można się zapewne bawić na San Andreas bardzo dobrze.

Piękna i Bestia

Klasyczna animacja Disneya oparta na francuskiej baśni pod tym samym tytułem. Film opowiada historię Belli, która poszukując swojego zaginionego w podróży ojca, dociera do zamku Bestii. Stwór był niegdyś księciem, który padł ofiarą klątwy. Odczarować może go jedynie prawdziwe, obopólne uczucie. Obraz zdobył sześć nominacji do Oscara, w tym – jako pierwsza w historii kina pełnometrażowa animacja – za najlepszy film. Ostatecznie otrzymał dwie statuetki – za najlepszą muzykę oraz piosenkę. Piękną i Bestię traktuje się jako trzeci film tak zwanego renesansu Disneya, w czasie którego studio powróciło do tworzenia animacji będących sukcesem artystycznym i komercyjnym. W 2017 roku powstał aktorski remake z Emmą Watson, który zarobił ponad miliard dolarów na całym świecie.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA