search
REKLAMA
Zestawienie

Filmowe ZAGADKI, które nigdy NIE ZOSTAŁY ROZWIĄZANE

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

1 kwietnia 2019

REKLAMA

Droga (2009)

Dzieło Cormaca McCarthy’ego zachwyciło nie tylko czytelników, ale też krytyków, dlatego jego ekranizacja była wyłącznie kwestią czasu. Produkcja pojawiła się w kinach w 2009 roku i spowodowała, że widzowie zaczęli zadawać sobie pytanie na temat tego, co właściwie spowodowało, że ludzie żyją w postapokaliptycznym świecie. Powstało na ten temat wiele teorii. Niektórzy byli przekonani, że widzimy w filmie świat po uderzeniu meteorytu bądź katastrofie naturalnej. Pojawiły się także głosy, że mamy do czynienia z efektem nuklearnego wybuchu bądź globalnego ocieplenia. Zapytano więc autora pierwowzoru, co jest przyczyną tegoż stanu rzeczy. Ten jednak odpowiedział, że tak naprawdę nie ma to znaczenia.

Gremliny rozrabiają (1984)

W roku 1984 reżyser Joe Dante dał światu Gremliny, jedne z bardziej przerażających stworków, jakie ktokolwiek mógłby otrzymać w prezencie. Główny bohater otrzymuje od ojca tajemnicze zwierzątko o imieniu Gizmo oraz zestaw podstawowych zasad, jak się nim zajmować. Wśród nich znalazła się jednak jedna, która do dziś spędza sen z powiek wielu fanom produkcji. Okazuje się bowiem, że nie można go karmić po północy. Nieścisłość ta dała wiele możliwości oraz zrodziła kolejne pytania bez odpowiedzi. Fani uznali, że kluczowa jest kwestia światła, dlatego wschód słońca jest akceptowalną granicą. Jednak z drugiej strony zwrócono uwagę na kwestię zmiany czasu, podróży samolotem itd. Ich zdaniem nie sprecyzowano tej kwestii wystarczająco, przez co uzasadnienie pory karmienia futrzastego stworka do dziś pozostaje nierozwiązaną zagadką filmową.

American Psycho(2000)

Film American Psycho to kwintesencja lat 80. ze świetną muzyką, z genialnym wręcz występem Christiana Bale’a, będąca jednocześnie zgrabną oraz pełną krwi i przemocy satyrą na kulturę yuppies. Nie można jednak zapominać, że początkowy mroczny ton opowieści w pewnym momencie zaczyna balansować na granicy parodii, przez co tak widzowie, jak i sam bohater zaczynają się zastanawiać, o co w tym wszystkim chodzi. Wielu widzów zaczęło kwestionować fakt, czy Patrick Bateman tak naprawdę zabił te wszystkie kobiety, czy może to tylko wytwór jego chorego umysłu. Co prawda reżyserka filmu nigdy nie dała na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ale fani uznali, że zostawiła im jednoznaczne wskazówki dotyczące poczytalności bohatera. Niemniej zagadka ta nigdy nie została do końca rozwiązana.

Gwiezdne wojny (1977)

 

Nowa trylogia Star Wars już od samego początku rodzi wiele pytań bez odpowiedzi. Fani jednak do dziś starają się dowiedzieć, dlaczego w oryginalnej trylogii Chewbacca za swoje zasługi nie otrzymał medalu od księżniczki Lei, mimo że widzimy scenę, w której zostaje on wręczony Luke’owi oraz Hanowi Solo. Wydawać by się mogło, że to tylko nic nieznaczący szczegół, ale najzagorzalsi fani wciąż się nad tym zastanawiają.

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Chociaż docenia żelazny kanon kina, bardziej interesuje ją poszukiwanie takich filmów, które są już niepopularne i zapomniane. Wielka fanka kina klasy Z oraz Sherlocka Holmesa. Na co dzień uczestniczka seminarium doktoranckiego (Kulturoznawstwo), która marzy by zostać żoną Davida Lyncha.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA