search
REKLAMA
Zestawienie

Filmowe ZAGADKI, które nigdy NIE ZOSTAŁY ROZWIĄZANE

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

1 kwietnia 2019

REKLAMA

Archetypicznym motywem filmowej fabuły jest rozwiązywanie przez widza wraz z bohaterem dręczącej postać tajemnicy. Zdarzają się jednak zagadki, które w poszczególnych dziełach nie doczekały się jasnego rozwiązania, a nawet po dziś dzień dręczą fanów danej produkcji. Oto kilka z nich.

UWAGA NA SPOILERY!

Pulp Fiction (1994)

Pulp Fiction

Od momentu premiery w 1994 roku większość widzów zastanawiała się, co takiego znajduje się w tajemniczej walizce. Jedynymi wskazówkami, jakie fani otrzymali od reżysera Quentina Tarantino, były szyfr do walizki oraz tajemnicza złota poświata. Zagadka nie została rozwiązana do dziś, choć wiele osób twierdzi, że w środku znajdowała się dusza Marcellusa Wallace’a. Początkowo zakładano, że środek walizki będzie wypełniony po brzegi diamentami, jednak zrezygnowano z tego na rzecz bardziej enigmatycznego rozwiązania. Sam Tarantino pytany o zawartość stwierdził, że nie miał niczego konkretnego na myśli, byle fabuła popchnięta została do przodu.

Między słowami (2003)

Sofia Coppola przebojem wkroczyła do świata filmu dzięki swojej niekonwencjonalnej opowieści o dwóch nieznajomych, którzy spotykają się w samym sercu Japonii. Reżyserka otrzymała Oscara za najlepszy scenariusz, jednak fani do dziś głowią się nad tym, co zostało w filmie powiedziane, a czego nigdy nie usłyszeliśmy. Wielu fanów próbuje dowiedzieć się, co takiego Bill Murray wyszeptał do ucha Scarlett Johansson, jednak bezskutecznie. Sama Sofia Coppola również nie udzieliła jednoznacznej odpowiedzi, twierdząc, że scena ta nie była rozpisana w scenariuszu, dlatego tylko aktorzy wiedzą, co w tamtej chwili zostało wypowiedziane.

Mroczny rycerz (2008)

mroczny-rycerz

Heath Ledger za swój brawurowy występ w roli Jokera otrzymał zasłużenie, choć pośmiertnie, Oscara, stając się jednym z najlepszych antagonistów w historii kinematografii. Joker jest postacią ogromnie intrygującą, co dodatkowo „podkręcili” reżyser i scenarzysta, którzy wprowadzili pewien ikoniczny już moment, będący także jedną z filmowych nierozwiązanych zagadek. Wielokrotnie w produkcji pojawia się scena, w której książę zbrodni opowiada historię o tym, skąd wzięły się jego blizny, wciąż zmieniając wersję wydarzeń. Do dziś fani nie są w stanie stwierdzić, która z nich była prawdziwa.

Kill Bill (2003)

kill-bill

Na listę po raz kolejny trafia Quentin Tarantino, a co za tym idzie, kolejna filmowa zagadka, która nigdy nie została rozwiązana. Fani próbują się bowiem dowiedzieć, co takiego sprawiło, że bracia Bill i Budd wplątali się w spór między sobą, przez co drugi z nich całkowicie odwrócił się od grupy, by już nigdy więcej do niej nie powrócić. Zdaniem fanów produkcji wszystko wiąże się z morderstwem głównej bohaterki i jej nienarodzonego dziecka, co spowodowało, że bohater kreowany przez Michaela Madsena, kierowany wyrzutami sumienia, poróżnił się z bratem w tej kwestii i zerwał z nim kontakt. Jednak wersja ta oficjalnie nigdy nie została potwierdzona przez reżysera, dlatego do dzisiaj są to wyłącznie domysły.

Barton Fink (1991)

Tajemnicze pudełko spędza również sen z powiek fanom filmu braci Coen. W finałowej scenie tytułowy bohater siedzi na plaży z pudełkiem. Kiedy jednak zapytany zostaje, co się w nim znajduje, odpowiada, że nie tylko nie wie, ale także nie jest świadomy, do kogo owa paczka należy. Fani próbując rozwiązać zagadkę, wymyślali coraz to bardziej podkręcone rozwiązania. Według jednej z teorii w środku znajduje się odcięta głowa Audrey, która została przekazana Bartonowi Finkowi przez seryjnego mordercę, przeprowadzającego na swoich ofiarach dekapitację. Niektórzy byli jednak zdania, że podobnie jak w Pulp Fiction mamy do czynienia z uosobieniem porażki pisarza zamkniętej w pudełku czy też kreatywnością samą w sobie. Żaden z twórców filmu do dziś nie zabrał w tej kwestii głosu, przez co zagadka ta dalej pozostaje nierozwiązana.

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Chociaż docenia żelazny kanon kina, bardziej interesuje ją poszukiwanie takich filmów, które są już niepopularne i zapomniane. Wielka fanka kina klasy Z oraz Sherlocka Holmesa. Na co dzień uczestniczka seminarium doktoranckiego (Kulturoznawstwo), która marzy by zostać żoną Davida Lyncha.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA