search
REKLAMA
Seriale TV

Co zobaczymy w finałowym sezonie serialu BETTER CALL SAUL?

Marcin Kempisty

23 września 2020

REKLAMA

Bez wątpienia Better Call Saul jest jednym z najlepszych obecnie emitowanych seriali. Historia Jimmy’ego McGilla powoli zmierza do końca, pozostał już tylko ostatni sezon, by zamknąć wszystkie wątki dotyczące życia ekstrawaganckiego prawnika. Jakie może być zakończenie tego fenomenalnego serialu?

Zgodnie z zapowiedziami ostatni sezon ma się składać z 13 odcinków, co będzie wyjątkiem dla tego tytułu, jako że wcześniejsze odsłony zawsze liczyły po 10 odcinków. Nie ma co ukrywać, oczekiwania są naprawdę bardzo duże, a miłośnicy Saula i spółki czekają, w jaki sposób twórcy Vince Gilligan i Peter Gould powiążą wątki prezentowane w Better Call Saul i Breaking Bad. Niesamowite, że większość najważniejszych informacji na temat przygód Jimmy’ego pojawiła się przy okazji ukazywania losów Waltera White’a, a mimo to pozostało jeszcze wiele białych plam, które należy wypełnić szczegółami fabularnymi.

Pisanie scenariusza do ostatniego sezonu wiąże się z pewnymi istotnymi zmianami, które mogą wpłynąć na efekt końcowy. Oczywistym czynnikiem wpływającym na pracę jest wybuch pandemii koronawirusa. W wywiadzie dla „Hollywood Reporter” showrunner serialu Peter Gould wspomina, że praca na Zoomie nie jest dobra dla atmosfery, która wcześniej była wręcz wyśmienita we writers roomie. Gould twierdzi, że brak osobistego kontaktu odrobinę ograniczył spontaniczność pracowników. Wspomniał też o dobrej wiadomości – do pracy nad scenariuszem powrócił Vince Gilligan, twórca Breaking Bad, który już w trakcie trzeciego sezonu wycofał się w cień i oddał Gouldowi władzę. Ojciec założyciel całego uniwersum może tylko pozytywnie wpłynąć na ostatni sezon produkcji AMC, by każda fabularna nitka odnalazła odpowiednie zakończenie.

Na które pytania scenarzyści przede wszystkim będą musieli odpowiedzieć?

1. Co się stanie z Kim Wexler?

Jak dobrze wiemy, nie ma Kim Wexler w świecie Breaking Bad. Z tego powodu powstają wątpliwości, czy aby na pewno uda jej się przeżyć do końca Better Call Saul. W końcu musiało się wydarzyć coś dramatycznego w jej życiu, skoro w żaden sposób nie pojawiła się później w życiu Jimmy’ego. Obok śmierci pojawia się sugestia rozstania między bohaterami, aczkolwiek na razie nic nie wskazuje na to, by doszło między zakochanymi do rozłamu. Saul i Kim wspierają siebie w trudniejszych chwilach, razem weszli w bardzo skomplikowaną relację z Lalo Salamancą, a na dodatek okazało się, że kobieta nie jest ucieleśnieniem dobroci, lecz nosi w sercu także trudniejsze emocje, przy okazji których może doprowadzić do destrukcji najbliższego otoczenia. Wprawdzie odejście Chucka było dla Jima bolesnym doświadczeniem, niemniej jednak wydaje się, że to jakikolwiek kryzys w jego związku z Wexler doprowadzi do tąpnięcia i zdeterminuje jego dalsze losy. Jak stwierdził Peter Gould w rozmowie z dziennikarzem „Deadline”, wiele smutku wiąże się z tym, w którą stronę zmierza związek wspomnianych postaci.

2. Co się stanie z Lalo Salamancą?

Pod koniec piątego sezonu Lalo Salamanca w tragicznych okolicznościach przekonał się, że absolutnie nie może nikomu ufać. Wszędzie kryją się szakale czyhający na jego szczęście. Choć udało mu się przeciwstawić morderczym zapędom napastników napuszczonych przez narkotykowych oponentów, to dalsze kroki mogą być dla Lalo bardzo trudne do podjęcia. Nie dość, że musi wytropić zleceniodawców, to jeszcze trzeba zbudować nowe sojusze. Jako że Lalo również nie pojawia się w Breaking Bad, istnieje prawdopodobieństwo, że gangster szybciej straci życie. Z drugiej strony, warto sobie przypomnieć scenę z pierwszego serialu z omawianego uniwersum, gdy Saul został porwany na pustynię przez Waltera i Jesse’ego. Gdy tylko miał możliwość, od razu zaczął pytać, czy porywacze mają jakikolwiek związek z Lalo, co oznacza, że nie doszło jeszcze do zgonu Meksykanina lub doszło do tego w na tyle tajemniczych okolicznościach, że jeszcze niewielu ludzi miało świadomość tego wydarzenia. W każdym razie w zachowaniu Lalo można doszukać się przyczyn kłopotów w relacji Jimmy’ego z Kim, jako że członek rodu Salamanca zdążył już wcześniej poważnie grozić parze głównych bohaterów. 

Marcin Kempisty

Marcin Kempisty

Serialoholik poszukujący prawdy w kulturze. Ceni odwagę, bezkompromisowość, ale także otwartość na poglądy innych ludzi. Gdyby nie filmy Michelangelo Antonioniego, nie byłoby go tutaj.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA