Avengers: KORONAWIRUS. Jak pandemia COVID-19 odbija się na kinie i telewizji
Wstrzymywane są również największe imprezy filmowe. Decyzję o odwołaniu SXSW – wielkiego, wpływowego festiwalu, gdzie prezentowane są najnowsze trendy z zakresu filmu, muzyki, gier i nowych technologii – podjęli organizatorzy imprezy po tym, jak zaczęły się z niej wycofywać duże firmy, a mieszkańcy Austin, gdzie festiwal się odbywa, bombardowali organizatorów petycjami o odwołanie festiwalu. Straty są liczone na około 350 milionów dolarów. Brak imprezy odczuje także z pewnością gospodarka samego miasta, które co roku zarabiało przy okazji wydarzenia. Na razie odwołano także CinemaCon – wielkie wydarzenie dla kiniarzy, MFF w San Francisco, francuski festiwal filmów dokumentalnych Cinéma du Réel i ważny Festiwal Filmów Dokumentalnych w Salonikach w Grecji.
Organizatorzy Millenium Docs Against Gravity, który co roku w maju cieszył widzów kilku polskich miast premierami najlepszych filmów dokumentalnych, zadecydowali niedawno o przesunięciu daty festiwalu na wrzesień. Z podobną decyzją musiała zmierzyć się ekipa krakowskiego festiwalu Off Camera, odbywającego się na przełomie kwietnia i maja, która odwołała imprezę, na razie nie podając nowej daty. Ze Święta Niemego Kina – przeglądu kina niemego, odbywającego się na początku kwietnia, zrezygnowała Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, a organizatorzy Wiosny Filmów rozpoczynającej się w Warszawie 17 kwietnia już zastrzegli, że termin wydarzenia może ulec zmianie.
Festiwal Filmowy w Cannes na razie jest nieugięty. Pierre Lescure, prezes festiwalu, ma nadzieję, że sytuacja związana ze światową pandemią uspokoi się i festiwal odbędzie się w zaplanowanym terminie 12–23 maja. Ostrożne reakcje organizatorów nie dziwią, festiwal kosztuje jakieś 32 miliony euro, a w przypadku odwołania imprezy mielibyśmy do czynienia z branżową katastrofą. Cannes to kluczowe ogniwo na filmowym rynku biznesowych powiązań. Jeśli festiwal się nie odbędzie, opóźnią się światowe premiery najważniejszych filmów z Europy i ze świata (przypomnieć można, że w tym roku filmy z Cannes otrzymały 22 nominacje do Oscara). Cannes to szansa dla agentów na sprzedaż filmów, dla krajowych dystrybutorów – na zakupy, a dla wielu zagranicznych rynków to szansa na zaprezentowanie swoich produkcji. Odwołanie festiwalu może mieć dla wielu lokalnych kinematografii dramatyczne skutki. Anulowanie Cannes uniemożliwi zawarcie biznesowych umów i sprawi, że większość premier będzie musiała odbyć się na kolejnych dużych festiwalach – w Wenecji, Telluride, Toronto czy w Nowym Jorku, co może skutkować tym, że filmów będzie za dużo i część z nich będzie musiała wypaść z festiwalowego obiegu.
A co pozostaje nam, kinomanom, siedzącym w większości na domowych kwarantannach? Korzystajmy z okazji i wspierajmy twórców, oglądając jak najwięcej filmów i seriali z legalnych źródeł. Może już niedługo wszystkie kinowe premiery będziemy mieli szansę zobaczyć bez wychodzenia z domu – studio Universal Pictures zapowiada udostępnienie swoich kinowych filmów w internetowej dystrybucji od 20 marca. Na razie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale niewykluczone, że wkrótce usługa zostanie rozszerzona, a w ślad za Universal Pictures pójdą inni.