search
REKLAMA
Artykuł

Avengers: KORONAWIRUS. Jak pandemia COVID-19 odbija się na kinie i telewizji

Michalina Peruga

18 marca 2020

REKLAMA

Człowiek może żyć bez kultury. Co innego bez papieru toaletowego… Kina się zamykają, dystrybutorzy przesuwają premiery filmów, a studia zawieszają prace na planach filmowych. Skutki gospodarcze pandemii koronawirusa, który opanował już większość państw świata, będą dla wielu krajów dramatyczne, a eksperci już zaczynają szacować potencjalne straty. W przeciwieństwie do wielu małych i średnich przedsiębiorstw wielcy giganci rynku filmowego raczej nie mają się czego obawiać, ale straty z powodu zawieszonych produkcji i przełożonych premier będą dla nich dotkliwe.

Kolejne kraje zamykają kina. W Polsce nie zasiądziemy w kinowym fotelu aż do 25 marca, choć już teraz można spodziewać się, że ten okres się wydłuży. Filmową kwarantannę odzwierciedlają tragiczne wyniki światowego box office’u. W Stanach Zjednoczonych zamknięto już kilkaset kin w całym kraju, a w ostatni weekend odnotowano najgorsze wyniki finansowe od 1995 roku. Filmy będące gwarancją pewnego zysku, które w normalnych warunkach powinny bez problemu zarabiać w dziesiątkach milionów dolarów, takie jak animacja Pixara Naprzód, horror z Elizabeth Moss Niewidzialny człowiek czy Bloodshot, film akcji z Vinem Dieslem, w dwa tygodnie zarabiają tyle, ile powinny w sam weekend otwarcia.

Obawiając się jeszcze większej utraty zysków, wielkie studia przesuwają premiery swoich największych hitów, chociaż i to nie obędzie się bez konsekwencji finansowych, głównie ze względu na poniesione dotychczas koszty promocji i wykupione reklamy. Przeniesienie nowego filmu o przygodach Jamesa Bonda Nie czas umierać z kwietnia na listopad będzie wiązało się ze stratami od 30 do 50 milionów dolarów. Byłyby one jednak dużo większe, gdyby film zdecydowano się wypuścić do kin w terminie – na całym świecie produkcja straciłaby minimum 30% z globalnych zysków, choć prawdopodobnie sporo więcej (co dałoby minimum 300 milionów dolarów strat z przewidywanego miliarda zysków). Opóźnienie premiery drugiej części horrorowego hitu Ciche miejsce osiem dni przed oficjalną premierą będzie kosztować Paramount około 30 milionów dolarów, stracą także producenci dziewiątej odsłony Szybkich i wściekłych. Disney zdecydował się przenieść premierę Mulan, aktorskiej wersji swojej słynnej animacji z 1998 roku, także dlatego, że głównym targetem producenta są chińscy kinomani, którzy nie pójdą do kina jeszcze przez długi czas. Już teraz szacuje się, że Hollywood może stracić na pandemii koronawirusa aż 20 miliardów dolarów.

W Polsce przesunięto premiery m.in. slashera W lesie dziś nie zaśnie nikt, filmu Zdrajca – o najgłośniejszym procesie przeciwko włoskiej mafii czy Smak pho – o wietnamskiej rodzinie mieszkającej w Polsce. Właściciele kin już liczą straty i apelują do rządu o obniżenie kosztów działalności, które wciąż muszą ponosić, choć nie zarabiają. 

Ze względu na ryzyko zarażenia się koronawirusem producenci wstrzymują prace na planach wielu filmów i seriali. Wstrzymano zdjęcia do aktorskiej wersji Małej syrenki, trzeciej części Fantastycznych zwierząt i jak je znaleźć, czwartej części Matrixa, The Last Duel – najnowszego filmu Ridleya Scotta z Mattem Damonem, Adamem Driverem i Benem Affleckiem, do Nightmare Alley z Bradleyem Cooperem, Cate Blanchett i Rooney Marą w reżyserii Guillerma del Toro i do dramatu The Nightingale z siostrami Dakotą i Elle Fanning. Na planie Batmana nie postanie na razie noga Roberta Pattinsona. Po tym, jak Tom Hanks i jego żona Rita Wilson zostali pozytywnie zdiagnozowani na obecność koronawirusa, Warner Bros. zatrzymał prace na planie filmu o Elvisie Presleyu, gdzie aktor grał rolę managera słynnego piosenkarza. Oprócz Hanksa na chwilę obecną zakażeni koronawirusem są aktor Idris Elba, aktorka i modelka Olga Kurylenko, a także Kristofer Hivju, znany z Gry o tron, a obecnie zatrudniony do drugiego sezonu Wiedźmina.

Wielkie platformy streamingowe zgodnie zawieszają prace nad nowymi produkcjami i kolejnymi sezonami lubianych seriali, między innymi: drugim sezonem Wiedźmina, Euforii, The Morning Show, Servant, czwartym sezonem Stranger Things, Fargo, Opowieści podręcznej, piątym sezonem Riverdale, a także szóstym sezonem Peaky Blinders. Amazon anulował prace na planie serialu Władca pierścieni.

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA