search
REKLAMA
Anime

ANIMATRIX (2003)

Tekst gościnny

19 grudnia 2017

REKLAMA

Opowieść detektywistyczna (Detective story)

"Sprawa, która kończy pozostałe sprawy"

To historia o płatnym detektywie, który dostał od jednego z agentów zadanie odszukania Trinity. Oto mamy do czynienia z jednym z wielu z przeciętnych ludzi, uwięzionym w Matrixie, który ma talent do rozwiązywania podobnych zagadek. Jego zdolności pozwalają odnaleźć pożądany przez agentów “obiekt” poszukiwań. Trinity jednak nakierowuje go na właściwy sposób myślenia.

Film utrzymany jest w klimacie retro, jak przystało na opowieść detektywistyczną. Kreskówka jest więc czarno-biała, graficznie bardzo dopracowana, szczegółowa. Muzyka jest stylizowana na klimaty jazzowe. Da się trochę odczuć środowisko istniejące za czasów prohibicji. Nasze uszy słuchają zatem spokojnych, kojących kawałków muzycznych. Ten film pozwala oglądającemu złapać jak gdyby drugi oddech przed obejrzeniem kolejnych epizodów. Całość utrzymana jest w trochę “leniwym” klimacie.

reżyseria i scenariusz: Shin’ichirō Watanabe

Ocena: 6/10

 

Nawiedzony dom (Beyond)

...czyli proste wyjaśnienie sekretu nawiedzonych domów...

Twórcą tego anime jest współtwórca kultowego Akiry. Młoda dziewczynka, szukając swojego domowego zwierzaka, trafia do nawiedzonego domu, który okazuje się być niczym innym, jak błędem systemowym. Ten film wyjaśnia, skąd tak naprawdę biorą się różnego rodzaju anomalie, określane jako zjawiska nadprzyrodzone. W momencie, kiedy nastolatka ociera się o jedną z tajemnic “Matrixa”, agenci już są w drodze, aby zająć się owym błędem i umysłami ludzi, którzy stali się świadkami niewyjaśnionych zdarzeń.

Świetna kolorystyka w połączeniu z nastrojową muzyka powoduje, że Nawiedzony dom czaruje swoim unikatowym klimatem. Na drugi plan schodzą dialogi, główną rolę odgrywa tutaj środowisko, które otacza główną bohaterkę tego epizodu. Chciałoby się powiedzieć, że mamy tu do czynienia nie tylko z filmem, ale i sztuką…

reżyseria i scenariusz: Kouji Morimoto

Ocena: 8/10

 

Zniewolony (Matriculated)

Świat widziany oczami robota...

Jeśli miałbym wybrać faworyta spośród wszystkich opisywanych tutaj filmów, to byłby nim właśnie Zniewolony, w którym pokazany zostaje jeden i ostatni zarazem dzień z życia grupki rebeliantów, zajmujących się łapaniem i przeprogramowywaniem robotów. W tym celu ludzie ci stworzyli specjalny program, w świat którego wprowadzają porwane roboty. Dają im szanse wyboru, pokazują, dlaczego powinny się do nich przyłączyć. Niezwykłe sztuczki, do których się uciekają, ukazują ludzki świat pełen uczuć, emocji, oparty na kooperacji, w którym dużą rolę odgrywa pokazywanie, uświadamianie za pomocą symboliki, będącej środkiem poznawczym dla maszyny. Świat ludzki zostaje tutaj pokazany oczyma robota i wygląda nieprawdopodobnie.

Peter Chung (Niebieska łódź podwodna) pokazuje nam wysmakowaną burzę kolorów, która nie razi, nie nuży, a fascynuje. Ten film jest perfekcyjny w swojej formie. Nie boję się tego napisać: niech Matrix Reaktywacja schowa się ze swoimi wire-dancingami, bullet-timami i innymi błyskotkami przy tym anime. Wyobraźnia reżysera w przypadku tego filmu nie jest niczym ograniczona.

reżyseria i scenariusz: Peter Chung

Ocena: 9/10

 

Rekord świata (World’s Record)

"Tylko najbardziej wyjątkowi ludzie stają się świadomi Matrixa."

Historia o człowieku, który odkrył cząstkę prawdziwego świata poprzez swój upór, talent i konsekwencję w dążeniu do celu. To nowelka o biegaczu, bezkonkurencyjnym krótkodystansowcu, który używając siły fizycznej pobudził jednocześnie wyobraźnię do tego stopnia, że na chwilę obudził się z wirtualnej rzeczywistości i poznał namiastkę prawdy. Nawet Agenci nie byli w stanie go powstrzymać. Jednak chwilę wolności przypłacił okrutnymi konsekwencjami.

Wzruszający i zarazem jeden z najlepszych epizodów. Oko przyciągają znakomite rysunki i znakomita animacja, zwłaszcza głównego bohatera. Zachwyca również prościutka, pozbawiona zbędnych zawiłości puenta nowelki. Pod tym względem film jest naprawdę świetny.

reżyseria: Takeshi Koike
scenariusz: Yoshiaki Kawajri

Ocena: 8/10

 

Historia ucznia (Kid’s Story)

"Musisz zaryzykować wszystko, aby poznać prawdę."

Film o uporczywym docieraniu do prawdy. Przeciętny chłopak o nieprzeciętnej intuicji i wyobraźni odkrywa, że świat go otaczający “jest jakiś dziwny”. Sam podejmuje się rozwiązania nurtującej go zagadki. Jego młodzieńczy upór i werwa przynoszą mu oczekiwaną prawdę.

Po raz kolejny dostajemy genialną w swojej prostocie historyjkę, która porusza widza. Shin’ichirō Watanabe dąży prostymi środkami do celu. Kolejne anime, zachwycające pod względem zarówno treści, jak i formy. Nawet przy takiej prostej “bajeczce” Matrix Reaktywacja nafaszerowany całą gamą przełomowych efektów specjalnych zostaje w tyle. Anime to rysowane jest “szarpaną” kreską, w pierwszych sekwencjach filmu warto zwrócić uwagę na efekty świetlne, kreujące atmosferę suspensu.

reżyseria: Shin’ichirō Watanabe wedle scenariusza Wachowskich
Ocena: 9/10

 

Wygląda na to, że słowa Neo z Matrixa: “nie powiem wam, jak to się skończy, ale jak zacznie” znajdują dzisiaj pełne uzasadnienie. Animatrix jest świetnym uzupełnieniem, a raczej prawie na pewno, rozwinięciem wykreowanego tam świata. Już teraz na oficjalnej stronie Matrixa można znaleźć komiksy poświęcone temu nowemu trendowi. Przy tych wszystkich wciągających pozycjach, blado prezentuje się tylko druga część macierzy, paradoksalnie stworzona przecież przez samych twórców tego świata. Miejmy jednak nadzieje, że niedługo zostaną uświadomieni o tym, że praca nad efektami specjalnymi to zaledwie połowa sukcesu…

Jak na razie widzowie, którzy zawiedli się nowym Matrixem, mogą sięgnąć, na otarcie łez, po Animatrixa. Daję głowę, że oglądając serię tych niesamowitych filmów, na pewno się nie zawiodą.

Tekst z archiwum film.org.pl.

REKLAMA