search
REKLAMA
Zestawienie

Aktorzy, którzy zagrali WIĘCEJ niż JEDNĄ ROLĘ w produkcjach MARVELA

Którzy aktorzy zagrali więcej niż jedną postać w filmach i serialach Marvela?

Filip Pęziński

28 grudnia 2021

REKLAMA

Podczas jednego z wywiadów Piotr Adamczyk, który wcielił się w serialu Hawkeye w rolę Thomasa, stwierdził, że nie nastawia się na kolejny angaż Marvel Studios, bo wie, że gra się tam tylko jedną postać. Nie jest to do końca prawda, a może bardziej rzeczywiście reguła, ale z dość mocnymi wyjątkami ją potwierdzającymi.

Poniżej zestawienie aktorów, którzy zagrali więcej niż jedną rolę w Kinowym Uniwersum Marvela.

Uwaga na małe spoilery z tegorocznych produkcji Marvela, które nie każdy pewnie jeszcze zdążył obejrzeć: Eternals, Hawkeye’a, Spider-Mana: Bez drogi do domu.

Nie do końca duble

Stan Lee

Stan Lee, legendarny współtwórca większości postaci Marvela i historyczny redaktor naczelny wydawnictwa, odgrywał słynne epizody w każdej odsłonie marki. Aż do śmierci wystąpił we wszystkich filmach Kinowego Uniwersum Marvela – od Iron Mana po Avengers: Koniec gry. Z drugiej odsłony Strażników Galaktyki wiemy, że zawsze był w istocie jedną postacią – kosmicznym Watcherem, który z ukrycia obserwował poczynania ludzkości.

Martin Starr

Martin Starr znany jest oczywiście z roli nauczyciela Petera, którą zagrał w trzech produkcjach o Spider-Manie. Do Kinowego Uniwersum Marvela dołączył jednak dużo wcześniej, już w drugiej jego odsłonie: filmie The Incredible Hulk, gdzie zagrał jednego z uniwersyteckich pracowników naukowych przekupionych przez Bruce’a Bannera pizzą. Kevin Feige, główny producent Marvel Studios, przyznał jednak w wywiadach, że to po prostu ta sama postać.

Krewni

Kenneth Choi

Kenneth Choi grał w filmie Captain America: Pierwsze starcie jednego z członków brygady Kapitana w trakcie II wojny światowej. Aktor powrócił w produkcji Spider-Man: Homecoming, gdzie wcielił się w dyrektora szkoły Petera. Był to jednak celowy zabieg – dyrektor był wnukiem bohatera wojennego i w filmie zobaczyć możemy w gabinecie dyrektorskim zobaczyć pamiątki po słynnym dziadku. W szkole Petera zresztą wciąż korzystano z pomocy edukacyjnych nagranych przez Steve’a Rogersa, mimo że ten był w tamtym czasie ściganym zbiegiem.

Laura Haddock

Laura Haddock zagrała rolę dosłownie statystki w filmie Captain America: Pierwsze starciejedną z fanek tytułowego bohatera. Następnie aktorka powróciła do Kinowego Uniwersum Marvela, aby zagrać matkę Petera Quilla w dwóch odsłonach Strażników Galaktyki. Nie umknęło to uwadze fanów, ale znany z dobrych relacji z fandomem James Gunn, reżyser Strażników…, powiedział po prostu, że postać Laury Haddock w filmie o Kapitanie Ameryce to babcia Quilla.

Z Netfliksa do kina (i na odwrót)

Tony Curran

Relacja między produkcjami Netfliksa a głównym Kinowym Uniwersum Marvela jest dość skomplikowana. Z jednej strony seriale streamingowego giganta miały dziać się w tym samym świecie co produkcje Marvel Studios, z drugiej traktowane były przez wszystkich dość po macoszemu i ostatecznie mało kto traktuje je jako ten sam świat. Stąd też kilka obsadowych dubli, jak np. angaż aktora Tony’ego Currana najpierw do małej roli w drugim Thorze, a na następnie do epizodu w Daredevilu.

Alfre Woodard

Podobnie sytuacja wyglądała z aktorką Alfre Woodward. Chociaż tutaj dużo łatwiej można było tę podwójną rolę zauważyć. Postać aktorki była bowiem jedną z głównych przeciwniczek bohatera tytułowego w serialu Luke Cage, aby następnie wystąpić w Kapitanie Ameryce: Wojnie bohaterów w małej, ale bardzo dla fabuły znaczącej roli matki chłopaka, który zginął w Sokovii.

Mahershala Ali

Również bardzo znany i ceniony aktor Mahershala Ali zagrał jednego z adwersarzy głównego bohatera serialu Luke Cage. Długo po zakończeniu emisji serialu ogłoszony został jako aktor, który zagra Blade’a w Kinowym Uniwersum Marvela. Postać ta zaznaczyła swoją obecność w tegorocznych Eternals, chociaż jedynie w scenie po napisach, gdzie słyszymy zaledwie głos aktora.

Kto wie…

Charlie Cox i Vincent D’Onofrio

Obaj panowie spotkali się w serialu Netfliksa, jakim był Daredevil. Charlie Cox odgrywał tam postać tytułową, a Vincent D’Onofrio jego głównego adwersarza, potężnego Kingpina. Niespodziewanie obaj panowie powróci do swoich ról kolejno w Spider-Manie: Bez drogi do domu i Hawkeye’u. Czy grali jednak te same postaci co w dość ignorowanych przez Marvel Studios produkcjach Netfliksa, a może po prostu zostali ponownie obsadzeni w nowych inkarnacjach tych kultowych postaci? Na ten moment fani są podzieleni. Chociaż D’Onofrio twierdzi, że grał tego samego bohatera.

Klasyczne duble

Michelle Yeoh

Jedną z dwóch aktorek, które bezdyskusyjnie i bez żadnego „ale” zagrały dwie role w Kinowym Uniwersum Marvela, jest Michelle Yeoh. Znana aktorka najpierw wcieliła się w Aletę Ogord, członkinię grupy kosmicznych piratów znanych jako Ravagers w Strażnikach Galaktyki vol. 2. Następnie, po latach, zagrała dużo bardziej znaczącą rolę ciotki głównego bohatera w filmie Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni. Ta druga postać pochodziła niejako z innego wymiaru, co może nieco usprawiedliwić tę sytuację.

Gemma Chan

Drugą aktorką o podobnej do Michelle Yeoh sytuacji (i przy tym – co może wydawać się dość rasistowskie – drugą osobą azjatyckiego pochodzenia) jest aktorka Gemma Chan. Aktorka najpierw zagrała małą rolę kosmitki Minn-Ervy w Kapitan Marvel, a następnie jedną z głównych postaci w tegorocznych Eternals. Obie te postaci nie były ze sobą jakkolwiek połączone, ale mocna charakteryzacja w Kapitan Marvel ponownie jest w stanie obronić ten zabieg.

Bonus

Jessica Henwick

Jessica Henwick zagrała w netfliksowym Iron Fiście postać Colleen Wing, ukochanej głównego bohatera. Nie przeszkodziło to jednak włodarzom Marvel Studios zaproponować jej roli siostry głównego bohatera w filmie Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni. Aktorka odmówiła jednak, a zamiast tego przyjęła rolę Bugs w produkcji Matrix Zmartwychwstania Lany Wachowski. Henwick w jednym z ostatnich wywiadów stwierdziła za to, że chętnie zagrałaby ponownie Colleen w filmach Marvela, podobnie jak Charlie Cox ponownie wcielił się w Matta Murdocka. Angaż aktorki zatem wisi w powietrzu, ale na ten moment nie łapie się do powyższego zestawienia.

Filip Pęziński

Filip Pęziński

Wychowany na "Batmanie" Burtona, "RoboCopie" Verhoevena i "Komando" Lestera. Miłośnik filmów superbohaterskich, Gwiezdnych wojen i twórczości sióstr Wachowskich. Najlepszy film, jaki widział w życiu, to "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj".

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA