search
REKLAMA
Sequele

AKADEMIA PANA KLEKSA i jej kontynuacje. Jak wypadły na jej tle?

„Akademia Pana Kleksa” zapoczątkowała cykl o tym bohaterze.

Tomasz Urbański

8 czerwca 2022

REKLAMA

Pan Kleks w kosmosie

Rok produkcji: 1988, dystrybucja w Polsce: Film Polski i inne, premiera:  5 grudnia 1988, reżyseria: Krzysztof Gradowski

Wystąpili: Piotr Fronczewski, Henryk Bista, Maryla Rodowicz, Bohdan Smoleń, Monika Sapilak, Piotr Ptaszyński, Izabela Mikołajczak, Jan Himilsbach

Część 1: Porwanie Agnieszki – Wielki Elektronik znów daje znać o sobie. Przebywając na wyspie Mango testuje swój nowy wynalazek – fantomizację. Polega ona na przenoszeniu ludzi i przedmiotów z jednego miejsca w drugie. Za jej sprawą przenosi na wyspę ośmioletnią Agnieszkę. Koleżanki i koledzy z jej klasy, na czele z Groszkiem, kierują się do Pana Kleksa, który przebywa zapomniany w rezerwacie przyrody, z prośbą o pomoc.

Część 2: Misja Voltana II– Ekspedycja ratunkowa w składzie: Pan Kleks, Melo-śmiacz, Groszek i Max Benson wyrusza ścigaczem kosmicznym Voltanem II na planetę Mango. Pan Kleks z Melo-śmiaczem i Groszek z ojcem, komandorem Maxem Bensonem. Wkrótce Wielki Elektronik przenosi całą załogę Voltana II do labiryntu bez wyjścia. Zbliża się ostateczna konfrontacja Pana Kleksa z jego zaciekłym wrogiem.

Ta część zawodzi. Zabrakło troszkę magii książek Jana Brzechwy, bo ta część nie jest oparta na żadnej powieści. Scenariusz wyraźnie dryfuje w rejony s-f (wszystko mówiący tytuł) co jest wynikiem mody na takie tematy (już w latach 80.!). Piosenki też nie odniosły spodziewanego sukcesu, a reżyser dał sobie spokój (jak się okazało nie do końca) z Panem Kleksem.

Tryumf Pana Kleksa

Rok produkcji: 2001, dystrybucja w Polsce: Monolith, premiera:  12 października 2001, reżyseria: Krzysztof Gradowski

Wystąpili: Piotr Fronczewski (głos), Zbigniew Buczkowski, Jerzy Bończak, Jarosław Jakimowicz, Alicja Gradowska, Janek Skrobek-Kiełczewski (głos), Mieczysław Gajda,  Elżbieta Piekacz

Młody rysownik komiksów, Tomek Miłkowski, w wyniku narzekań szefa i pomocy niespodziewanego przybysza, kolibra Tri-Tri, rozpoczyna prace nad komiksem ilustrującym powieść Jana Brzechwy. Dziwne i niespotykane rzeczy dziejące się w domu Tomka powodują przeniesienie go i innych realistycznych bohaterów do świata animowanego. Tam właśnie Pan Kleks wraz ze swym uczniem Adasiem Niezgódką podejmuje kolejną walkę ze starym „znajomym”, Alojzym Bąblem. Poza tym Adaś próbuje poznać tajemnicę zniknięcia swych rodziców.

Powrót Krzysztofa Gradowskiego do postaci Pana Kleksa w XXI wieku nie wyszedł dobrze. Film nie zebrał dużej widowni, widocznie dzieci teraz wolą Pokemony i Johnny’ego Bravo. Szkoda, ale być może źródeł niepowodzenia należy szukać w tym, że to właściwie film animowany. Piotr Fronczewski jedynie podłożył głos Kleksowi. Animacja nie zachwycała, piosenki również. Powrót troszkę na siłę, a cały film trwa zaledwie 72 minuty, co nie rozpieściło fanów profesora.

Ciekawostki

We wszystkich częściach wystąpił na ekranie jedynie Zbigniew Buczkowski w roli Alojzego Bąbla. Piotr Fronczewski w roli Pana Kleksa również wystąpił we wszystkich częściach, ale w ostatniej jedynie podłożył głos pod jego postać.

W pierwszej i czwartej części pojawia się postać Adasia Niezgódki, w napisach końcowych Tryumfu Pana Kleksa nazwisko jest napisane przez „u”.

Utwór grupy TSA wykorzystany w Akademii Pana Kleksa nie został wydany na soundtracku ani na żadnym innym oficjalnym wydawnictwie zespołu.

Tekst z archiwum film.org.pl.

REKLAMA