search
REKLAMA
Wpadki

Absurdy i DZIURY FABULARNE w znanych HORRORACH

Łukasz Budnik

30 października 2021

REKLAMA

Halloween już jutro, a z tej okazji w nowej odsłonie serii z dziurami fabularnymi i absurdami piszemy o rozmaitych horrorach. Sprawdźcie, jakie błędy i niedorzeczności przez lata zaobserwowali fani w popularnych produkcjach. Macie pomysł na wyjaśnienie którejś z nich?

Halloween (1978)

W jednej ze scen dowiadujemy się, że podczas kradzieży w sklepie zabrane zostały maski i noże. Osobą, która dokonała rabunku, jest w domyśle Michael Myers. Problem w tym, że zabójca jest widziany w masce jeszcze przed tym, jak dochodzi do rabunku. Można to tłumaczyć tym, że Myers włamał się do sklepu dużo wcześniej, wtedy jednak rabunek zostałby niezauważony przez większość dnia. Jest to zatem niekonsekwencja ze strony twórców.

Piątek, trzynastego (1980)

Wpadka z pierwszej części kolejnej słynnej serii slasherów. Akcja filmu rozgrywa się podczas letniego obozu, a jedna z plansz informuje nas, że przypada dokładnie na czerwiec. Twórcy nie zadbali jednak o to, by pokazać to także na ekranie, wobec czego w świecie Piątku, trzynastego na początku lata drzewa mienią się jesiennymi barwami.

Koszmar z ulicy Wiązów (1984)

Gdy Nancy dzwoni do swojego taty i prosi go, żeby przybył dokładnie za 20 minut, dodaje, że będzie wtedy 30 minut po północy – oznaczałoby to, że telefon wykonała około 00:10. Później dziewczyna przygotowuje serię pułapek, co wygląda na czasochłonne zajęcie – tymczasem po wszystkim kamera wyraźnie pokazuje, że jest 00:20. Oznacza to, że całe przygotowania zajęły Nancy zaledwie 10 minut, po których dziewczyna musiała jeszcze zasnąć w dziesięć minut na tyle głęboko, by mógł ją dopaść Freddy. Brzmi mało prawdopodobnie.

Gremliny rozrabiają (1984)

Jedną z zasad dotyczących Gremlinów jest to, że pod żadnym pozorem nie można ich narazić na kontakt z wodą – w innym wypadku będą się mnożyć. W związku z tym widzowie zastanawiają się, dlaczego żadnego efektu nie przynosi fakt obcowania stworków ze śniegiem lub picia przez nich napojów. Wśród teorii pojawiają się sugestie, że zasada dotyczy jedynie czystej wody w stanie ciekłym, lub że – po prostu – magia Gremlinów działa w bardzo specyficzny sposób.

Mucha (1986)

Grany przez Jeffa Goldbluma bohater zaczyna przemieniać się w tytułową muchę po tym, jak w kapsule do teleportacji wraz z nim znalazła się prawdziwa mucha, a ich DNA zostało zmieszane. Widzowie zastanawiają się, dlaczego wobec tego ciało naukowca nie połączyło się także z innymi organizmami, które bez wątpienia były w kapsule, m.in. z bakteriami.

Blady strach (2003)

Wielkim zwrotem akcji w filmie jest to, że zabójczynią jest Marie – jedna z głównych bohaterek, zaś Alex, osoba kreowana na zabójcę to “jedynie” część jej wielorakiej osobowości. Widzowie niemal jednogłośnie uznali ten plot twist za mało wiarygodny, biorąc pod uwagę, że Marie i Alex pojawiali się w tych samych miejscach. Trudno określić też, skąd kobiet miałaby mieć auto, którym przemieszczał się Alex.

Świt żywych trupów (2004)

Według zasad rządzących światem przedstawionym w remake’u Zacka Snydera (napisanym przez Jamesa Gunna), jedynie ugryzienie przez zombie może sprawić, że ofiara także się nim stanie – jeśli zostanie zabita w inny sposób, pozostanie martwa. Niestety film nie wyjaśnia, w jaki sposób doszło zatem do wybuchu apokalipsy – przez kogo właściwie została ugryziona osoba, która została zombie? Być może Snyder i Gunn postanowili zostawić tę kwestię do interpretacji, choć po fakcie reżyser sugerował, że mogły mieć w tym udział nadnaturalne zjawiska i istoty (podobny koncept wykorzystał lata później przy Armii umarłych). W samym filmie temat nie został poruszony.

World War Z (2013)

Choć wokół Jerozolimy ustawiony został mur, zombie znalazły sposób, aby się przez niego przedostać – stworzyły wieżę z samych siebie, dzięki czemu mogły wspiąć się na szczyt. Gdy zaczynają już przeskakiwać na drugą stronę (i, o dziwo, wstają po upadku z wysokości dobrych kilkunastu metrów), helikopter latający za murem zaczyna w nie strzelać. Rodzi się pytanie – dlaczego nie zrobił tego wcześniej, tylko czekał do ostatniej chwili? Dyskusyjny jest też sam sposób, w jaki pilotowany jest helikopter. Zamiast na zmianę unosić się i opadać, strzelając do zombie na całej wysokości muru, maszyna krąży wokół zombie niczym samolot.

Piła mechaniczna 3D (2013)

Film jest kontynuacją oryginalnej Teksańskiej masakry piłą mechaniczną i opowiada losy Heather, która – jak pokazują nam twórcy – urodziła się w 1973 roku. Jeśli akcja filmu przypada na 2012 rok, Heather powinna mieć 39 lat, tymczasem jest wyraźnie młodsza (wcielająca się w nią Alexandra Daddario miała 25 lat w momencie premiery). Zawirowania z wiekiem tyczą się także Burta Harmana i szeryfa Hoopera, którzy właściwie nie postarzeli się przez niemal 4 dekady.

Ciche miejsce (2018)

W świecie filmu Johna Krasinskiego nawet najmniejszy ruch może okazać się zgubny, jeśli wywoła hałas wabiący kosmitów. Jedynym wyjątkiem, jak pokazuje film, jest zagłuszający szum rzeki i wodospadów, dzięki któremu bohaterowie mogą się ze sobą nawet swobodnie komunikować. Mimo to rodzina Abbotów nie postanowiła zamieszkać w pobliżu wody w celu zmniejszenia ryzyka pojawienia się potworów, choć zbliżał się termin porodu ich dziecka, co siłą rzeczy nie jest cichym wydarzeniem. Zamiast tego zamieszkiwali w piwnicy domu. Nawet biorąc pod uwagę, że bohater Krasinskiego próbował tam nawiązać łączność z innymi ocalałymi, rozsądnym posunięciem wydaje się wyprowadzka nad wodospad przynajmniej do czasu urodzenia dziecka.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA