8 świetnych filmów O OSOBACH LGBT+, które WARTO ZNAĆ

Fantastyczna kobieta (2017)
Główna bohaterka Marina Vidal (Daniela Vega), tytułowa „fantastyczna kobieta”, jest transkobietą. Niedługo po tym, jak zamieszkała ze starszym od siebie partnerem Orlando (Francisco Reyes), mężczyzna zmarł niespodziewanie w szpitalu, a Marina musi zmagać się z wrogością rodziny ukochanego i systemu. Ten świetny, nieco przerysowany chilijski dramat z rewelacyjną rolą Danieli Vegi doskonale pokazuje, z jakimi uprzedzeniami i brakiem szacunku na co dzień spotykają się osoby transpłciowe.
Tamte dni, tamte noce (2017)
Leniwy klimat gorących wakacji spędzanych w chłodnych murach starej willi, orzeźwiającym basenie lub cieniu drzew – czego chcieć więcej? Tak spędza wakacje włosko-amerykański nastolatek, 17-letni Elio (Timothée Chalamet), pochodzący z zamożnej, inteligenckiej rodziny. Jego ojciec jest profesorem uniwersyteckim i właśnie tego lata odwiedza go jego student Oliver (Armie Hammer). Elio jest zauroczony nowym przybyszem i wkrótce obustronna fascynacja przeradza się w coś więcej. Tamte dni, tamte noce to bardzo autentyczny, wzruszający i łamiący serce film o dojrzewaniu, miłości i odkrywaniu swojej seksualności.
Girl (2018)
Urodzona w ciele chłopca Lara (Victor Polster) czuje się dziewczyną i ma jedno marzenie – zostać baletnicą. Wspierana przez kochającego ojca próbuje zrealizować to pragnienie, jednak zmaga się z uprzedzeniami swojego otoczenia. Girl doskonale pokazuje to, czego pragną wszystkie dzieci i nastolatkowie – poczucia przynależności, bycia częścią grupy, bycia takim, jak inni. Lara różni się od innych i jej rówieśnicy doskonale o tym wiedzą, uprzykrzając jej życie. Dziewczyna cały czas próbuje określić swoją tożsamość, nie mogąc psychicznie poradzić sobie z odczuwaną niezgodnością płciową. To niezwykle poruszający dramat o osobie transseksualnej, niestety nieco mniej optymistyczny niż Fantastyczna kobieta.
Portret kobiety w ogniu (2019)
Film Francuzki Céline Sciammy osadzony jest w XVIII wieku i opowiada o rodzącej się miłości między dwoma kobietami – malarką Marianne (Noémie Merlant) i Héloïse (Adèle Haenel), której portret maluje. Namalowanie obrazu zleciła matka dziewczyny, a portret ma być prezentem dla szlachcica z Mediolanu, przyszłego męża dziewczyny. Héloïse ostro sprzeciwia się drodze, jaką wybrali dla niej inni, i początkowo buntuje się także przeciwko Marianne. Z czasem jednak między kobietami nawiązuje się nić porozumienia, a wkrótce także głęboka miłość. Film Sciammy jest przepięknie nakręcony, subtelny, a jednocześnie pełen silnych emocji. To także jeden z najpiękniejszych filmów o miłości w historii kina.