search
REKLAMA
Ranking

8 NAJSTRASZNIEJSZYCH odcinków CHOJRAKA – TCHÓRZLIWEGO PSA. 20 lat rysunkowego wrzasku

Dawid Konieczka

12 listopada 2019

chojrak tchorzliwy pies 8
REKLAMA

6. Chojrak w wielkim, cuchnącym mieście (S02E02.2)

courage the cowardly dog 9

Akcja Chojraka rzadko wychodzi poza maleńką mieścinkę w Kansas o uroczej nazwie Nigdzie. Tym razem jednak cała rodzina udaje się na wycieczkę do Nowego Jorku — Muriel została bowiem zaproszona, by dać tam koncert na sitarze. Niedługo po przyjeździe państwa Motyków zaczepia tajemniczy Łyk, który oferuje im wejście za kulisy i komfortowe oczekiwanie na występ starszej pani. Od samego początku atmosfera w tym odcinku jest bardzo gęsta. Wspomniany Łyk jest bowiem wielkim, budzącym wstręt owadem o wyłupiastych oczach, który nakazuje Chojrakowi zdobycie dla siebie tajemniczej Piekielnej Paczki, w przeciwnym razie uśmierci Muriel. Sam pokój, w którym rodzina się zatrzymuje, okazuje się niezwykle obskurny, ze szkieletami, kajdanami i malutkimi drzwiczkami kryjącymi potwora. Kundelek wyrusza zatem w niebezpieczną podróż po Nowym Jorku, który jawi się tu jako powykrzywiany, tajemniczy i wywołujący ciarki na plecach. Jest mrocznie i niebezpiecznie, zwłaszcza tam, gdzie udaje się Chojrak. Wspomniana paczka ma być bowiem odebrana ze strasznego domu, w którym nasz zwierzęcy bohater napotyka kolejne straszydła, a najbardziej nieprzyjemnym z nich okazuje się… dziewczynka grająca na skrzypcach. Chojrak w wielkim, cuchnącym mieście kreuje nastrój diabolicznego miasta-molocha, w którym na każdym kroku czai się zło.

5. Potwór w materacu (S01E04.1)

courage the cowardly dog 7

Chojrak nie raz odwołuje się do klasyki kina i w tym odcinku jest podobnie. Nawiązanie w Potworze w materacu jest oczywiste — to Egzorcysta (1973) Williama Friedkina. Zmęczona nieprzespanymi nocami Muriel zamawia nowy materac do sypialni. Ten jednak okazuje się opętany, a zły demon szybko przejmuje ciało starszej pani. Inspiracje przywołanym wcześniej klasykiem kina grozy są widoczne bez trudu: głowa Muriel kręci się wokół własnej osi, pojawiają się lewitowanie nad łóżkiem oraz zielone wymiociny. Z dzisiejszego punktu widzenia odcinek ten jest przede wszystkim zabawny, ale opętana staruszka mogła wywoływać w najmłodszych widzach ciarki. Nad całością rozpościera się demoniczna aura potęgowana przez paranormalne zachowania Muriel i zielony filtr obecny w scenach rozgrywających się w diabelskiej sypialni. Na szczęście pewnym oddechem dla nieletnich serc był jak zwykle pocieszny Chojrak, w Potworze w materacu prezentujący się w osobliwej koszuli nocnej swojej pani, wypowiadający dziwaczne zaklęcia.

4. Święto plonów (S02E12.1)

courage the cowardly dog 3

To pierwszy, choć nie ostatni na tej liście przykład, jak serial dla młodszego widza można zamienić w koszmar wyłącznie dzięki zastosowaniu odmiennej techniki filmowej. To, co w Święcie plonów rzeczywiście jest przerażające, to wielka lewitująca głowa, Duch Pełnego Księżyca. Kluczowym pozostaje jednak fakt, iż owa zjawa nie jest animowana — to głowa prawdziwego aktora, która nie dość, że ma trupio bladą barwę, to jeszcze pozbawiona jest widocznych oczu. Wszystko to może kojarzyć się ze sposobem charakteryzacji i oświetlania postaci z horrorów okresu kina niemego, a Święto plonów udowadnia, że mimo upływu lat twórcze wykorzystanie dawnych technik wciąż może wzbudzać strach. Tenże duch pojawia się w domu Motyków, grożąc, że jeśli przed północą nie wyhodują oni żadnej rośliny, zostaną zmuszeni do opuszczenia farmy. Sama historia nie jest straszna, ale widmo ogromnej, niezadowolonej głowy unoszącej się w piwnicy potrafiło przerazić.

Dawid Konieczka

Dawid Konieczka

W kinie szuka przede wszystkim kreatywności, wieloznaczności i autentycznych emocji, oglądając praktycznie wszystko, co wpadnie mu w ręce. Darzy szczególną sympatią filmy irańskie, science fiction i te, które mówią coś więcej o człowieku. Poza filmami poświęca czas na inną, mniej docenioną sztukę gier wideo, szuka fascynujących książek, ogląda piłkę nożną, nie wyrasta z miłości do paleontologii i zastanawia się, dlaczego świat jest tak dziwny. Próbuje wprowadzać do swojego życia szczyptę ekologii, garść filozofii i jeszcze więcej psychologii.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA