search
REKLAMA
Zestawienie

7 seriali, które TRZYMAJĄ W NAPIĘCIU do OSTATNIEGO odcinka

Michalina Peruga

11 lipca 2020

REKLAMA

W obronie syna (2020)

Świat Andy’ego i Laurie Barberów rozsypuje się, gdy ich 14-letni syn Jacob zostaje oskarżony o zabójstwo kolegi ze szkoły. Spokojne i szczęśliwe życie rodziny przeradza się w egzystencję pod ostrzałem mediów i krzywych spojrzeń sąsiadów. W obronie syna, nowa produkcja Apple TV+, trzyma widza na krawędzi fotela, do samego końca nie ujawniając, czy Jacob jest winien zarzucanej mu zbrodni. Inaczej niż w podobnym tematycznie filmie Wczoraj i dziś z Meryl Streep i Liamem Neesonem sprzed lat, twórcy serialu prowadzą jedynie chłodną, bezstronną obserwację, pozostawiając wszystko w sferze domysłów. W obronie syna stawia widza w sytuacji rodziców, których wiara w niewinność własnego dziecka momentami zaczyna się kruszyć, a oni sami muszą zrobić swój własny rachunek sumienia.

Fargo (2014– )

Dotychczasowe trzy sezony Fargo inspirowane filmem pełnometrażowym o tym samym tytule w reżyserii Ethana i Joela Coenów to kryminalna czarna komedia pomyłek, podobnie jak ich inspiracja. Chociaż stworzone w stylistycznych ramach wyznaczonych przez słynnych braci, serialowe Fargo to twór w stu procentach oryginalny. To, co wyróżnia produkcję na tle większości serialowych antologii to dopracowane i dopieszczone scenariusze pełne żywych postaci z krwi i kości oraz porywających i trzymających w napięciu wydarzeń. Przy ekranie trzymają widza także wspaniałe kreacje aktorskie imponującej obsady – Martina Freemana i Billy’ego Boba Thorntona w pierwszym sezonie, Kirsten Dunst, Jessego Plemonsa i Patricka Wilsona w drugim oraz Ewana McGregora, Mary Elizabeth Winstead i Davida Thewlisa w trzecim, ostatnim sezonie.

Niewiarygodne (2019)

Ten niepozorny serial Netflixa z zeszłego roku to prawdziwa emocjonalna bomba, trzymająca w napięciu do ostatnich chwil. Oparta na prawdziwej historii produkcja opowiada o zgwałconej przez seryjnego (jak się później okaże) gwałciciela Marie Adler, której tragiczna historia była zupełnie niewiarygodna dla policjantów przyjmujących zgłoszenie. Serial robi kawał dobrej roboty, jeśli chodzi o ukazanie tego, w jak lekceważący sposób społeczeństwo generalnie traktuje zgwałcone kobiety i dziewczęta, zawsze z niedowierzaniem i rzucaniem oskarżeń. Niewiarygodne to jednak nie tylko smutny obraz wadliwego i pełnego uprzedzeń systemu, ale przede wszystkim porywający kryminalny thriller. Mnogość zgłoszeń o gwałcicielu o podobnym modus operandi skłania dwie policjantki (w tych rolach Toni Collette i Merritt Wever) do wytropienia przestępcy za wszelką cenę.

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA