search
REKLAMA
Zestawienie

7 seriali, które TRZYMAJĄ W NAPIĘCIU do OSTATNIEGO odcinka

Michalina Peruga

11 lipca 2020

REKLAMA

Jeśli jesteście w poszukiwaniu porywających, emocjonujących i niedających o sobie zapomnieć seriali na binge-watching w trakcie jednego posiedzenia – nie szukajcie dalej. Oto siedem seriali, które trzymają w napięciu do ostatniego odcinka.

Homecoming (2018– )

Homecoming, a przynajmniej jego pierwszy sezon, bo drugiego nie miałam jeszcze okazji obejrzeć, to jeden z najbardziej niedocenianych seriali ostatnich lat, a w dodatku to serialowy debiut Julii Roberts. Na małym ekranie aktorka nie dostaje zbyt wielu okazji do zaprezentowania swojego markowego uśmiechu, odgrywa bowiem rolę nieco zahukanej, zmęczonej życiem Heidi Bergman, pracownicy socjalnej, która w odizolowanym od świata ośrodku pomaga dojść do siebie weteranom wojennym podczas sesji terapeutycznych. Wkrótce okazuje się jednak, że ośrodek nie jest tym, czym się wydaje, a Heidi zostaje uwikłana w wątpliwy moralnie proceder. Z każdym odcinkiem Homecoming coraz bardziej nakręca atmosferę strachu, która staje się nieodłączonym elementem życia bohaterki i nie pozwala oderwać oczu od ekranu do samego końca.

Przeklęty: Życie i śmierci Roberta Dursta (2015)

Dopiero miesiąc temu, za sprawą HBO GO, odkryłam ten dokumentalny serial kryminalny sprzed kilku lat. Opowiada on historię Roberta Dursta, milionera, syna potentatów z branży nieruchomości, i niewyjaśnionej do dziś zagadki zaginięcia jego żony Kathleen McCormack Durst w 1982 roku. Tajemnicze okoliczności zniknięcia kobiety sugerowały winę męża, choć nie postawiono mu wówczas zarzutów. Szereg innych wydarzeń, w tym tajemnicze morderstwo najbliższej przyjaciółki milionera w 2000 roku czy poćwiartowanie ciała jego sąsiada w 2001 roku, ponownie zwrócił na niego uwagę opinii publicznej. Serial został wyreżyserowany przez Andrew Jareckiego, który pięć lat wcześniej nakręcił film inspirowany wydarzeniami z życia Dursta Wszystko, co dobre z Ryanem Goslingiem i Kirsten Dunst w rolach głównych. Zafascynowany filmem Jareckiego Robert Durst sam zgłosił się do reżysera, chętny udzielić mu wywiadu. Wspólnie przeprowadzili ponad 20 godzin rozmów. Jarecki zdobył wyjątkowy materiał, z którego wyłania się zaskakujący obraz głównego bohatera – cynicznego i wyrachowanego człowieka. Serial trzyma w napięciu do ostatniego odcinka, pozostawiając widzów w niecierpliwym oczekiwaniu na ostateczny werdykt – czy Robert Durst jest winny wszystkich tych zbrodni?

Wielkie kłamstewka (2017– )

Pierwszy sezon Wielkich kłamstewek, wielokrotnie nagradzanego hitu z brawurową kobiecą obsadą (Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley, Zoë Kravitz), zaczyna się od tyłu, prezentując widzowi migawki z prowadzonego w niewielkim miasteczku śledztwa w sprawie morderstwa. Na początku nie do końca wiadomo, kto i w jakich okolicznościach został zamordowany ani o kim mówią przesłuchiwani na policyjnej komendzie mieszkańcy. Dopiero stopniowo twórcy serialu uchylają rąbka tajemnicy, prezentując życie pięciu matek żyjących w bogatym kalifornijskim Monterey, malowniczo położonym nad błękitnym oceanem. Serial śledzi codzienne życie kobiet, ich interakcje i zmagania z osobistymi problemami. Ich życiorysy splatają się na przestrzeni odcinków coraz ciaśniej aż do emocjonującego finału.

Genialna przyjaciółka (2018– )

Genialna przyjaciółka, serial oparty na fenomenalnej tetralogii włoskiej pisarki piszącej pod pseudonimem Elena Ferrante, to epicka historia dwóch przyjaciółek oraz ich rozwijającej się i zmieniającej na przestrzeni lat przyjaźni. Lila i Lenù poznają się jako dzieci wychowujące się w latach 50. w ubogiej dzielnicy Neapolu. Twórcom serialu udało się oddać na ekranie atmosferę powieści wykreowaną na jej kartach przez Ferrante, a zawiłe losy i niespodziewane zwroty akcji w życiorysach dwóch przyjaciółek sprawiają, że Genialną przyjaciółkę ogląda się prawie jak thriller. Wspaniałe kreacje aktorskie, włoska sceneria i poruszająca, niejednoznaczna historia opowiedziana z ogromną wrażliwością to najmocniejsze strony tej produkcji. Dotychczas zrealizowano dwa sezony serialu, odpowiadające dwóm pierwszym tomom tetralogii.

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA