7 adaptacji komiksów MARVELA, o których NIE MIELIŚCIE POJĘCIA
Fantastyczna Czwórka (1994)
Na liście nie mogło oczywiście zabraknąć Rogera Cormana z jego dziwaczną adaptacją Fantastycznej Czwórki, która została nakręcona w ekspresowym tempie – 21 dni. Niestety nigdy nie doczekaliśmy się oficjalnej kinowej premiery. Produkcja wyciekła jednak i nieoficjalna wersja trafiła bezpośrednio na DVD sprzedawane w trakcie różnych konwentów. Legenda głosi, że wszystkie legalne kopie zostały zniszczone w powodu tego, jak zły był to film. Niemniej jednak sama produkcja kryje kilka dodatkowych tajemnic. Prawa do filmu zostały kupione w 1986 roku, z zaznaczeniem, że film miał powstać do końca 1992 roku, inaczej prawa miały przepaść. Problemy pojawiły się przede wszystkim w związku z pieniędzmi, gdyż nikt nie chciał zainwestować w produkcję. Dlatego twórcy wpadli na świetny pomysł zrobienia filmu klasy B z Rogerem Cormanem na pokładzie, gdzie budżet opiewał na milion dolarów, co nie wystarczyło na opłacenie wszystkich osób zaangażowanych w projekt. Od początku było wiadomo, że nie będzie to film najwyższych lotów. Osoby z Marvela, gdy zobaczyły efekt końcowy, kupiły prawa do filmu oraz zwróciły się do sądu, by nie ujrzał on nigdy światła dziennego, gdzie próbowano zniszczyć wszystkie kopie. Niemniej jednak dziś produkcję można zobaczyć na platformie YouTube w marnej jakości. Najsmutniejszy w tym wszystkim jest fakt, iż jest to dalej lepsze dzieło od kolejnych adaptacji, gdyż mimo że jest obskurne, daje naprawdę dużo funu. Reżyser Roger Corman po raz kolejny popisał się także geniuszem i kreatywnością, mimo ograniczonego budżetu.
Generation X (1996)
Zanim cały świat poznał wersję X-Menów, którą stworzył Bryan Singer, stacja telewizyjna Fox wypuściła pilot serialu, który w teorii miał odnieść tak duży sukces jak produkcje marvelowskie stworzone przez CBS oraz NBC. Z tego względu skupiono się na komiksach Generation X, dzięki czemu dostaliśmy pilot, który jest najlepszą rzeczą, jaka powstała dla telewizji w latach 90. XX wieku, nie obrażając innych świetnych produkcji z tego okresu. Wiele osób pamięta, że w pewnym momencie Marvel sprzedawał prawa do swoich komiksów, by w ten sposób uniknąć bankructwa. Ze względu na to, iż serial animowany wyświetlany w latach 1992–1997 zrobił z mutantów prawdziwy fenomen popkulturowy, wydawało się czymś naturalnym stworzenie wersji aktorskiej. Niestety zarówno sam scenariusz, jak i ówczesne efekty specjalne pozostawiały dużo do życzenia. Widzowie narzekali przede wszystkim na jednowymiarowość bohaterów oraz ich nadmierną seksualizację. Dostało się także głównemu złoczyńcy, który dosłownie „mentalnie gwałcił” swoje ofiary. Niestety produkcja okazała się taką porażką, że zrezygnowano z pomysłu serialu, pilot zaś przekształcono w film telewizyjny.
Nick Fury (1998)
Najsłynniejszego ratownika spośród aktorów wszyscy pamiętają przede wszystkim ze Słonecznego patrolu, który wystartował pod koniec lat 80., czyli w 1989 roku. David Hasselhoff wcześniej jednak zdobył sławę jako właściciel niezwykłego inteligentnego samochodu w serialu Nieustraszony (1982–1986), dzięki któremu był postrachem telewizyjnych bandziorów w całej Ameryce. Jak sam powiedział, jego rola była trudniejsza, niż gdyby grał w Ojcu chrzestnym, bo tam miałby dobry scenariusz, a tu musiał gadać do samochodu. Starsi Niemcy natomiast pamiętają go jako tego, który w 1989 roku wyśpiewał im ze szczytu muru berlińskiego wolność. Bo Hasselhoff nie jest tylko aktorem, ale i piosenkarzem. Kariery w kinie jednak nie zrobił, zapewne w dużej mierze ze względu na nieco drewniane aktorstwo. Nie przeszkodziło mu to wcielić się w samego Nicka Fury’ego, który został oparty na komiksach, zanim Marvel zdecydował się zmienić ją na wzór i podobieństwo Samuela L. Jacksona. Czy to dzieło udane? To pozostawiam Waszej ocenie.