search
REKLAMA
Zestawienie

6 filmów o DOJRZAŁEJ MIŁOŚCI, które WARTO ZNAĆ

Filmy, które opowiadają o tym, jak kochają bohaterowie dojrzali, po przejściach, w średnim wieku lub na starość. Oto sześć filmów o dojrzałej miłości.

Michalina Peruga

15 września 2021

REKLAMA

Filmowe romanse z reguły skupiają się na pierwszych miłościach, które przeżywają młodzi, niedoświadczeni bohaterowie. Jednak to te filmy, które opowiadają o tym, jak kochają bohaterowie dojrzali, po przejściach, w średnim wieku lub na starość, bywają o wiele ciekawsze. Oto sześć filmów o dojrzałej miłości.

Kobieta i mężczyzna (1966)

Ten nowofalowy romans w reżyserii Claude’a Lelouche’a zdobył Złotą Palmę w Cannes, a opowiada właśnie o miłosnej relacji dwójki dojrzałych już ludzi. Anne (Anouk Aimée), wdowa, samotnie wychowuje kilkuletnią córkę Françoise (Souad Amidou). Na co dzień dziewczynka uczęszcza do szkoły z internatem nad samym morzem, położonej w Deauville w Normandii, podczas gdy jej matka pracuje w Paryżu w produkcji filmowej. Do tej samej szkoły uczęszcza Antoine (Antoine Sire), syn Jean-Louisa (Jean-Louis Trintignant), rajdowego kierowcy, który podobnie jak Anne jest wdowcem. Przypadkowe spotkanie dzieci zaowocuje przyjaźnią, która szybko przerodzi się w coś więcej. To prosta, lecz opowiedziana z uczuciem i wrażliwością historia o tym, że miłość jest możliwa w każdym wieku i na każdym etapie życia.

Co się wydarzyło w Madison County (1995)

To z pewnością jeden z najbardziej uznanych i lubianych melodramatów. Francesca (Meryl Streep) jest żoną, matką i gospodynią domową, codziennie wykonującą ciężką pracę na farmie w Iowa. Pewnego dnia podczas nieobecności jej męża i dzieci, którzy pojechali na stanowy jarmark, do ich domu przypadkiem zachodzi Robert (Clint Eastwood), fotograf National Geographic, który fotografuje kryte mosty w okolicy – lokalne zabytki. Pomiędzy tkwiącą w pozbawionym pasji i miłości małżeństwie Francescą a Robertem rozkwita intensywny, trwający kilka dni romans. To film doskonale zagrany i pięknie mówiący o miłości, poświęceniu i zobowiązaniach.

Niewinność (2000)

Niewinność to wzruszająca opowieść australijskiego reżysera Paula Coxa, przekonująca o tym, że nigdy nie jest za późno, aby się zakochać i podążyć za głosem serca. Wdowiec Andreas (Charles „Bud” Tingwell), były nauczyciel muzyki i organista, odkrywa, że jego dawna miłość Claire (Julia Blake) mieszka w tym samym mieście. Kobieta jest mężatką, a od ich romansu minęło prawie pięćdziesiąt lat, mimo to Andreas postanawia nawiązać z nią kontakt. Okazuje się, że dawne uczucia nie wygasły, a staruszkowie rozpoczynają romans nie mniej intensywny niż przed laty.

Lepiej późno niż później (2003)

Pisząc o filmach o miłości między dojrzałymi ludźmi, nie sposób nie wspomnieć o tej klasycznej komedii Nancy Meyers, regularnie emitowanej w polskiej telewizji. Jack Nicholson gra tutaj podstarzałego playboya Harry’ego, który podczas weekendu z dziewczyną spędzonego w domu letniskowym jej matki dostaje zawału serca. Na miejsce przybywa młody lekarz (Keanu Reeves), ale też właścicielka domku, Erika, matka dziewczyny (Diane Keaton). Zainteresowanego głównie młodziutkimi dziewczynami mężczyznę zaintryguje siwowłosa rozwódka.

Nancy Meyers ma na swoim koncie jeszcze jedną lekką komedię o podobnej tematyce – To skomplikowane z Meryl Streep i Alekiem Baldwinem, gdzie grają oni role rozwiedzionego małżeństwa w średnim wieku z dorosłymi już dziećmi, między którymi po latach od rozwodu zaczyna odradzać się dawno zapomniane uczucie.

Daleko od niej (2006)

Zafascynowana jednym z opowiadań Alice Munro, laureatki literackiej Nagrody Nobla w 2013 roku, The Bear Came Over the Mountain, reżyserka Sarah Polley zdecydowała się przenieść je na wielki ekran. Do głównej roli kobiecej zaangażowała Julie Christie, z którą pracowała wcześniej na planie filmu Nie ma takiej rzeczy (2001) Hala Hartleya. Daleko od niej opowiada historię małżeństwa Fiony (Julie Christie) i Granta (Gordon Pinsent), starzejących się emerytów. Kobieta powoli zaczyna mieć problemy z pamięcią i szybko staje się jasne, że to początki choroby Alzheimera, która zmieni ich wspólne życie. Dla własnego bezpieczeństwa Fiona decyduje przenieść się do domu starców, w którym obowiązuje zasada, że na okres adaptacji nowy mieszkaniec przez miesiąc nie może przyjmować żadnych odwiedzin. Choroba Fiony i miesiąc rozłąki z mężem będą miały nieprzewidziane skutki dla ich małżeństwa.

Przed północą (2013)

Przed północą to zwieńczenie słynnej miłosnej trylogii Richarda Linklatera opowiadającej historię miłości Celine (Julie Delpy) i Jessego (Ethan Hawke). W Przed wschodem słońca (1995) byliśmy świadkami romantycznego zapoznania młodych, dwudziestoletnich bohaterów w Wiedniu. W części drugiej, Przed zachodem słońca (2004), spotykają się oni po dziewięciu latach w Paryżu, żałując utraconego kontaktu i szansy na miłość. Dawne uczucia ożywają na nowo, a bohaterowie decydują się tym razem zostać ze sobą na zawsze. Przed północą pokazuje nam Jessego i Celine kolejne dziewięć lat później, osiemnaście od pierwszego spotkania. Są małżeństwem i rodzicami dwójki bliźniaczek. W tej części nie uświadczymy już jednak dreszczyku emocji znanego z poprzednich części, opierającego się na jednym, nurtującym każdego widza pytaniu: „Czy oni będą razem?” To, co na początku było tylko niezwykle romantyczną historią o miłości, przeradza się w obraz długoletniej relacji, w której nie brakuje problemów, ale i wzajemnej czułości pomiędzy dwójką dojrzałych ludzi.

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA