search
REKLAMA
Zestawienie

10 najciekawszych oryginalnych seriali, które można obejrzeć na platformie AMAZON PRIME VIDEO

Marcin Kempisty

24 kwietnia 2020

REKLAMA

6. The Boys

https://www.youtube.com/watch?v=06rueu_fh30

Jeden z najbardziej niegrzecznych seriali 2019 roku, niedługo na Amazon Prime Video ma się pojawić również drugi sezon. The Boys to wspaniała karykatura kina superbohaterskiego, gdzie herosi w pelerynach nie są chodzącymi wzorami cnót, lecz zblazowanymi degeneratami pragnącymi pieniędzy, sławy i kobiet. W kolejnych epizodach twórcy ujawniają prawdę na temat przywódcy grupy Ojczyznosława, a także przyglądają się przeciętnemu everymanowi, który w wyniku działalności samozwańczych stróżów prawa utracił ukochaną kobietę. Czy niewysportowany chłopak może pokonać umięśnionego bohatera z laserem w oczach? O tym przekonacie się z odcinków pełnych krwi, przemocy, a także czarnych jak smoła żartów. Zresztą, kto zna twórczość Gartha Ennisa, ojca komiksowego pierwowzoru „chłopaków”, ten wie, na co się pisze.

7. Carnival Row

Fantasy w blockbusterowym wydaniu. Carnival Row jest prowadzoną z rozmachem historią o świecie pełnym nierówności, gdzie wróżki i przedstawiciele innych gatunków są traktowani jako obywatele drugiej kategorii. Choć dużo tu także odniesień do współczesnej sytuacji politycznej – dyskryminacji mniejszości seksualnych oraz imigracji – serial nie jest ideologiczną agitką. Stanowi bardziej humanitarny apel o traktowanie wszystkich z szacunkiem, bez uprzedzeń. Na razie w świecie przedstawionym nie jest to możliwe, gdy w grę wchodzą prywatne animozje, destrukcyjne ambicje i żądza pieniędzy, ale być może w drugim sezonie bohaterom będzie wiodło się lepiej. Jak do tej pory mogą liczyć jedynie na tylko krótkie momenty doświadczania pozytywnych emocji, które w Carnival Row są zaprezentowane z niezwykłym wyczuciem. Kto poszukuje serialu fantasy z doborową obsadą, z Carą Delevingne, Orlando Bloomem i Jaredem Harrisem na czele, ten zdecydowanie powinien sięgnąć po tę produkcję.

8. Fleabag

W zestawieniu nie mogło zabraknąć tytułu uwielbianego na całym świecie. Phoebe Waller-Bridge dzięki zaledwie dwunastu odcinkom podbiła serca widowni, prezentując losy bohaterki uwikłanej w szereg sprzeczności charakterystycznych dla mieszkańców wielkich metropolii. Rodzina nie pozwala jej do końca na samodzielne funkcjonowanie, w związkach również często brakuje bliskości, a na domiar złego bezimienna protagonistka traci najbliższą przyjaciółkę. Czy może być gorzej? Oczywiście, zwłaszcza że grana przez Waller-Bridge postać nie jest przyzwyczajona do trzymania języka za zębami. Fleabag to zabawna, pełna kąśliwego humoru opowieść o samotności. Obok autorki i scenarzystki występują również między innymi Olivia Colman, a w drugim sezonie Adam Scott, tak że zdecydowaną większość scen można tylko oprawić w ramki, powiesić na ścianie i zastanawiać się, jak jedna osoba mogła napisać coś tak wspaniałego. Fleabag to serial, do którego można wracać w każdym momencie życia.

9. Goliath

Bardzo często popkultura jest bezpiecznym miejscem, gdzie wszyscy powinni czuć się dobrze i móc realizować swoje fantazje przy pomocy oglądania tego, co dzieje się na ekranie. Z Goliathem sprawa wygląda odrobinę inaczej. Wprawdzie główny bohater, brawurowo grany przez Billy’ego Boba Thorntona, walczy ze współczesnymi Goliatami, uosabianymi głównie przez demonicznych biznesmenów i prawników z wielkich korporacji, to daleko mu do bycia pełnym cnót Dawidem. Widzowie mogą w końcu obejrzeć batalie, w których to malutcy obywatele są w stanie wygrać z Lewiatanami ze szklanych wieżowców, ale jednocześnie trudno do końca polubić protagonistę. Billy bardzo przypomina Hanka Moody’ego z Californication. Pije alkohol na umór, nie potrafi stworzyć normalnej relacji z kobietami, a także stosuje niekonwencjonalne metody w trakcie prawniczych potyczek. Trudno mu nie kibicować, choć jako człowiek wywołuje tylko współczucie pomieszane z politowaniem. Thornton słusznie otrzymał za swoją rolę Złotego Globa, ponieważ stworzył wielowymiarową postać, którą się lubi i jednocześnie nienawidzi. Między innymi z tego powodu warto się zapoznać z Goliathem na Amazon Prime Video.

10. Undone

Kolejne cudowne dziecko Raphaela Boba-Waksberga, twórcy BoJacka Horsemana. Zrobiony przy pomocy stroboskopowej animacji serial jest wzruszającą opowieścią o młodej dziewczynie (Rosa Salazar) walczącej z traumą po utracie ukochanego ojca (Bob Odenkirk). Gdy w pewnym momencie dochodzi między nimi do kontaktu, trudno orzec, czy jest to wynikiem nadnaturalnych zdolności bohaterki, czy może jej umysł dotyka rozwijające się zaburzenie, przez które nie jest w stanie postrzegać rzeczywistości tak, jak inni ludzie. Rozpoczyna się zatem jej podróż po różnych okresach swojego życia w celu zrozumienia swojej życiowej wędrówki, a także dlatego, by być może pomóc ojcu w ucieczce przed śmiercią. Rzeczywistość miesza się z imaginacjami, fabuła krąży po wielu płaszczyznach czasowych, a to wszystko i tak jest ułożone w niezwykle spójny sposób. Warto wraz z bohaterami przemierzyć zakątki ich pamięci, aby przekonać się, do czego zdolna jest ludzka wyobraźnia, gdy tylko nie podlega żadnym zasadom ani ograniczeniom.

Marcin Kempisty

Marcin Kempisty

Serialoholik poszukujący prawdy w kulturze. Ceni odwagę, bezkompromisowość, ale także otwartość na poglądy innych ludzi. Gdyby nie filmy Michelangelo Antonioniego, nie byłoby go tutaj.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA