search
REKLAMA
Zestawienie

10 najciekawszych oryginalnych seriali, które można obejrzeć na platformie AMAZON PRIME VIDEO

Marcin Kempisty

24 kwietnia 2020

REKLAMA

Czas kwarantanny sprzyja nadrabianiu seriali, na które wcześniej nie miało się czasu. W końcu można rozsiąść się wygodnie w fotelu i zatopić na kilkanaście godzin w świecie, w którym ludzie mogą bez problemu chodzić po ulicach, siedzieć w kawiarniach i bawić się na łonie przyrody. Oczywiście nie wszystkie z tych światów są przyjazne i bezpieczne. Na platformie Amazon Prime Video pojawiają się dzieła, których twórcy dotykają drobnych bolączek życia codziennego, ale także globalnych problemów. Zobaczmy, co światowy gigant ma widzom do zaoferowania.

Przeszukiwanie biblioteki na platformie streamingowej może być żmudnym zajęciem, w końcu liczba tytułów może wprowadzać w stan przytłoczenia i uniemożliwiać dokonanie wyboru. Nie zawsze ma się też pewność, czy wskazany tytuł na pewno przypadnie do gustu. Z tego też względu przygotowany został zestaw dziesięciu najciekawszych produkcji oryginalnych Amazon Prime Video, które gwarantują mocne doznania emocjonalne, a także rozszerzenie serialowych horyzontów. W doborze propozycji chodziło nie tylko o odnalezienie najlepszej jakości, ale również o zaprezentowanie całej palety gatunkowej, z jaką odbiorcy mają do czynienia na tej platformie.

1. The Expanse

Pozycja obowiązkowa dla fanów science fiction. Pierwsze trzy sezony zostały zrealizowane przez stację SyFy, ale kiedy została podjęta decyzja o zakończeniu tego projektu, do gry wszedł Amazon, który wykupił prawa do tytułu i od razu zamówił kolejne sezony. The Expanse to polifoniczna space opera o świecie jutra, gdzie nadal istnieją nierówności społeczne, a także niesnaski między przedstawicielami planet. Skolonizowanie Układu Słonecznego przysporzyło kolejnych kłopotów gatunkowi ludzkiemu. Wystarczy bowiem jeden fałszywy krok, a wszystkim zagrozi zagłada. The Expanse zaczyna się niewinnie i skromnie, by dzięki kolejnym sezonom osiągnąć status niemalże kultowego dla miłośników gwiezdnych wojaży.

2. Wspaniała pani Maisel

O tym serialu można rozpisywać się w samych superlatywach, ale też liczby mówią same za siebie – zwariowana historia o Midge Maisel otrzymała do tej pory dziesiątki nagród ze statuetkami Emmy i Złotymi Globami na czele. Wszystko tu jest wspaniałe, począwszy od obsady z Rachel Brosnahan, Alex Bornstein i Tonym Shalboubem na czele, przez fabułę, a skończywszy na oszałamiającej scenografii i kostiumach. Z ekranu bije wyidealizowany obrazek przełomu lat 50. i 60. Stanów Zjednoczonych, kiedy to kobiety zaczęły wybudzać się z „domowego snu” i stawiać się patriarchalnemu porządkowi. Wspaniała pani Maisel to utrzymana w baśniowej konwencji komedia o emancypacji, pragnieniu zrealizowania zawodowych marzeń, a także trudach życia w świecie, w którym role płciowe zostały już dawno odgórnie wyznaczone. A że bohaterka pragnie zostać komiczką, to kolejne sceny obfitują w serię galopujących dialogów skrzących się ciepłym, ironicznym humorem. Trzy sezony produkcji Amazon Prime Video ogląda się w mgnieniu oka, oczekując na więcej, więcej i więcej.

3. Homecoming

Wyreżyserowany przez Sama Esmaila (twórcę Mr. Robota) serial to utrzymana w konwencji thrillera historia o tajemniczym ośrodku terapeutycznym, w którym powracający z wojny żołnierze mieliby wracać do zdrowia. Prowadząca badania bohaterka (grana przez Julię Roberts) nie wie jednak, że za szczytnymi ideałami kryje się więcej, niż mogłaby przypuszczać. Kobieta nie dostrzega, że im bardziej interesuje się prawdziwymi intencjami swojego szefostwa, tym większe niebezpieczeństwo jej grozi. Kolejne odcinki Homecoming są jak porozkładane kawałki puzzli, które dopiero z czasem trafiają na swoje miejsce. Esmail bawi się chronologią, igra z przyzwyczajeniami widza, ale robi to wszystko z wyjątkowym wyczuciem, co wznosi produkcję Amazona na niezwykle wysoki poziom. W obsadzie znajdują się także Bobby Cannavale, Stephan James oraz Sissy Spacek.

4. Opowieści z pętli

Najnowszy serial platformy Amazon Prime Video jest niczym baśnie czytane dzieciom przed snem. Każda z historii dotyka najważniejszych spraw dla ludzkiego istnienia – miłości, radzenia sobie ze stratą najbliższych, poczuciem ulotności i przemijalności. Wszystko to utrzymane w cudownej stylistyce grafik Simona Stålenhaga. Twórcy Nathaniel Halpern i Matt Reeves zadbali o to, by wybrana konwencja science fiction nie przysłaniała emocjonalnej sfery widowiska. Choć bohaterowie przenoszą się w czasie, spotykają swoich sobowtórów, a także mają stały kontakt z robotami, to jednak w Opowieściach z pętli najbardziej liczy się ludzki czynnik, ujawnienie lęków i fantazji, z którymi boryka się każdy z nas. Utrzymana w powolnym tempie narracja sprzyja kontemplacyjnemu doświadczaniu serialu i przepracowywaniu wraz z oglądanymi postaciami kolejnych emocji. Piękna, wzruszająca rzecz.

5. Człowiek z wysokiego zamku

Luźno oparty na powieści Philipa K. Dicka, czterosezonowy serial Amazonu oferuje możliwość zapoznania się z historią alternatywną, w której to Trzecia Rzesza wraz ze swoim japońskim sojusznikiem pokonała Stany Zjednoczone, a następnie podbiła ten kraj. Akcja toczy się już wiele lat po globalnej zawierusze, większa część lokalnej ludności zaakceptowała porażkę i żyje pod okupanckim butem. Pozostała tylko niewielka grupa oporu wraz z tajemniczym tytułowym bohaterem, tworzącym filmy, na których widać, że to USA zrzuciło bomby na Hiroszimę, a Hitler został pokonany. Co tu jest prawdą, a co fałszem? Intryga jest powoli odkrywana, zgodnie z prawidłami najlepszego kina szpiegowskiego. Zdecydowanie warto zagłębić się w ten świat.

Marcin Kempisty

Marcin Kempisty

Serialoholik poszukujący prawdy w kulturze. Ceni odwagę, bezkompromisowość, ale także otwartość na poglądy innych ludzi. Gdyby nie filmy Michelangelo Antonioniego, nie byłoby go tutaj.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA