search
REKLAMA
News

Żydzi ukrywani w warszawskim zoo. Zwiastun filmu Zookeeper’s Wife

Anna Ciarkowska

20 listopada 2016

REKLAMA

Już jest pierwszy zwiastun filmu Zookeeper’s Wife (Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo), którego premiera zapowiadana jest na marzec 2017. Czy będziemy mieli do czynienia z filmem pokroju Listy Schindlera albo Pamiętnika Anny Frank czy może zeszłorocznego oscarowego Syna Szawła?

Kanwą filmu jest książka Diane Ackerman, która została wydana w Polsce jako Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo. Ta oparta na faktach opowieść opisuje losy małżeństwa Żabińskich – Jana- dyrektora ogrodu zoologicznego i jego żony Antoniny, którzy w czasie II wojny światowej, narażając własne życie, ukrywali Żydów. Po zbombardowaniu zoo część zwierząt zginęła, część zaś musiała zostać uśpiona. W pustych kojcach i klatkach schronienie znalazło kilkudziesięciu uciekinierów z warszawskiego getta. Część z nich ukrywała się także w prywatnej willi małżeństwa. Za swoją pomoc Żabińscy w 1965 roku zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.

Centralną postacią filmu jest Antonina Żabińska, w którą wcieliła się Jessica Chastain. Aktorkę, dwukrotnie nominowaną do Oscara, mogliśmy zobaczyć chociażby w Interstellar, Marsjaninie, Crimson Peak. Wzgórze krwi czy Łowcy i królowej lodu. Lada chwila na duży ekran wejdzie film Miss Sloane z Chastain w roli głównej.

neortle2oqdtsq_1_2-1

U boku aktorki, w roli niemieckiego zoologa, który być może nawiązuje z Żabińską romans (na to może wskazywać trailer), występuje Daniel Brühl. Ten hiszpańsko-niemiecki aktor ma na koncie role w filmach takich jak Good Bye Lenin!, Lawendowe wzgórza, Bękarty wojny, a ostatnio w Ugotowanym czy Złotej damie. Żabińskiego gra z kolei Johan Heldenbergh, którego pamiętać możemy z oscarowego Rodu Antonii czy W kręgu miłości.

Film o Żabińskich reżyseruje Niki Caro, której największym filmowym sukcesem jest Jeździec wielorybów – mocno osadzona w nowozelandzkim kontekście opowieść o Maorysach. Za role w tej właśnie produkcji do Oscara nominowana była Keisha Castle-Hughes. Do tej pory reżyserka podejmowała kwestie ważne społecznie, ale nigdy nie zajmowała się tematyką wojenną ani żydowską.

Czego możemy się spodziewać po najnowsze produkcji? Czy w czeskiej Pradze, która stała się filmową Warszawą, udało się odtworzyć nie tylko tło, ale i atmosferę wydarzeń, grozę czasów okupacji? Czy reżyserka wniknęła w realia getta, w psychikę ukrywanych i ukrywających? Wszystko wskazuje na to, że opowieść o Żabińskich będzie kolejną hollywoodzką, historią, w której „zwycięża dobro” i nawet SS-man okaże się być przyzwoitym i w gruncie rzeczy bardzo szlachetnym człowiekiem. Miejmy nadzieję, że w historii Żabińskich udało się jednak uchwycić coś więcej niż tylko podszytą romansem opowieść o wojnie…

korekta: Kornelia Farynowska

REKLAMA