search
REKLAMA
News

Władimir Putin stwierdził, że Rosja i J.K. ROWLING są ofiarami “cancel culture”. Autorka zareagowała

J.K. Rowling odniosła się do słów Putina, który stwierdził, że z Rosją robi się teraz to samo, co z nią.

Łukasz Budnik

26 marca 2022

putin rowling
REKLAMA

W ostatnich latach J.K. Rowling – autorka książek o Harrym Potterze i scenarzystka serii Fantastyczne zwierzęta – wywoływała wiele kontrowersji swoimi postami na temat osób transpłciowych. Jej wypowiedzi sprawiły, że zraziła do siebie wiele osób (więcej tutaj). O autorce wczoraj znów zrobiło się głośno, gdy w swojej wypowiedzi nawiązał do niej Władimir Putin.

Prezydent Rosji podczas konferencji odniósł się do sankcji nakładanych na Rosję w związku z atakiem na Ukrainę. Putin stwierdził, że Zachód próbuje “unieważnić” tysiącletni kraj i dyskryminuje wszystko, co związane z Rosją, w tym na przykład dzieła Piotra Czajkowskiego. Stwierdził też – nie podpierając tego dowodami – że zakazuje się czytania rosyjskich autorów i że ostatni raz w taki sposób niszczono literaturę w nazistowskich Niemczech. Putin porównał tę sytuację do reakcji na posty J.K. Rowling, stwierdzając, że i ona padła ofiarą tzw. cancel culture, ponieważ nie zadowoliła “fanów równości płci”.

Na słowa Putina zareagowała sama Rowling, która w swoim poście na Twitterze napisała:

Krytykować zachodniej culture culture prawdopodobnie nie powinni ci, którzy aktualnie mordują cywili za stawianie oporu i wsadzają do więzienia oraz trują swoich krytyków. #IStandWithUkraine

Rowling dołączyła do wpisu artykuł na temat Aleksieja Nawalnego, krytyka polityki Kremla, który został skazany na dziewięć lat kolonii karnej.

Autorka kilkanaście dni temu ujawniła, że w dniu po ataku Rosji na Ukrainę rozpoczęła zbiórkę dla dzieci będących ofiarą wojny. Sama zaoferowała, że będzie wpłacać na zbiórkę równowartość sum przelanych przez darczyńców. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA