search
REKLAMA
News

W książkowej wersji PEWNEGO RAZU… W HOLLYWOOD poznamy przeszłość Cliffa Bootha

Quentin Tarantino opowiedział nieco o nadchodzącej książkowej wersji “Pewnego razu… w Hollywood”.

Łukasz Budnik

3 czerwca 2021

REKLAMA

W kwietniu zeszłego roku Quentin Tarantino zapowiedział, że pracuje nad książką opartą na jego ostatnim dotychczas filmie – Pewnego razu… w Hollywood. Reżyser podpisał umowę z wydawnictwem HarperCollins, na mocy której stworzy dwie książki. Pierwsza z nich będzie zapowiadaną powieścią, druga książką publicystyczną pt. “Cinema Speculation”.

W powieści Tarantino mamy śledzić perypetie Ricka Daltona i Cliffa Bootha. Rozszerzone zostaną epizody wspomniane w filmie, w tym np. praca Daltona przy spaghetti westernach, pojawią się również postaci, których zabrakło na ekranie. Reżyser pojawił się ostatnio w Pure Cinema Podcast, gdzie zapowiedział, że książka nie będzie jedynie adaptacją scenariusza.

To nie sytuacja, w której wziąłem scenariusz i rozłożyłem go na części w formie książkowej. Opowiedziałem tę historię na nowo. Nie jest tak, że miałem sceny, które zostały na podłodze montażowni, więc wpisałem je w powieść. To przemyślenie na nowo całej historii, idące dalej niż dodanie scen, których nie było w filmie. Porządnie zgłębiłem temat.

Tarantino dodał:

Pisałem przez pięć lat, a sporo rzeczy nie znalazło się w filmie, jednak pomogły mi zrozumieć tych bohaterów i dowiedzieć się czegoś o nich. Staram się pokazać książkową wersję tych postaci. Gdyby książka była pierwsza, film byłby oparty na niej. Wiesz, jak to jest wziąć trudną do przełożenia na inne medium książkę i spróbować ją zekranizować? Moja powieść jest taką wersją filmu.

Tarantino wspomniał także, że w powieści dowiemy się więcej o uwielbianej postaci Cliffa Bootha, która przyniosła Bradowi Pittowi Oscara.

W filmie Cliff to prawdziwa zagadka i zastanawiamy się, jaka jest jego historia. W powieści są rozdziały, a jeden z nich jest całkowicie poświęcony przeszłości Cliffa. Potem fabuła idzie do przodu, a później jest kolejny rozdział na temat Cliffa. Każdy z tych rozdziałów mu poświęconych jest jak sam w sobie jak pulpowa powieść, której jest bohaterem.

Książka w USA trafi na sklepowe półki 29 czerwca.

Czekacie na książkę Tarantino? 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA