search
REKLAMA
News

Reżyser CLOVERFIELD w nowym wywiadzie opowiedział o potworze ze słynnego science fiction. “To dziecko”

Reżyser “Cloverfield” z okazji piętnastolecia filmu opowiedział o tym, jak opracowywano potwora z filmu.

Łukasz Budnik

18 stycznia 2023

REKLAMA

W 2008 roku na ekrany trafił film Cloverfield Matta Reevesa (u nas funkcjonujący jako Projekt: Monster), który zapoczątkował antologiczną serię produkcji science fiction. Reżyser w nowym wywiadzie opowiedział o pochodzeniu potwora, który w filmie sieje spustoszenie w Nowym Jorku.

W wywiadzie z Syfy Reeves stwierdził:

Z pewnością mieliśmy [opracowaną historię tego stworzenia]. Trzeba rozgryźć, jak reżyserować potwora, że tak powiem. Należy zrozumieć, co dzieje się z nim w kontekście emocjonalnym. Dla mnie największym sekretem było to, że potwór był dzieckiem, które cierpiało z powodu rozdzielenia z matką. Bał się tak samo, jak główni bohaterowie. Nic nie wydawało mi się tak straszne, jak to, że ludzie walczą z potworem i obie strony są przerażone. Nie jest wtedy dobrze. Rozmawialiśmy o tym podczas opracowywania kreatury, żeby wiedzieć, jak to kręcić.

Spytany o to, jakie jest pochodzenie potwora, Reeves potwierdził:

To kosmita. W końcówce filmu widać, jak przybywa na Ziemię. Gdy są na diabelskim młynie, widać meteor, który wpada do oceanu. To początek pobytu dziecka na Ziemi.

Reeves po raz pierwszy napomknął o pochodzeniu potwora już niedługo po premierze filmu – dodał wówczas, że pracowano także nad tym, jak wyglądają oczy stwora, które miały przypominać spojrzenie wystraszonego konia.

Cloverfield Projekt: Monster

W zeszłym roku dowiedzieliśmy się, że powstanie kolejne odsłona serii, która według doniesień może być bezpośrednim sequelem oryginału. Reżyserią zajmie się Babak Anvari, a scenariusz napisze Joe Barton. Anvari ma na koncie filmy W cieniu śmierci, Rany oraz Przypadkowy przychodzień. Dotychczasowe odsłony serii to opisywane powyżej Cloverfield (które okazało się sukcesem komercyjnym i zyskało sympatię widzów), 10 Cloverfield Lane Dana Trachtenberga, późniejszego twórcy Prey (także dobrze przyjęte) oraz The Cloverfield Paradox (tutaj dominowały już negatywne oceny).

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA