Po latach “Mary Poppins” dostała wyższą kategorią wiekową w UK. Powodem rasistowskie określenie
Mary Poppins, klasyk Disneya z 1964 roku, w tym roku pojawi się ponownie w kinach w Wielkiej Brytanii w związku z sześćdziesiątą rocznicą premiery. Z tej okazji BBFC – The British Board of Film Classification – organizacja odpowiedzialna za cenzurę filmów w Wielkiej Brytanii, nadała produkcji nową kategorię wiekową.
Mary Poppins wcześniej miała kategorię U (Universal) oznaczającą, że film był bez ograniczeń dostępny dla osób już w wieku 4 latach, teraz zaś nadano jej kategorię PG (Parental Guidance), przy której zalecana jest kontrola użytkowania, aby w razie potrzeby wytłumaczyć np. niezrozumiałe treści. Powodem zmiany jest rasistowskie określenie, które pada w filmie w stosunku do rdzennych mieszkańców Afryki – “hottentoci” (oryg. hottentots). Przedstawiciel BBFC stwierdził, że choć Marry Poppins jest dzieckiem innych czasów, to nie zmienia to faktu, że język uznawany za dyskryminujący nie jest tam potępiany i nie wpasowuje się w kategorię U. Fraza “hottentoci” używana była dawniej przez kolonizatorów z Europy, którzy nazywali tak przedstawicieli Khoikhoi; dziś traktuje się ją jako obelżywą.
W filmie słowo to pada w momencie, gdy admirał Boom pyta jedno z Banksów, czy wyruszają w podróż, aby “pokonać hottentotów”. Później Boom widzi umorosanych sadzą ludzi i krzyczy, że są atakowani przez hottentotów, po czym nakazuje strzelić w nich z armaty. Ta sama scena już w 2019 roku została określona przez amerykańskiego profesora jako przykład użycia tzw. blackface.