search
REKLAMA
News

PIOTRUŚ PAN, DUMBO i inne filmy DISNEYA poprzedzone ostrzeżeniem o rasistowskich treściach

Łukasz Budnik

18 października 2020

REKLAMA

Kilka miesięcy temu głośno było o przypadku Przeminęło z wiatrem, które zniknęło z biblioteki HBO Max ze względu na treści postrzegane dziś jako rasistowskie i zostało przywrócone po czasie z odpowiednim wstępem. Podobną strategię obrał teraz Disney.

Już wcześniej na platformie Disney+ w opisach danych produkcji mogliśmy przeczytać o tym, że zawierają nieodpowiednie treści, teraz jednak taka informacja poprzedza film i należy ją obejrzeć (trwa 12 sekund). W wyjaśnieniu Disney+ czytamy:

(…) Te stereotypy były złe wtedy i są złe teraz. Zamiast usuwać te treści, pragniemy odnotować ich krzywdzący wpływ, wyciągnąć z tego wnioski i rozpocząć dyskusję, aby wspólnie zbudować inkluzywną przyszłość. (…)

Dumbo Disney

Uargumentowane przez Disneya ostrzeżenia pojawiły się przed Dumbo (postaci kruków parodiują osoby czarnoskóre), Aryskotratami (postać jednego z kotów to karykatura Azjaty; ma na przykład skośne oczy i duże zęby), Piotrusiem Panem (rdzenni Amerykanie nazywane są “czerwonoskórymi”, mówią niezrozumiale i są przedstawieni w sposób, który nie oddaje ich tradycji), Zakochanym kundlem (tu także postaci kotów są karykaturą Azjatów), Księgą dżungli (małpa Louie wykorzystuje stereotypy dotyczące czarnoskórych) oraz Szwajcarską rodziną Robinsonów (piraci pojawiający się w filmie to zobrazowanie stereotypów na temat mieszkańców Bliskiego Wschodu i Azji).

Podobną strategię obrało już wcześniej Warner Bros., które umieściło podobne ostrzeżenie przed krótkometrażowymi animacjami z cyklu Zwariowane melodie.

Czy według was to słuszny ruch Disneya?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA