search
REKLAMA
News

Nowe zasady dotyczące OSCARÓW. Wymogiem będzie różnorodność w filmach

Łukasz Budnik

15 czerwca 2020

REKLAMA

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej w ostatnich latach często krytykowana była za niewyróżnianie mniejszości i brak różnorodności w nominacjach do Oscarów. W obliczu trwających w USA protestów rozpoczętych po śmierci George’a Floyda, przedstawiciele Akademii postanowili wprowadzić nowe zasady. 

Po tym, jak reżyserka Ava DuVernay i producentka Lynette Howell Taylor dołączyły do Rady Zarządzającej, Akademia stworzy grupę, której zadaniem będzie walka o większą różnorodność i inkluzywność w przemyśle filmowym. Będzie to też warunek kwalifikacji do rywalizacji o Oscary (zasady te nie obejmą tegorocznych filmów i obowiązywać będą dopiero od rozdania w 2022 roku).

To nie wszystkie zmiany – przewodniczący Gildii producentów będą mieli od teraz limit kadencji, a dla członków Akademii obowiązkowe będą warsztaty walki z uprzedzeniami. Będą się odbywać także panele, na których poruszony będzie temat ras i pochodzenia etnicznego.

Poinformowano też o zmianie dotyczącej kategorii Najlepszy film – od teraz powróci stała liczba dziesięciu tytułów nominowanych do tego miana (w tej chwili jest to od pięciu do dziesięciu).

Kolejna gala rozdania Oscarów zaplanowana jest na 28 lutego 2021, choć niewykluczone, że zostanie ona przesunięta – wkrótce ma się odbyć głosowanie w tej sprawie. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA