Minister kultury zablokował festiwal Herstorie na Dzień Kobiet za filmy o wibratorach i werbalnej przemocy
Festiwal Herstorie* to przegląd filmów o tematyce feministycznej organizowany przez portal Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA), Ninateka.pl oraz festiwal filmów dokumentalnych prezentujący twórczość kobiet, HER Docs. Pokaz ośmiu filmów na Dzień Kobiet miał odbyć się online w dniach 4-8 marca. Jak donosi Gazeta Wyborcza, dwa tytuły z repertuaru stały się pretekstem do zablokowania festiwalu, a następnie zdymisjonowania poprzedniego dyrektora FIN-y.
FINA to państwowa instytucja kultury zajmująca się m.in. rozpowszechnianiem, produkcją i archiwizacją filmów. Podlega Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W minioną środę (3 marca, czyli tuż przed rozpoczęciem Herstorii) wiceminister kultury Jarosław Sellin przekazał ówczesnemu dyrektorowi Filmoteki, Dariuszowi Wieromiejczykowi decyzję ministra o zdjęciu festiwalu. Wieromiejczyk sprawdził, czy w repertuarze znajdują się jakieś filmy, które mogą budzić kontrowersje, a Ninateka wskazała mu dwa tytuły – Nie masz dystansu (2017) Kariny Paciorkowskiej i Vibrant Village (2019) Weroniki Jurkiewicz. Pierwszy to animacja opowiadająca o problemie werbalnej przemocy wobec kobiet, a drugi to dokument o węgierskiej wiosce, gdzie są produkowane wibratory. Oba filmy są krótkometrażowe i oba były pokazywane i nagradzane w Polsce i na świecie. Wieromiejczyk po zapoznaniu się z ich treścią nie doszukał się powodu do odwołania festiwalu i domagał się wyjaśnień, wobec czego został zdymisjonowany. Natomiast na stronie Ninateki widnieje aktualnie poniższa informacja:
Festiwal Herstorie na Dzień Kobiet, zorganizowany wspólnie przez portal ninateka.pl i Festiwal HER Docs, zostaje zawieszony czasowo z przyczyn formalnych. Wydarzenie powróci wkrótce, o szczegółach będziemy informować w osobnym komunikacie.
Poniżej klip z filmu Nie masz dystansu.
*Herstoria (ang. herstory) – historia opisywana z perspektywy feministycznej. Pojęcie zostało stworzone w latach 70. w ramach feminizmu drugiej fali rozpowszechnionego głównie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Jest to gra słów w języku angielskim nawiązująca do zaimka osobowego w rodzaju męskim his i wyrazu history.