Michelle Williams o przegranej „Brokeback Mountain” na Oscarach. „O czym było to 'Miasto gniewu'”?

Oscarowa przegrana Brokeback Mountain w kategorii najlepszy film do dziś uznawana jest za jedną z największych pomyłek w historii rozdania złotych statuetek. Gwiazda queerowego westernu, Michelle Williams mimo upływu lat wciąż nie rozumie, dlaczego produkcja nie otrzymała głównej nagrody.
Tajemnica Brokeback Mountain to jeden z nielicznych queerowych romansów nagrodzonych przez Amerykańską Akademię Filmową. Kultowy tytuł z Heathem Ledgerem i Jake’em Gyllenhaalem w rolach głównych w 2006 roku zgarnęł na Oscarach statuetki za najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszą reżyserię i najlepszą muzykę oryginalną, jednak w kategorii najlepszy film ustąpił miejsca Mieście gniewu Paula Haggisa. Odtwórczyni roli Almy, Michelle Williams po latach opowiedziała o tym, co sądzi o szokującym dla wielu oscarowym wyniku.
W ramach promocji swojego nowego serialu Dying for Sex, Williams pojawiła się w jednym z odcinków Watch What Happens Live Andy’ego Cohena. Oprócz tematów związanych z najnowszą premierą stacji FX, prowadzący poruszył też wątek słynnego Brokeback Mountain, w którym Williams pojawiła się u boku swojego ówczesnego partnera, Heatha Ledgera. Cohen spytał aktorkę, czy spodziewała się, że dramat Anga Lee osiągnie tak duży sukces.
Tak, ludzie mówili o tym otwarcie. Pamiętam trasę promocyjną… rzadko masz okazję widzieć, jak dorośli mężczyźni płaczą. W tym momencie czuliśmy, że jest to coś wyjątkowego.
W momencie, gdy prowadzący wyraził swoje rozczarowanie przegraną filmu w głównej oscarowej kategorii, Williams odpowiedziała:
No serio, o czym było to „Miasto gniewu”?
Udział w Tajemnicy Brokeback Mountain otworzył dla Michelle Williams drzwi do kariery. Historia niespełnionej miłości Ennisa Del Mara (Heath Ledger) i Jacka Twista (Jake Gyllenhaal) była najszerzej dyskutowanym filmem 2005 roku i zdobyła wówczas m.in. cztery Złote Globy, cztery nagrody BAFTA i trzy Oscary.
Miasto gniewu z udziałem Sandry Bullock, Dona Cheadle’a i Thandiwe Newton również zyskało przychylność krytyków. Produkcja wyreżyserowana i napisana przez kanadyjskiego twórcę Paula Haggisa otrzymała dwie nagrody BAFTA, dwie Critics’ Choice oraz została wyróżniona trzema Oscarami: za najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszy montaż i, rzecz jasna, najlepszy film.