search
REKLAMA
News

HOW TO TALK TO GIRLS AT PARTIES. Neil Gaiman w natarciu. Zobacz teasery nowego filmu

Damian Halik

24 maja 2017

HOW TO TALK TO GIRLS AT PARTIES 1 e1495445061215
REKLAMA

Neil Gaiman kontynuuje swój triumfalny marsz ku wiecznej sławie. Jego powieści sprzedają się jak ciepłe bułeczki, komiksy mają rangę kultowych, a robienie filmów i seriali na podstawie jego twórczości zaczyna urastać do rangi branżowego trendu. Kolejną pozycją autorstwa brytyjskiego pisarza, która trafiła na wielki ekran, jest opowiadanie How to Talk to Girls at Parties. Witajcie w najciekawszym okresie brytyjskiej kultury – punkowych latach siedemdziesiątych!

Nie ma chyba drugiego pisarza, którego twórczości filmowcy pragnęliby tak bardzo. Neil Gaiman, już teraz uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych autorów, robi co może, by za życia wybudować sobie jak najwięcej “pomników”. Komiksy na podstawie książek, książki na podstawie komiksów – filmy i seriale na podstawie książek i komiksów. Twórczość Brytyjczyka zdaje się najbardziej plastyczną masą, jaką sztuka widziała, a informacje o kolejnych projektach pojawiają się niemal co chwila. I choć fani wyczekują szczególnie ekranizacji najważniejszego z dzieł brytyjskiego pisarza – komiksu Sandman – póki co powinni przygotować się na kinową premierę How to Talk to Girls at Parties i pocieszać się myślą, że każdy tytuł, który wyszedł spod ręki Gaimana i zmierza na wielki ekran, to odhaczona na liście pozycja, która zbliża nas do wisienki na torcie.

Historia, na której bazuje najnowszy film Johna Camerona Mitchella, została przedstawiona w nominowanym do Hugo Award (jednej z najważniejszych literackich nagród nurtu science fiction) opowiadaniu z 2006 roku, w Polsce znanym jako Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach. Trafiamy w nim na brudne, ale jakże egzotyczne, pełne punków przedmieścia Londynu. Mamy lata siedemdziesiąte, początkowy okres kreowania tej subkultury.

https://www.instagram.com/p/BUPBT-Bl0BE/?taken-by=neilhimself

Poznajemy dwóch młodych chłopaków – wiecznie zahukanego Enna (Alex Sharp) oraz pewnego siebie Vica (Abraham Lewis, Guerrilla) – którzy podczas jednej z tytułowych imprez trafiają w dziwaczne towarzystwo, a wśród (dosłownie) niesamowitych dziewcząt spotykają tajemniczą Zan (Elle Fanning, Neon DemonSuper 8). Dziewczyna oddziela się od swojej grupy, by towarzyszyć chłopakom. Mamy więc imprezy, młodzieżowe rozterki, wątek miłosny i kosmiczną niespodziankę, okazuje się bowiem, że nowa znajoma jest… międzygalaktyczną turystką.

https://www.instagram.com/p/BUPA7Onl4S_/?taken-by=ellefanning

Gdy zakochany od pierwszego wejrzenia Enn odkrywa, że Zan nieprzypadkowo trafiła na Ziemię – dziewczyna ma tu doświadczyć “rytuału przejścia”, co chłopak jednoznacznie odbiera jako grożące jej niebezpieczeństwo – prosi o pomoc przywódczynię londyńskich punków, niejaką Królową Boadiceę (Nicole Kidman, Wielkie kłamstewka).

https://www.instagram.com/p/BUPH_gElx6W/?taken-by=johncameronmitchell

Feeria barw, miesza się z klasykami punk rocka, fabularnymi błahostkami i typowo młodzieżowym klimatem oraz sporą dozą niepokojących elementów kosmicznego horroru. Scenariusz na podstawie opowiadania Neila Gaimana napisali Philippa Goslett (Popiołki) oraz reżyserujący film John Cameron Mitchell (Cal do szczęścia). Autor oryginału został natomiast producentem wykonawczym, wraz z Howardem Gertlerem (nominowany do Oscara za film dokumentalny Jak przetrwać zarazę), Iainem Canningiem i Emilem Shermanem (obaj: Wstyd, Makbet).

Po światowej premierze podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, How to Talk to Girls at Parties zbiera niezłe recenzje. Pozostaje czekać na informacje o kinowej dystrybucji filmu i trzymać kciuki, by Polska w tym procesie nie została pominięta!

REKLAMA