Fatalne zarobki filmu ARGYLLE. Produkcja ze słabymi notami także od widzów
W kinach można oglądać film Argylle (w Polsce Argylle – Tajny szpieg), którego reżyserią zajął się Matthew Vaughn. Produkcja jest słabo oceniana przez krytyków i nie cieszy się ani sympatią, ani zainteresowaniem widzów.
Na ten moment Argylle ma jedynie 35% pozytywnych recenzji zebranych w serwisie Rotten Tomatoes i ocenę C+ od widzów na CinemaScore, co jest wyjątkowo słabym rezultatem (taką notę miał też np. Morbius). Według danych dotyczących box office’u, Argylle zarobiło na rodzimym rynku 18 mln dolarów (film wyświetlano w 3605 kinach). Dystrybuowany przez Universal i produkowany przez Apple film kosztował 200 mln dolarów. Co prawda Argylle trafiło na pierwsze miejsce najlepiej zarabiających filmów weekendu, ale nie miał konkurencji w postaci innych premier. Na świecie produkcja zarobiła 17,3 mln dolarów (z 78 innych rynków), a więc po weekendzie ma na koncie 35,3 mln dolarów. Zapowiada się, że w przyszłym tygodniu nastąpi spadek zarobków, a w rezultacie Argylle zostanie klapą finansową. Z pewnością nie ułatwi to Matthew Vaughnowi realizacji planów na całą trylogię filmów z tej serii.
Większość krytyków pisze o tym, że Argylle to produkcja za długa, z kiepskim CGI i przesadną ilością każdego elementu. Efekt jest taki, że podczas seansu odczuwamy zmęczenie i irytację, a Argylle staje się “kinowym odpowiednikiem bólu głowy”. Pochwały kierowane są jednak w stronę niektórych członków obsady, w tym Bryce Dallas Howard i Sama Rockwella. Niektóre opinie są naprawdę skrajne – choćby Katie Walsh z Tribune News Service napisała, że to jeden z najdroższych najgorszych filmów w historii. Wszystkie dotychczasowe recenzje znajdziecie tutaj.
W opisie czytamy:
Bryce Dallas Howard gra Elly Conway, zamkniętą w sobie autorkę serii bestsellerowych powieści szpiegowskich, której idea szczęścia to wieczór w domu przy komputerze i jej kocie, Alfie. Gdy fabuły książek Elli – skupiające się na tajnym agencie Argylle i jego misji rozpracowania globalnego syndykatu szpiegów – zaczynają odzwierciedlać tajne działania organizacji szpiegowskiej w realnym świecie, spokojne wieczory w domu stają się rzeczą przeszłości. W towarzystwie Aidena, szpiega uczulonego na koty, Elly (trzymająca Alfiego w plecaku) przemieszcza się po świecie, by być o krok przed zabójcami, gdy granica między fikcyjnym, a rzeczywistym światem zaczyna się zacierać.
W gwiazdorskiej obsadzie filmu znaleźli się jeszcze m.in. Henry Cavill, Dua Lipa, John Cena, Bryan Cranston, Catherine O’Hara, Sam Rockwell, Rob Delaney oraz Samuel L. Jackson.