search
REKLAMA
News

Daniel Dae Kim z LOST obawiał się stereotypowego przedstawienia Azjatów. “Wiedziałem, że wchodzimy na minę”

Łukasz Budnik

13 kwietnia 2021

REKLAMA

Wśród postaci wprowadzonych już w pilocie serialu Lost (Zagubieni) byli Jin i Sun, para Koreańczyków. W pierwszych odcinkach Jin dał się poznać jako tyran, który bezustannie wścieka się i wrzeszczy na swoją żonę. Okazuje się, że takie przedstawienie postaci wzbudzało wątpliwości aktora Daniela Dae Kima.

Kim obawiał się stereotypowego przedstawienia schematu apodyktycznego męża i uległej żony.

Kiedy czytałem scenariusz do pilota, wiedziałem, że wchodzimy na minę. Bardzo się obawiałem, że pilot zostanie wyemitowany, ale nie będzie zamówienia na resztę sezonu. Gdyby widzowie mieli zobaczyć moją postać tylko przez pryzmat pilota, zostaliby z tym stereotypem.

Aktor kontynuuje:

Pamiętam, że w trakcie zdjęć usiadłem z Damonem Lindelofem i J.J. Abramsem [twórcy serialu – przyp.] i powiedziałem: “Słuchajcie, ta postać nie może rozwijać się w taki sposób. Poprosili, żebym im zaufał. Tak zrobiłem i wyszło to na dobre. Gdy jesteś azjatyckim aktorem, chcesz być gdzieś zatrudniony. Kiedy masz możliwość, możesz spróbować zmienić funkcjonujący system. Moja postać ewoluowała w taki sposób, że ostatecznie nie można jej było nazwać stereotypową.

Kim wspomniał też o swoim koreańskim akcencie, który wzbudzał krytykę części widzów – aktor przyznał, że choć sam mówi innym dialektem, w serialu posługiwał się standardowym koreańskim, zmiksowanym z amerykańskim akcentem. Kim stwierdził, że krytyka była nieco bolesna, bo czuje dumę z bycia Amerykaninem pochodzenia koreańskiego. Ostatecznie jednak aktor jest pewny, że Lost miało pozytywny wpływ na przedstawienie mniejszości i wpłynęło na to, jak aktualnie obsadza się aktorów.

Lubiliście postać Jina?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA