search
REKLAMA
Festiwal

Festiwal Filmowy OPOLSKIE LAMY wystartował po raz 19.

REDAKCJA

2 października 2021

REKLAMA

Fot. Festiwal Opolskie Lamy

Jak duże jest stado lam? O tym mogą przekonać się widzowie 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy, który rozpoczął się 1 października w Opolu, choć właściwie przedsmak festiwalu poczuli mieszkańcy Strzelec Opolskich, gdzie w Strzeleckim Ośrodku Kultury Arkadiusz Jakubik odbierał najwyższe wyróżnienie festiwalu, Honorową Lamę. W poprzednich latach tę nagrodę za całokształt twórczości i szczególny zapis w historii filmu odbierali m.in. Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Marek Koterski czy Marcel Łoziński. W tym roku nagroda ta ma szczególnie lokalne zabarwienie, ponieważ Arkadiusz Jakubik pochodzi właśnie ze Strzelec Opolskich, co szczególnie podkreślał podczas swojego przemówienia. To właśnie jego nauczycielka polskiego, pani profesor Urszula Kraka, sprawiła, Jakubik przekonał się do teatru i przebudziła w nim aktorski duch. Ceremonię wręczenia nagrody oraz spotkanie autorskie poprzedził film Prosta historia o morderstwie wyreżyserowany przez Jakubika.

Oficjalne rozpoczęcie festiwalu składało się z trzech części. Pierwszą z nich, otwierającą zarazem Konkurs Główny Filmów Fabularnych, była projekcja filmu Jak najdalej stąd Piotra Domalewskiego. Druga odbyła się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu, a w ramach pokazu Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza Ksawerego Szczepanika, zderzył się świat filmu i sportu, ponieważ gośćmi spotkania byli Władysław Kozakiewicz, Jacek Wszoła i reżyser filmu. Wydarzeniem wieczoru oraz ostateczną inauguracją festiwalu był koncert Dr Misio w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki.

Fot. Festiwal Opolskie Lamy

Festiwal Filmowy Opolskie Lamy, organizowany przez Stowarzyszenie Opolskie Lamy, to największe filmowe wydarzenie na Opolszczyźnie. Widzowie mają okazję obejrzeć najnowsze produkcje polskie, jak i zagraniczne, w ramach festiwalu grane są chociażby Moje wspaniałe życie Łukasza Grzegorzka, Sweat Magnusa von Horna, Biały Potok Michała Grzybowskiego, czy Film balkonowy Pawła Łozińskiego.  Filmy pełnometrażowe konkurują ze sobą w Konkursie Głównym w dwóch kategoriach – fabuła oraz dokument. Odbywa się także kolejna edycja Konkursu Filmów Krótkometrażowych oraz Konkurs filmów amatorskich. Na festiwalu także filmy znane z tegorocznego festiwalu w Cannes – specjalny pokaz laureata Złotej Palmy Titane Julii Ducournau oraz Historia mojej żony Ildikó Enyedi.

Festiwal trwa do 9 października, także w formule online. Na wirtualnej sali Kina Meduza w Opolu poprzez serwis mojeekino.pl, widzowie z całej Polski mogą uczestniczyć opolskim święcie kina. Na wyjątkowe filmy i spotkania z twórcami Opolskie Lamy zapraszają do Opola.

Autorka: Karolina Paluch

REDAKCJA

REDAKCJA

film.org.pl - strona dla pasjonatów kina tworzona z miłości do filmu. Recenzje, artykuły, zestawienia, rankingi, felietony, biografie, newsy. Kino klasy Z, lata osiemdziesiąte, VHS, efekty specjalne, klasyki i seriale.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA