search
REKLAMA
Zestawienie

ZWYCIĘZCY OSCARÓW, o których NIE PAMIĘTASZ

Tomasz Raczkowski

20 lutego 2019

REKLAMA

Złote statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej, popularne Oscary, to prawdopodobnie najbardziej pożądane i prestiżowe wyróżnienia w branży filmowej, a na pewno najbardziej rozpoznawalne i rozpalające wyobraźnię masowej publiczności. Oscar dla wielu twórców kina jest wyróżnieniem wieńczącym karierę, a etykieta „laureat(ka) Oscara” brzmi jak ostateczny wyznacznik powodzenia w świecie filmu. Dlatego też najczęściej fakt zdobycia przez daną postać Oscara wyraźnie zakorzenia się w zbiorowej świadomości. Niekiedy jednak zwycięstwo w głosowaniu Akademii bywa „zapomniane” – może nie dosłownie, ale w tym sensie, że dana postać pomimo wyróżnienia Oscarem może nie kojarzyć się jako emblematyczny „laureat”, a obecność w jej lub jego CV złotej statuetki może niekiedy zdziwić. W oczekiwaniu na tegoroczne rozdanie nagród, przedstawiam wybór dziesięciu właśnie takich postaci – laureatów i laureatek Oscara, o których sukcesie mogliście nie pamiętać.

UWAGA: Tworząc zestawienie, skupiłem się na aktorach i aktorkach, najbardziej eksponowanych wśród filmowych profesji. W związku z tym nie uwzględniam w tekście laureatów Oscara w kategorii najlepsza piosenka, wśród których również znajduje się trochę nieoczywistych nazwisk.

Brad Pitt – Zniewolony

Swego czasu Brad Pitt był wspólnie z Leonardo DiCaprio w czołówce tych aktorów, których nagrodzenie złotą statuetką było mocno wyczekiwane. Między 1996 a 2016 rokiem Pitt zgarnął cztery nominacje do Oscara za swoje aktorskie kreacje, jednak za każdym razem musiał obejść się smakiem. Obecnie jego kariera przeżywa raczej chude lata, w czasie których jak na lekarstwo ról chociażby ocierających się o oscarowy impet, a sukces Pitta na oscarowej gali wydaje się stosunkowo mało prawdopodobny w najbliższym czasie. Choć fani aktora mogą być zawiedzeni, że nie został on dotąd wyróżniony za żadną ze swoich kreacji, to warto wspomnieć, że gwiazda Podziemnego kręgu i Bękartów wojny ma w swoim dorobku Oscara. Wcale nie tak dawno, bo w 2014 roku, Brad Pitt został nagrodzony nagrodą Akademii za film Zniewolony – tyle że nie jako aktor (w filmie McQueena zagrał ledwie epizod), a jako producent zwycięskiego obrazu, wspólnie z samym reżyserem, Dede Gardner, Anthonym Katagasem oraz Jeremym Kleinerem. Sukces ten nie był spektakularny w porównaniu do ewentualnego triumfu w kategorii najlepszy aktor, niemniej do grona laureatów Oscara Brad Pitt się zalicza. Nie zmienia to również faktu, że główna, aktorska kariera Pitta wydaje się wciąż niedomknięta najwyższym laurem.

Jim Rash – Spadkobiercy


Ten chudy i niepozorny jegomość znany jest przede wszystkim z ról drugoplanowych w takich filmach jak Raport mniejszości czy Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów. W popkulturze najbardziej chyba zapisał się komediową kreacją dziekana Peltona w serialu Community, emitowanym między 2009 a 2015 rokiem. Ten niepozorny i raczej drugo- lub nawet trzecioligowy aktor ma jednak coś, czego nie mają takie gwiazdy jak Tom Cruise czy Colin Farrell – Oscara. Prestiżowe wyróżnienie nie powędrowało jednak na konto Rasha dzięki występowi przed kamerą, a za pracę scenopisarską wykonaną razem z Alexandrem Paynem oraz Natem Faxonem przy filmie Spadkobiercy z 2011 roku. Można powiedzieć, że był to swego rodzaju złoty strzał w karierze Rasha, który ani wcześniej, ani później nie stworzył jako autor niczego, co miałoby szansę odnieść podobny sukces, nie zanosi się też na razie, by mógł powalczyć o Oscara jako aktor.

Cher – Wpływ księżyca

Cher w filmie Wpływ księżyca

Bardzo prawdopodobne, że wielu fanów X muzy zdążyło zapomnieć lub wręcz nie wie, że swego czasu Cher, kojarzona przede wszystkim jako piosenkarka, była całkiem aktywną aktorką. Jej wysiłki na planie filmowym były na tyle udane, że może się pochwalić całkiem sporą kolekcją prestiżowych nagród, wśród których znajdziemy trzy Złote Globy, Złotą Palmę oraz Oscara. Tego ostatniego Cher zdobyła za główną rolę we Wpływie księżyca, miłosnej komedii, będącej jednym z hitów roku 1987 (poza Oscarem dla głównej gwiazdy film zgarnął jeszcze m.in. dwie inne statuetki, Srebrnego Niedźwiedzia oraz dwa Złote Globy, w tym jeden również dla aktorki). Podobnie jak film Normana Jewisona, aktorska renoma Cher z biegiem lat straciła blask, ulegając nieco zapomnieniu, jednak nagród nikt piosenkarce nie odbierze i pomimo znikomej aktywności w ostatnich latach na polu kina pozostaje ona wciąż laureatką Oscara.

Avatar

Tomasz Raczkowski

Konsekwentnie poszukuje kina niemieszczącego się w sztywnych ramach, prowokującego i nieoczywistego.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA