Zestawienie

KUMPLE SPOD CELI. Aktorzy, którzy siedzieli w więzieniu

Autor: Agnieszka Stasiowska
opublikowano

Podobno mały Alfred Hitchcock został kiedyś wysłany przez swojego ojca na posterunek policji. Tam wręczył dyżurnemu notkę od rodziciela, w której zawarto żądanie nałożenia na chłopca kary pięciominutowego aresztu za niewłaściwe zachowanie. Wśród współczesnych gwiazd wiele może pochwalić się znacznie dłuższym pobytem za kratkami w wyniku znacznie poważniejszych zarzutów. Zerknijcie na listę poniżej. Od razu jednak uprzedzamy, że nie zawiera ona wybryków Lindsay Lohan, która w więzieniu spędziła bez mała połowę dorosłego życia i bez trudu mogłaby obskoczyć całe to zestawienie.

Tim Allen

Tak! Tim Allen, ten sympatyczny komik o rozbrajającym uśmiechu, znany u nas głównie z serii Śnięty Mikołaj, trafił za kratki w roku 1978 z zarzutem posiadania i handlu narkotykami. Spodziewalibyście się? Allen odsiedział prawie dwa i pół roku, a tak niewiele tylko dlatego, że poszedł na rękę organom ścigania, czyli – mówiąc po ludzku – sypnął. W wyniku tych prospołecznych działań wpadł w zredukowany przedział wyroku od trzech do siedmiu lat i przez wyżej wspomniane dwa lata i cztery miesiące rozkoszował się przymusowym pobytem stanie Minnesota. W rozmowie z „The Washington Times” Allen przyznał, że to doświadczenie nauczyło go pokory i że nieco przestawiło mu życiowe priorytety. Co prawda niemal dwadzieścia lat później został przyłapany na jeździe pod wpływem, ale do ponownego aresztowania nie doszło. Wygląda na to, że Allen wyciągnął z tej lekcji właściwe wnioski.

Michelle Rodriguez

Michelle to twarda laska, a przynajmniej taką kreuje zwykle na ekranie (Szybcy i wściekli, Maczeta, Avatar, Resident Evil). Także jej kartoteka policyjna potwierdza, że urodziwa Teksanka nie daje sobie w kaszę dmuchać. Wielokrotnie zatrzymywana z powodu aktów agresji, jazdy pod wpływem alkoholu, spowodowania wypadków, trafiła do aresztu na dwie doby w roku 2004. Otrzymała kuratora na okres trzyletni, uczestniczyła w trzymiesięcznym programie dla osób uzależnionych od alkoholu i odrabiała prace społeczne w kostnicach nowojorskich szpitali, co niewątpliwie miało wpływ na dobór i przygotowania do kolejnych ról. Lata 2005 i 2006 pokazały, że aktorka nie uczy się na swoich błędach i Rodriguez zaliczyła recydywę – tym razem została skazana na 60 dni aresztu i ponownie zaliczyła wszystkie programy i prace społeczne. Z więzienia równie szybko wyszła, jak weszła, z powodu przepełnienia. Również w roku 2007 została zwolniona z aresztu po zaledwie 18 dniach z sześciomiesięcznego wyroku – najwyraźniej władze Stanów Zjednoczonych uznały, że Michelle bezpieczniej jest trzymać z daleka od skazańców, jako że efekt resocjalizacyjny jest żaden, za to Rodriguez uczy się w kiciu zupełnie nie tego, co trzeba. Ona sama twierdzi ostatnio, że ostra przeszłość już za nią i wydoroślała… Czas pokaże, na razie jest dobrze.

Wesley Snipes

Gwiazda takich hitów jak seria Blade, Człowiek-demolka (1993) czy Biali nie potrafią skakać (1992) już w latach 90. popadał w konflikty z prawem. W roku 1993 został zatrzymany za nielegalne posiadanie broni, rok później spowodował zaś wypadek, uciekając przed pościgiem policji z prędkością ponad 200 km na godzinę. Prawdziwe kłopoty przyszły jednak dopiero w roku 2008 r., kiedy to Snipes został skazany przez sąd w stanie Floryda na 3 lata więzienia oraz 5 milionów dolarów grzywny za przestępstwa podatkowe. Uchylający się od płacenia podatków aktor rozpoczął odbywanie kary 9 grudnia 2010 r. w więzieniu federalnym McKean Federal Correctional Institution. Miejsce odosobnienia opuścił dopiero 2 kwietnia 2013 r. Mimo to w roku 2012 na ekrany trafiły dwa filmy z jego udziałem, a w roku 2014 Snipes został zaangażowany do trzeciej części serii Niezniszczalni. Pozostaje aktywny zawodowo, choć szanse na odbudowanie swojej pozycji z lat 90. ma raczej mizerne.

Jerzy Nasierowski

Jeżeli myśleliście, że temat odsiadki w naszym lokalnym gwiazdorskim grajdołku ogranicza się do odległych wzmianek o nasiadówce Polańskiego w Szwajcarii czy anegdotki o Himilsbachu, który kradł węgiel, to byliście w błędzie. Jerzy Nasierowski, aktor znany z filmów Zamach (1958) czy Godzina pąsowej róży (1963), po bardzo głośnym procesie został skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności za współudział w morderstwie Anny Wujek – gosposi Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej – którego dokonał ze swoim kochankiem. Dzięki osobistemu wstawiennictwu pisarza Romana Bratnego Nasierowski został zwolniony z więzienia w 1983 roku. Dzięki Bratnemu także wydał swoją autobiograficzną książkę Zbrodnia i… Do aktorstwa próbował wrócić w latach 90., zagrał m.in. w głośnym filmie Pora na czarownice, grał także w teatrze. Do swoich produkcji angażował go Krzysztof Zanussi, w 2013 zagrał w filmie Andrzeja Wajdy Wałęsa. Człowiek z nadziei. W 2016 powszechne oburzenie wywołało powierzenie Nasierowskiemu roli narratora w spektaklu Teatru Syrena Dogville na podstawie filmu Larsa von Triera.

Ostatnio dodane