Zestawienie

Małoletni aktorzy, którzy ODNIEŚLI SUKCES jako dorośli

Autor: Tomasz Raczkowski
opublikowano

Dzieci w kinie nie mają łatwo. Nie dość, że gdy grają ważną rolę, to muszą zmierzyć się z fachem, którego opanowanie wielu dorosłym zajmuje całe życie, to jeszcze gdy im się to uda, stają się gwiazdami, co samo w sobie bywa trudniejsze niż najbardziej skomplikowana rola. Dlatego nie brak przypadków, kiedy aktorzy będący małoletnimi gwiazdami ekranu z różnych powodów znikają później z ust mediów i list producentów. Czasem jednak zdarza się tak, że dzieci, które podbiły serca fanów i krytyków swoimi filmowymi kreacjami, wyrastają na cenionych aktorów i aktorki z pokaźnym dorobkiem. Takim przypadkom poświęciłem to zestawienie.

Natalie Portman

Natalie Portman

Po sukcesie Leona zawodowca w 1994 roku nastoletnia Natalie Portman z dnia na dzień stała się wielką gwiazdą. Młoda aktorka nie zasypiała gruszek w popiele i w kolejnych latach regularnie pojawiała się na dużym ekranie, grając m.in. w Gorączce Michaela Manna i Marsjanie atakują Tima Burtona. Rozwijana konsekwentnie dzięki kasowym hitom (Gwiezdne wojny, Thor) i ambitniejszym rolom (Closer, Czarny łabędź) kariera w zasadzie naturalnie przekształciła Portman z nastoletniej nadziei kina w uznaną gwiazdę – od ponad dwudziestu lat aktorka utrzymuje się na szczycie (a przynajmniej blisko szczytu) Hollywood. I pewnie szybko się to nie zmieni.

Christian Bale

Mistrz przemian i metodycznego podejścia do ról zaczynał jako dziecięca gwiazda.

Zakładam, że część kinomanów zdążyła już zapomnieć, że mistrz przemian i metodycznego podejścia do ról zaczynał jako dziecięca gwiazda. Zanim dorosły Bale podbił Hollywood spektakularną szarżą rozpoczętą pod koniec lat 90., zasłynął poruszającą rolą Jima Grahama w Spielbergowskim Imperium słońca. Już wtedy pokazał zalążki dużego talentu, który w pełni zaprezentował światu w takich filmach jak American Psycho czy Fighter. Choć można odnieść wrażenie, że Bale osiągnął obecny status przy niewielkim kapitalizowaniu pamiętnego filmu z 1987 rok, to na pewno tamto dzieło odegrało swoją rolę w początkach kariery aktora.

Scarlett Johansson

Czternastoletnia Scarlett Johansson dała się poznać mocnym występem w Zaklinaczu koni Roberta Redforda, a przed dwudziestką zanotowała kolejne dwie głośne role, w Między słowami oraz Dziewczynie z perłą. W obydwu filmach brylowała przede wszystkim charakterystyczną urodą i zmysłowością, które miały się wkrótce stać jej wizytówką w Hollywood. Pozycję młodej, ale już dorosłej Scarlett ugruntowały trzy występy u Woody’ego Allena (Wszystko gra, Scoop i Vicky Cristina Barcelona). Dawna nieśmiała nastolatka z Zaklinacza koni może dziś przebierać w rolach i wciąż pozostaje jednym z najgorętszych nazwisk w Hollywood.

Ostatnio dodane